Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

"Wakacji nie będzie"? PAŻP odpowiada kontrolerom ruchu lotniczego

19
Podziel się:

"Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie" - od tych słów Anny Garwolińskiej, pełnomocniczki Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, rozpoczęła się niemała burza. Do 10 lipca obowiązuje rozejm w sporze PAŻP z kontrolerami. Agencja wydała oświadczenie, w którym przekonuje, że słowa te są nieprawdziwe. Do sprawy odniosła się też Anna Garwolińska: "podtrzymuję wszystko to, co powiedziałam".

"Wakacji nie będzie"? PAŻP odpowiada kontrolerom ruchu lotniczego
PAŻP wydał oświadczenie ws. sporu z kontrolerami (GETTY, NurPhoto)

Przypomnijmy, że od 28 kwietnia obowiązuje "rozejm" między kontrolerami ruchu lotniczego a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To wtedy podpisano wstępne porozumienie, obejmujące postulaty w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i kultury pracy. Rozpoczęło się też wypracowywanie nowych zasad wynagradzania, regulaminu pracy, Kodeksu Etyki, zasad postępowania i ochrony wobec sygnalistów. Obie strony dały sobie czas do 10 lipca.

Lakoniczne oświadczenie Anny Garwolińskiej przekazane money.pl w poniedziałek rano zelektryzowało opinię publiczną. I samą Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Rzecznik prasowa PAŻP Rusłana Krzemińska najpierw stanowczo odpowiedziała, że agencja nie wycofała się z postulatów, a wewnętrzne konsultacje z pozostałymi związkami zawodowymi trwają. Po południu PAŻP wydała jeszcze jedno oświadczenie:

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyraża zdumienie w związku z oświadczeniem Anny Garwolińskiej, pełnomocniczki Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, która stwierdziła w rozmowie z portalem money.pl: "Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

PAŻP: to próba zaognienia sytuacji

Dalej czytamy, że "przytoczona wypowiedź jest nieprawdziwa".

PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej - podkreślono w oświadczeniu.

"Z tego właśnie powodu niepokojący wydaje się ton stanowiska Pani Garwolińskiej przytoczonego przez money.pl. Stwierdzenie: 'Wakacji nie będzie' trudno zinterpretować inaczej niż jako próbę zaognienia sytuacji uprzednio ustabilizowanej w toku długotrwałych, żmudnych negocjacji między Kierownictwem PAŻP a ZZKRL" - czytamy dalej.

Anna Garwolińska: podtrzymuję wszystko to, co powiedziałam

O komentarz poprosiliśmy Annę Garwolińską, pełnomocniczkę ZZ KRL, odpowiedzialną za relacje związku zawodowego z mediami. Nie wycofuje się ze swoich słów.

Dziękuję za potraktowanie naszego alertu poważnie. Były poważne obawy co do dalszego ciągu rozmów i podtrzymuję wszystko to, co powiedziałam - stwierdza kategorycznie Anna Garwolińska w rozmowie z money.pl.

Według pełnomocniczki ZZ KRL, to nowa prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Anita Oleksiak sprawiła, że negocjacje posuwają się do przodu.

- Wyrażam wdzięczność pani prezes PAŻP, za to, że pojawiła się dziś na spotkaniu i przywołała silną ręką zarząd do porządku. Ustalony został najbliższy harmonogram spotkań i przed nami bardzo intensywna praca. Mamy nadzieję, że tematy, które były postawione pod znakiem zapytania, będą doprowadzone do końca - dodaje Garwolińska.

Wewnętrzne konsultacje m.in. nowego regulaminu wynagrodzeń w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mają trwać do 25 czerwca. Jeśli zakończą się porozumieniem, decydujący będzie podpis ministra infrastruktury na uzgodnionych dokumentach.

Kontrolerzy chcą m.in. wyższych wynagrodzeń, obniżenia liczby dopuszczalnych nadgodzin, uporządkowania systemu premii i nagród w PAŻP, a także możliwości przesuwania kontrolerów po 57 roku życia ze stanowisk operacyjnych do pełnienia innych ról w agencji, np. instruktorów.

Autor: Marcin Walków, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
ukropol
2 lata temu
Wszędzie w każdym resorcie bajzel na kółkach.Ale co się dziwić to polska specjalność eksportowa.Władza w polsce to zawsze polskojęzyczna mafia która sprawiła że polak polakowi wilkiem.
ukropol
2 lata temu
Wszędzie w każdym resorcie bajzel na kółkach.Ale co się dziwić to polska specjalność eksportowa.Władza w polsce to zawsze polskojęzyczna mafia która sprawiła że polak polakowi wilkiem.
szczery
2 lata temu
pamietam jak prezydent reagan poradzil sobie ze strajkiem kontrolerow lotow
Salina
2 lata temu
Trzeba zwolnić i zatrudnić tych co chcą pracować za realną kasę, a pozostali niech zatrudnią się za granicą?
Mam kilka pyt...
2 lata temu
Kto zarobi na negatywnym obrazie solidności transportu lotniczego, klienci może zrezygnują z latania, no to skorzystają z autobusów i kolei. Może tam należy szukać sponsorów słów Garwolińskiej tej pełnomocnik kontrolerów?