Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Sprawa Tadeusza Rydzyka. Wyborcza: Prokuratura broni ojca dyrektora

1301
Podziel się:

Stowarzyszenie Watchdog Polska oskarża zarząd fundacji Lux Veritatis o nieudzielanie informacji publicznej i niedopełnienie obowiązków. Jednak nawet prokuratura zabiega o to, by o. Rydzyk nie składał wyjaśnień przed sądem.

Sprawa Tadeusza Rydzyka. Wyborcza: Prokuratura broni ojca dyrektora
Tadeusz Rydzyk (East News, Jakub Kaminski/East News)

Sprawa sięga jeszcze 2016 roku, kiedy to stowarzyszenie Watchdog Polska wystąpiło do fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka o informację na temat jej działań finansowanych z publicznych pieniędzy.

Batalia sądowa trwa od lat i obejmuje różne szczeble. Jednak to kolejne działania prokuratury są tu "języczkiem uwagi". Jak pisze "Gazeta Wyborcza", prokurator zachowuje się tak, jakby sama była obrońcą.

Już dwukrotnie stołeczna prokuratura odmówiła zajęcia się sprawą. Kiedy w końcu Watchdog złożył tzw. subsydiarny akt oskarżenia, a do wniosku przychylił się sąd, stowarzyszenie samo przyjęło rolę oskarżyciela.

Zobacz także: Ojciec Tadeusz Rydzyk porównał się do Jezusa. Oskarżyciel zabrał głos

Kłopot w tym, że już na pierwszej rozprawie przeciwko zarządowi fundacji Lux Veritatis: Lidi Kochanowicz-Mańk oraz redemptorystom Tadeuszowi Rydzykowi i Janowi Królowi, prócz obrońców również prokuratura przedłożyła wnioski zapobiegające złożeniu przez oskarżonych wyjaśnień.

To jednak nie wszystko. Przy drugiej rozprawie - jak pisze "Wyborcza" - prokurator składa rzadki wniosek o wyłączenie sędziego z powodu rzekomego braku bezstronności. A co ma być dowodem bezstronności sędziego? Zdaniem prokuratury to, że nie zgodził się umorzyć postępowania przeciwko Rydzykowi i reszcie zarządu.

Jak komentuje na łamach dziennika Jarosław Onyszczuk, członek zarządu stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, wnioski o wyłączenie sędziego są niezwykle rzadkie.

- Stosuje się je niemal wyłącznie wtedy, kiedy okazuje się, że sędzia jest członkiem rodziny lub bliskim znajomym któregoś z podsądnych. Ale na pewno nie wtedy, kiedy nie zgadzamy się, z jakąś decyzją sędziego - wyjaśnia.

Sprawa jest pod okiem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jak sam przyznawał na antenie Radia Maryja, z racji pełnionej funkcji, "ma ogląd tej sprawy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1301)
Jestem kobiet...
3 lata temu
Czy , aż tak trudno Wam uwierzyć, że Ojciec Tadeusz jest nie winny i powinien dostać medal, bo wszystko co robi to nie dla siebie tylko dla Polski. Nie będę już wspominać o tym ilu ludzi nawróciło się dzięki Radiu Maryja. Jak bardzo Mu dziękują , aby to zrozumieć trzeba mieć choć trochę wiary w Boga i tutaj jest problem. - POzdrawiam niewierzących.: (( co soroszowym "fundacjom" do polskich stowarzyszeń, fundacji, organizacji. Mamy instytucje kontrolne. I WARRA !
kaj
3 lata temu
Jak zwykle wybiórcza - i wszystko jasne!!! Niech Adaś zajmie się więcej tym co jego ziomki wyprawiają w Palestynie. Tam są prawdziwe dramaty , albo niech opisze tragedię ludzi , którzy mieli okazję "poznać" jego brata Stefanka. Za tuskowej władzy Adaś chodził po redakcjach i telewizjach , chwaląc się, jak to jego gazeta dobrze sobie radzi na wolnym rynku. Zapomniał tylko dodać ,że wszystkie ogłoszenia i reklamy urzędów ,od tych centralnych po gminne były zamieszczane właśnie w Wyborczej - przypadek ? Wszystkie instytucje państwowe prenumerowały tą gazetę , a jakże. Dziś , gdy strumień państwowej kasy się skończył , Adasiek jeździ po świecie i ŻEBRA , jak chociażby ostatnio w Szwecji. Niby na wolne media w Polsce. Żałosne !!!!Jakoś wolny rynek przestał mu służyć .
Polski patrio...
3 lata temu
POKOnani - POmyleni - Precz z lewactwem ! Więcej uznanie dla naszego Polaka - Ojca Tadeusza !
Rębajło
3 lata temu
Oj , oj , oj... POKOnani - POmyleni - POmyście !? = Zamiast bzdur i kłamstw POczytajcie kto sponsoruje Watchdoga ... Nie ma co tu komentować, przecież w Polsce jest masę takich sędziów którzy bez dowodów winy chętnie widzieli by ojca Tadeusza za kratami. Kasta nie znosi jak ktoś wybija się nad nią i staje się pasterzem milionów głosząc prawdę o ludziach dawnej komunistycznej nomenklatury uważającej się za trzecią władzę. = Brawo o.Tadeusz !!! = Bardzo żałosne. Bandyckie klany lichwiarskie poprzez swoje "pieski" (przepraszam wszystkie psy czworonożne) walczą z Kościołem.
Dom
3 lata temu
A , ja tak tylko pytam. A , co wam się nie podoba ? To Fundacja finansowana z polskich źródeł. Nie bierze kasy od obcych by robić rozróby na naszych ulicach... Autor artykułu nie zna frazeologizmów i ich pochodzenia. JĘZYCZEK U WAGI - taka jest poprawna forma. Chodziło o tę mała wskazóweczkę przy wadze szalkowej lub sklepowej, która pokazywała wartość. Tłumacząc po polsku, dziś powiedzielibyśmy "języczek przy wadze". W tym związku "języczek u wagi" - pisownia zawsze rozdzielna. Jeśli o mnie chodzi - totalna dyskwalifikacja. Albo się nie pisze, jak się nie umie, albo się nie używa tego, czego się nie zna. Albo jedno i drugie.
...
Następna strona