Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSZ
|

Średnia krajowa was denerwuje? Nic dziwnego. GUS podał znacznie prawdziwsze dane

39
Podziel się:

Raz na jakiś czas Główny Urząd Statystyczny dokładniej bada rozłożenie płac w Polsce. Okazuje się, że średnia krajowa, którą podajemy naszym czytelnikom co miesiąc, jest nieco zawyżona przez statystyków. Lepiej wynagrodzenia w kraju obrazuje mediana, a ta w październiku 2020 r. wyniosła 4702,66 zł brutto, czyli 3,4 tys. zł na rękę.

Średnia krajowa was denerwuje? Nic dziwnego. GUS podał znacznie prawdziwsze dane
Średnia krajowa nikogo nie dotyczy i jest zawyżana? To prawda. Połowa Polaków w firmach zatrudniających pow. 10 osób nie zarabia więcej niż 3,4 tys. zł na rękę. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Mediana wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w październiku 2020 roku wyniosła 4702,66 zł wobec 4094,98 zł w październiku 2018 roku - podał GUS. Mediana wynagrodzeń to inaczej wynagrodzenie środkowe, dzielące zatrudnionych na dwie równoliczne grupy: jedna otrzymuje wynagrodzenia niższe od mediany, druga – wyższe. Dlaczego piszemy o październiku 2020 r.? Bo GUS publikuje ten raport raz na dwa lata i ten właśnie wydany odnosi się do października ubiegłego roku.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Mediana wynagrodzeń Polaków w październiku 2020 r.

Żeby uzmysłowić sobie różnicę w postrzeganiu pensji w Polsce, przypomnijmy, że w październiku 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (czyli firmach o liczbie pracujących 10 i więcej osób) wyniosło 5748,24 zł. Było ono więc o 22,2 proc. wyższe od podanej dzisiaj mediany wynagrodzeń.

Według GUS wyniki badania pokazują, że mediana wynagrodzeń i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły po około 62 proc. Rozpiętość pomiędzy wartością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto i medianą utrzymuje się na zbliżonym poziomie i mieści się w przedziale 22,0-25,0 proc. mediany.

Rozkład zatrudnionych pod względem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto przedstawia poniższy wykres.

W październiku 2020 r. mężczyźni osiągnęli przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto o 6,6 proc. wyższe niż ogółem, a kobiety ‒ niższe o 7 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 14,7 proc. wyższe od wynagrodzenia kobiet.

W badanym miesiącu wynagrodzenie do wysokości 2874,12 zł, tj. co najwyżej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ogółem brutto, otrzymało 12,6 proc. kobiet oraz 14,1 proc. mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Mik
miesiąc temu
Tiaaa, tylko, że większości firm nie stać na luksus zawierania umów na pełen etat, więc te dane to jeszcze trzeba podzielić przez 2 i wyjdą realne wynagrodzenia w polin.
Ola
6 miesięcy temu
Jako nauczyciel ,który zawsze ma poniżej przeciętnych zarobków właśnie otrzymałam wiadomość ,że Samorząd szukając oszczędności poszuka ich w oświacie.To oznacza dla mnie niższe zarobki,a dla uczniów mniej zajęć specjalistycznych,większe grupy na nauczaniu języków i liczniejsze klasy.Po co się starać?
POLAK
6 miesięcy temu
2500zł na reke i to naciagane! jakie podwyzki jaka srednia za te klamstwa do wora i do jeziora...Polacy bieduja w kraju a inflacja? no wlasnie....
robol
6 miesięcy temu
2100 na reke
Free Man
6 miesięcy temu
Wygląda, na to, że jestem bogaczem, skoro zarabiam prawie 6 średnich krajowych (dokładnie 5,91). Ale to iluzja - zarabiam dużo, ale dopiero od kilkunastu miesięcy, a rok temu zarabiałem nieco ponad 3 średnie krajowej, a dwa lata temu jakieś 2 średnie krajowe. Ale nie narzekam, choć gdybym chciał np. kupić średniej wielkosci mieszkanie w W-wie (na szczęście nie muszę), to musiałbym odkładać 70% moich zarobków przez kilka lat (zakładając, że nadal bym tak dobrze zarabiał). Poza tym, mam w rodzinie na utrzymaniu 2 osoby i wspieram finansowo kolejne 2, więc generalnie nie są to jakieś ogromne pieniądze, choć na życie spokojnie starcza...
...
Następna strona