Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSZ
|

Średnia krajowa was denerwuje? Nic dziwnego. GUS podał znacznie prawdziwsze dane

40
Podziel się:

Raz na jakiś czas Główny Urząd Statystyczny dokładniej bada rozłożenie płac w Polsce. Okazuje się, że średnia krajowa, którą podajemy naszym czytelnikom co miesiąc, jest nieco zawyżona przez statystyków. Lepiej wynagrodzenia w kraju obrazuje mediana, a ta w październiku 2020 r. wyniosła 4702,66 zł brutto, czyli 3,4 tys. zł na rękę.

Średnia krajowa was denerwuje? Nic dziwnego. GUS podał znacznie prawdziwsze dane
Średnia krajowa nikogo nie dotyczy i jest zawyżana? To prawda. Połowa Polaków w firmach zatrudniających pow. 10 osób nie zarabia więcej niż 3,4 tys. zł na rękę. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Mediana wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w październiku 2020 roku wyniosła 4702,66 zł wobec 4094,98 zł w październiku 2018 roku - podał GUS. Mediana wynagrodzeń to inaczej wynagrodzenie środkowe, dzielące zatrudnionych na dwie równoliczne grupy: jedna otrzymuje wynagrodzenia niższe od mediany, druga – wyższe. Dlaczego piszemy o październiku 2020 r.? Bo GUS publikuje ten raport raz na dwa lata i ten właśnie wydany odnosi się do października ubiegłego roku.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Mediana wynagrodzeń Polaków w październiku 2020 r.

Żeby uzmysłowić sobie różnicę w postrzeganiu pensji w Polsce, przypomnijmy, że w październiku 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (czyli firmach o liczbie pracujących 10 i więcej osób) wyniosło 5748,24 zł. Było ono więc o 22,2 proc. wyższe od podanej dzisiaj mediany wynagrodzeń.

Według GUS wyniki badania pokazują, że mediana wynagrodzeń i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły po około 62 proc. Rozpiętość pomiędzy wartością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto i medianą utrzymuje się na zbliżonym poziomie i mieści się w przedziale 22,0-25,0 proc. mediany.

Rozkład zatrudnionych pod względem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem brutto przedstawia poniższy wykres.

W październiku 2020 r. mężczyźni osiągnęli przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto o 6,6 proc. wyższe niż ogółem, a kobiety ‒ niższe o 7 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 14,7 proc. wyższe od wynagrodzenia kobiet.

W badanym miesiącu wynagrodzenie do wysokości 2874,12 zł, tj. co najwyżej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ogółem brutto, otrzymało 12,6 proc. kobiet oraz 14,1 proc. mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Bogdan.
12 miesięcy temu
``UWIELBIAM`` cianiasów i różnych niedorajdów ŻYCIOWYCH - TAK - nieudaczników hejtujących wszelkie dane o średnim wynagrodzeniu. Od lat tak komentują - ci którym się nie udało - najczęściej nie udało im się lepiej zarobić z własnej winy. Dla tych różnych cianiasków winny jest ... GUS ... za to, że publikuje zestawienia. Durnie forumowi niejako walczą z liczbami, kwotami publikowanymi, porównując średnie zarobków w jakimś wybranym sektorze do własnej, NĘDZNEJ sytuacji. Żenada.
Mik
2 lata temu
Tiaaa, tylko, że większości firm nie stać na luksus zawierania umów na pełen etat, więc te dane to jeszcze trzeba podzielić przez 2 i wyjdą realne wynagrodzenia w polin.
Ola
2 lata temu
Jako nauczyciel ,który zawsze ma poniżej przeciętnych zarobków właśnie otrzymałam wiadomość ,że Samorząd szukając oszczędności poszuka ich w oświacie.To oznacza dla mnie niższe zarobki,a dla uczniów mniej zajęć specjalistycznych,większe grupy na nauczaniu języków i liczniejsze klasy.Po co się starać?
POLAK
2 lata temu
2500zł na reke i to naciagane! jakie podwyzki jaka srednia za te klamstwa do wora i do jeziora...Polacy bieduja w kraju a inflacja? no wlasnie....
robol
2 lata temu
2100 na reke
...
Następna strona