Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Średnie zarobki po potrąceniu składek. GUS podsumował 2020 rok

58
Podziel się

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, pomniejszone o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2020 roku wyniosło 4512 zł – podał w czwartek GUS. Średnio na rękę Kowalski dostaje jednak mniej.

Średnie zarobki po potrąceniu składek. GUS podsumował 2020 rok
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie, pomniejszone o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2020 roku wyniosło 4512 zł. (Pixabay)
bDJBnjmd

Kwota przeciętnego wynagrodzenia po potrąceniu wspomnianych wyżej składek wzrosła w 2020 roku o 5 proc. Chodzi o wynagrodzenie w gospodarce narodowej, które obejmuje wszystkie podmioty, niezależnie od liczby pracujących. Podana kwota nie uwzględnia składki potrącanej na ubezpieczenie zdrowotne ani zaliczki na PIT.

GUS podaje różne wskaźniki na temat przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Przeciętne miesięczne zarobki brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku wyniosły 5167,47 zł.

bDJBnjmf

Jeśli odejmiemy od tej kwoty składkę na ubezpieczenie emerytalne (ok. 504 zł), rentowe (ok. 77 zł), chorobowe (ok. 126 zł), a także na ubezpieczenie zdrowotne (ok. 400 zł ) oraz zaliczkę na PIT (ok. 326 zł), przy umowie o pracę na rękę wychodzi ok. 3730 zł

Zobacz także: Zasiłki. ZUS chce łatwiejszego dostępu do informacji. Przepyta sąsiadów? Prezes ZUS dementuje

Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2020 ro wyniosło 5411,45 zł, czyli było średnio o ok. 240 zł wyższe niż w gospodarce narodowej. Ten wskaźnik bierze pod uwagę tylko firmy, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

bDJBnjml

W 2020 roku wzrost płac wyhamował. Do tego inflacja dała Polakom po kieszeniach. Jeśli uwzględnimy zmiany cen w sklepach, okazuje się, że zarobki rosły najwolniej od ośmiu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJBnjmG
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
yano z gixa
2 tyg. temu
widzę że średnia zarobków jest liczona jak mój i szefa obiad ja miskę ryżu a szef mięso i kapustę : statystycznie razem jemy gołąbki
POLA
2 tyg. temu
WSZYSTKO SIĘ ZGADZA.PREZESI SPÓŁEK I ZARZĄDY,POLITYCY I URZĘDASY TO PRZECIĘTNY KOWALSKI STOI JAK GÓRNIK.TYLE ŻE PRZECIĘTNY KOWALSKI ZARABIA ŚREDNIO NETTO 2400 CZYNI RÓŻNICĘ.
Ernest
2 tyg. temu
Zróbmy test. Kto zarabia więcej niż 3500 na rękę łapka w górę, kto mniej - w dół.
bDJBnjmH
Majonez
2 tyg. temu
5400 zł i 9 osòb , szef 30 000 reszta po 2 tysiące i średnia zarobków wieksza niż w Luksemburgu
Kulawy prezes
2 tyg. temu
Mnie nie liczcie!
...
Następna strona