Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Średnio 178 zł za godzinę pracy. Tyle mogą zarobić lekarze

39
Podziel się:

Średnia oferowana stawka godzinowa w 2022 r. dla lekarzy wyniosła 178,86 zł brutto. W kolejnych kwartałach 2022 r. sukcesywnie ulegała niewielkiemu wzrostowi – wynika z raportu opublikowanego na platformie Lekarze - oferty pracy.

Średnio 178 zł za godzinę pracy. Tyle mogą zarobić lekarze
Najwyższe propozycje wynagrodzenia w 2022 r. statystycznie otrzymać można było w woj. małopolskim (209,43 zł), najniższe w woj. świętokrzyskim (136,67 zł) (Getty Images, demaerre)

Lekarze - oferty pracy (LOP) to istniejąca od 2016 r. platforma na Facebooku, na której są publikowane oferty pracy dla medyków. Społeczność LOP liczy ponad 30 tys. lekarzy i pracodawców.

Zarobki lekarzy. Oto jak różnią się stawki

Autorzy raportu wskazują, że w I kwartale 2022 r. stawka godzinowa brutto wyniosła 168,11 zł. W II kwartale – 181,95 zł, w III – 185,17 zł i w IV kwartale – 183,32 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Proceder kupowania zwolnień w internecie. "To są 'zwolnieniomaty'. Haniebne i groźne działanie"

Wyliczono, że średnia oferowana stawka godzinowa brutto w 2022 r. wyniosła 178,86 zł.

Najwyższe propozycje wynagrodzenia w 2022 r. statystycznie lekarze otrzymywali w woj. małopolskim (209,43 zł), najniższe w woj. świętokrzyskim (136,67 zł) i w woj. podlaskim (137,50 zł).

"Im większe miasto jest stolicą województwa, tym większa szansa na lepsze stawki. Wynika to z większego popytu" – stwierdzono w raporcie.

Najwyższe wynagrodzenie lekarze mogli otrzymać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Dane te jednoznacznie świadczą, że krążące w środowisku opinie o dużo większych kwotach otrzymywanych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) nie mają potwierdzenia w ofertach pracy na LOP. Najniższe stawki godzinowe oferowane były w szpitalach.

W skali roku najwyżej przez oferentów wyceniane były endokrynologia, reumatologia, dermatologia i laryngologia. Najniżej medycyna paliatywna, interna, medycyna rodzinna, pediatria i medycyna ratunkowa.

Raport obejmuje cały 2022 rok. W analizach wykorzystano 2043 oferty, w tym 1207 zawierało stawkę godzinową. Partnerem raportu jest OZZL – Region Mazowiecki.

W szpitalach brakuje lekarzy

Rośnie liczba oddziałów szpitalnych zawieszanych z powodu braku kadry. Do sierpnia 2022 od początku roku, zniknęło ich ponad dwa razy więcej niż w całym 2019 r. - pisał pod koniec 2022 roku "Dziennik Gazeta Prawna". Problem braku medyków pojawia się co roku, ale według gazety, tendencja jest wyraźnie wzrostowa. "Braki lekarzy stają się normą, nie wyjątkiem" - czytamy dalej.

Dziennik przeprowadził sondę w województwach i otrzymał odpowiedzi z 11. Wynika z niej, że tylko w półroczu 2022 roku z powodu braków kadrowych zawieszono 71 oddziałów, czyli ponad dwa razy więcej niż w całym 2019 r., kiedy taki los spotkał 30 oddziałów. "Uwzględniając inne powody, w sumie zawieszono w 2022 roku 156 oddziałów. W całym 2019 r. było ich 100" - napisano.

Prezentując projekt budżetu państwa na 2023 r., premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 proc. PKB, czyli 165 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Dziwny89
2 tyg. temu
Spotkamy się w Piekle hahaaaaa grzeją już kocioł dla takich egoistów i pysznych dumnych ludzi nie? Ktoś wie jak Wygląda Sąd Ostateczny, tak jak wasza biurokracja... Wasze Kolejki System. Sam oglądasz Własne życie sam decydujesz jak postąpiłeś od początku do końca i kładziesz serce duszę na szale Człowieczeństwa, Wszystko co czułeś, myślałeś i zrobiłeś
Dziwny89
2 tyg. temu
hahahaaaaa
Dziwny89
2 tyg. temu
Pieniędzy do Grobu nie zabierzesz możesz być chowany w ubraniu ze złota, ale sąd jest jeden będziesz osądzony nie bo ty masz przywileje i kim ty nie jesteś postawią Cię z człowiekiem z ulicy. Każdy będzie rozliczony z człowieczeństwa
Dziwny89
2 tyg. temu
Oj jak takiego lekarza, a jak słyszałem o łapówkarzach. Wie pani tu nic się nie da zrobić... Ale wie Pan / Pani Co ja znam taką klinikę, posmaruj to pojedziesz... ! Jak taki Lekarz będzie zdychał będzie zdychał z brudnym sumieniem, ja choćbym kiedyś zdychał w męczarniach zamknę oczy spokojnie nie przestraszony
Dziwny89
2 tyg. temu
Dla mnie Lekarz na Etacie Wykorzystujący NFZ do nabijania fuch to najbardziej brudny Skurczybyk na Świecie i W Polsce. To Dla mnie Śmieć. Od 3 lat nie chodzę do lekarza żadnego. Raz byłem u Stomatologa mimo że dużo nie zarabiam Prywatnie Z już dobijającym mnie od 4 dni bólem zęba myślałem że sam wypadnie lub wybije go ropa. Jak mam czekać pół roku, Rok, dwa lata, czy czasami umarł bym w kolejce do specjalisty czekając 4-9 lat po co się zapisywać? To Tak jak byś się zapisał w kolejce nabijając lekarzowi kabzę, po to byś wyzionął ducha w kolejce do niego. Dlatego Decyzja podjęta nie chodzę do tych cudotwórców. Więcej przebywają w swoich lub spółkowych placówkach niż w Szpitalach i Ośrodkach. Zdechnę, ale nie wybiorę się więcej do Lekarza. Nie będę Frajerowi nabijał kabzy choćbym miał się wykończyć!
...
Następna strona