Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Środki odblokowane. "Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej"

75
Podziel się:

Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych - poinformowała Katarzyna Pełczyńska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest potwierdzenie z Komisji Europejskiej.

Środki odblokowane. "Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej"
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. (East News, Wojciech Olkusnik)

Komisja Europejska potwierdziła, że Polska spełnia trzy ostatnie warunki do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych - poinformowała na platformie X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Chodzi o środki finansowe pochodzące z funduszy strukturalnych, które są częścią budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. To kwota 76 mld euro.

W październiku 2022 roku, Komisja Europejska podjęła decyzję o zablokowaniu tych środków dla Polski. Powodem takiej decyzji były niezaspokojone warunki, wśród których znalazła się między innymi zgodność z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

Budżet unijny na lata 2021-2027 to łącznie ponad 1,2 biliona euro. Z tego ponad 430 mld ma trafić na politykę spójności. To wsparcie, które trafia przede wszystkim do krajów Europy Wschodniej, a Polska jest największym beneficjentem tej części.

Fundusze strukturalne to fundusze na realizację unijnej polityki spójności. W perspektywie finansowej 2021-2027 są to: Europejski Fun­dusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Spójności, Europejski Fun­dusz Morski, Rybacki i Akwakultury, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Fundusze strukturalne to nie KPO

W połowie grudnia ub.r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.

Jak przekazała 28 grudnia ub.r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. Była to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Rambo
miesiąc temu
A gdzie KPO? Podonbno koniec lata będą wnioski z analizy programów KPO, czyli NIE BĘDZIE ŻADENGO KPO
Franek
3 miesiące temu
Co to jest praworządność ?. .. To rządzenie na podstawie prawa... Jakie by nie było.. Lecz Unia postrzega to jako rządzenie prawem w jej wydaniu. Gdzie w tym Suwerenność kraju ?. Ze w jednym kraju można robić kupę za rogiem, bo tak oni uważają, to nie oznacza że w naszym też mamy tak robić i prawo ma na to zezwalać. W każdym kraju są inne obyczaje i tym się różnimy. Coś co dla jednych jest niedopuszczalne, dla innych normalne. Zmusza się większość do rzeczy którą chcą mniejszości. To jest demokracja ?. Tak ma wyglądać Unijna Praworządność ?. Słowo którym można dowolnie manipulować i wymyślać kary aby ustawić w szeregu. Łamiąc przy tym prawo demokracji i wolnego wyboru.
Polak
3 miesiące temu
No w końcu łaskawa Unia uwalnia nam nasze pieniądze. Bo to nie żadna darowizna tylko nasz kredyt i nasze zwiększone składki i podatki do Unii. Wyobraź sobie że idziesz do banku po kredyt, dostajesz go i bank mówi : transzę damy dopiero ja będziesz pan miły dla sąsiada, zmienisz zasady decyzyjności w domu, będziesz przyjmował pod swój dach kto o to poprosi ale raty płacić pan musisz od razu.
Qfel
3 miesiące temu
Podpisujcie więcej tych "kamieni milowych" a ludzie będą świadomie rezygnować z potomstwa, żeby nie robić z nich niewolnikow....
Radosny
3 miesiące temu
Ufff... już myślałem że Tfusssk nie zdąży i Siemens upadnie... a tak Niemcy się cieszą bo Polak dostał kredyt z KPO. Nie dość że spłaci 5× więcej to jeszcze niemiecki towar kupi.
...
Następna strona