Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Strajk nauczycieli. Wyższe koszty uzyskania przychodu to podwyżka rzędu 200 zł

75
Podziel się:

Już nie 1751 a 1945 złotych zarobi nauczyciel stażysta, jeśli w życie weszłaby propozycja prezydenta Andrzeja Dudy. Wyższe koszty uzyskania przychodu oznaczają bowiem podwyżki rzędu 200-300 zł miesięcznie - wynika z wyliczeń money.pl.

Prezydent Andrzej Duda chce, by nauczyciele byli traktowani jak twórcy i dzięki temu mieli wyższe koszty uzyskania przychodu
Prezydent Andrzej Duda chce, by nauczyciele byli traktowani jak twórcy i dzięki temu mieli wyższe koszty uzyskania przychodu (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaproonował minister finansów zmiany w przepisach podatkowych dla nauczycieli. Chciał, by belfrzy zostali objęci wyższymi kosztami uzyskania przychodu.

W tej chwili podobnymi przepisami objęci są m.in. twórcy oraz nauczyciele akademiccy. Właśnie do tych ostatnich porównuje dydaktyków prezydent Duda. Chce, by w oświacie zasady były takie same jak na uczelniach wyższych. A tam - w myśl Konstytucji dla nauki - całe wynagrodzenie jest objęte wyższymi kosztami.

Przepisy mówią bowiem, że "całość obowiązków wykonywanych przez nauczyciela akademickiego stanowi pracę o charakterze twórczym (dzieło)". Dzięki temu więcej pieniędzy zostaje w ich kieszeniach. Teraz tak samo miałoby być w przypadku edukacji na niższym szczeblu.

Zobacz także: Broniarz: 85 proc. placówek edukacyjnych popiera strajk

Mimo braku szczegółów propozycji postanowiliśmy sprawdzić, co oznaczają propozycje prezydenta Andrzeja Dudy w praktyce. Na jakie podwyżki mogliby liczyć nauczyciele, gdyby jego pomysł został przyjęty przez rząd.

W naszych wyliczeniach napotkaliśmy jednak na tradycyjny problem, jeśli chodzi o wysokość obecnych zarobków nauczycieli. ZNP twierdzi, że stażysta dostaje 1751 zł na rękę, podczas gdy dane MEN mówią o 2900 zł brutto (czyli 2087 zł na rękę). Różnice są znaczne na każdym etapie awansu zawodowego nauczyciela. Dla pewności więc obliczenia dotyczą obu tych wersji.

Jak widać, na największą podwyżkę z tytułu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu mogliby liczyć nauczyciele dyplomowani. Dla nich oznaczałoby to co miesiąc 273 (według ZNP) lub 441 zł (według MEN) więcej w portfelu. Czyli 11,5 proc. ich obecnej pensji netto.

Dla stażysty w zależności od danych, oznacza to 196 lub 237 zł podwyżki, a dla nauczyciela kontraktowego i mianowanego to dodatek rzędu od 200 do 349 zł co miesiąc.

Wciąż jednak daleko do propozycji związkowców, którzy jeszcze niedawno chcieli bezwzględne 1000 zł podwyżki. Teraz jednak zmodyfikowali swoje postulaty i zadowolą się już 30-proc. wzrostem wynagrodzeń.

Dla stażysty oznacza to więc około 730 zł, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Mars
4 lata temu
Budyń i drażetka chcą z Nauczycieli zrobić Krezusów! Milionerów! Nauczyciel użerający się z najduchami celebrytów to babcia kiblowa. Współczuję im losu, bo ja bez blondyny i 5 zomowców do pomocy nie chciałbym zająć się 5 minut.
Dzień
4 lata temu
Hahaha. Cwaniak. Rząd daje 9,6 % a maliniak 200 zł czyli około 6,5 %. Ma chłop tupet
ff
4 lata temu
sprytny to on był jak frankowiczom naobiecywał hahah
Koko
4 lata temu
Witam Konstytucja mówi ze mamy być równo traktowani dlaczego nauczyciele maja mieć 50 % kosztów uzyskania . Czym różnią się i inne zawody chociażby strażaków księgowych pracowników fizycznych czy innych też chcemy 50 % . pan Prezydent zapomniał o innych sadze ze dlatego iż żona Prezydenta jest nauczycielką .Niech nie rozdaje wolną ręką naszych pieniędzy. Jakimi twórcami są nauczyciele żadnymi to nie jest nauka w szkle to jest tylko wiedza internetowa. Nauczyciele obecnie niczego nie uczą . To są tylko pasożyty nawet nie nauczą dzieci tabliczki mnożenia a lektur przecież te dzieci nic nie umieją .To nauczyciele mają uczyć a nie rodzice od tego oni są
124 ina
4 lata temu
ciekawe jakim nauczycielem jest zona dudy mianowanym czy niemym wstydu ta para nie ma tylko kasa za leniostwo wstyd pasozyty bezuzyteczne nawet rozumu nie umia wykozystac do prawdziwych celow gdzie sie pokaza to wstyd
...
Następna strona