Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Strefa buforowa na granicy. Przedsiębiorcy apelują do premiera

Podziel się:

Od czwartku na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim obowiązuje czasowy zakaz przebywania, czyli tzw. strefa buforowa. Przedsiębiorcy z Podlasia apelują w tej sprawie do premiera Donalda Tuska, prosząc o rekompensatę.

Strefa buforowa na granicy. Przedsiębiorcy apelują do premiera
Przedsiębiorcy apelują do premiera ws. strefy buforowej (Straż Graniczna, Bieszczadzki OSG)

Od czwartku, rozporządzeniem MSWiA, strefa buforowa obowiązuje na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem, z czego na ok. 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 metrów od linii granicy, a na ok. 16 km na ok. 2 km. W strefie nie ma miejscowości ani szlaków turystycznych.

Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni. Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Przedsiębiorcy proszą o pomoc

O pomoc jednak proszą przedsiębiorcy z Podlasia. Wskazują, że wprowadzenie strefy buforowej będzie miało negatywny wpływ na firmy, które znajdują się w okolicy granicy.

Zwracam się do Pana Premiera z apelem o wprowadzenie rekompensat dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami decyzji rządowej. Chcę przypomnieć, że a podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w latach 2021-2022. Ówczesna interwencja ze strony rządu pozwoliła wielu firmom przetrwać trudny okres ograniczeń - napisał rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Jednak przedsiębiorcy piszą nie tylko do premiera. W czwartek blisko 60 przedsiębiorców z regionu wystosowało list do wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego.

W piśmie przedstawiciele firm zwrócili się o "jak najszybsze podjęcie działań i wprowadzenie środków pomocowych" dla: hoteli, pensjonatów, kwater agroturystycznych, biur podróży, restauracji oraz innych obiektów gastronomicznych, drobnych przedsiębiorstw lokalnych (piekarnia, browar) oraz osób wykonujących indywidualną działalność gospodarczą (przewodnicy turystyczni, wytwórcy pamiątek regionalnych, wypożyczalnie sprzętu sportowego i rekreacyjnego, etc.) działających na terenie Puszczy Białowieskiej i powiatu hajnowskiego.

"Jesteśmy ofiarami wojny hybrydowej"

Pod koniec maja pomysł strefy buforowej skomentowali dla money.pl Mateusz Grygoruk przedsiębiorca z Podlasia oraz Ewelina Grygatowicz-Szumowska, prezes agencji celnej Terminus, która działa w porozumieniu "Zjednoczony Wschód".

- Jesteśmy na samym dnie, przysypywani mułem, bo my tego ruchu praktycznie nie mam. To są ostatnie wyziewy naszych możliwości jeżeli chodzi o utrzymanie działalności. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest otwarcie przejść granicznych, nie ma co ukrywać - podkreślił Grygoruk.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska wskazała natomiast, że jest "zbulwersowana całą sytuacją na Podlasiu". - Jesteśmy ofiarami wojny hybrydowej - przekazała.

Mam wrażenie, że wszystkie działania są podejmowane chaotycznie i nie są do końca przemyślane. Nie wiem, czy były jakieś konsultacje przeprowadzone, jakie będą konsekwencje tych działań. Obecna władza, a była opozycja, szła do wyborów z pięknymi hasłami, że będą słuchać społeczeństwa, ale nie wiem, czy to teraz tak działa. Teraz jest odmieniane bezpieczeństwo przez wszystkie przypadki, ale czy jest w tym jakaś strategia? - mówiła Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

O sytuacji polskich przedsiębiorców z Podlasia informowaliśmy w serwisie money.pl już wielokrotnie. Lokalne firmy informują od dłuższego czasu, że są na skraju bankructwa. W swoich apelach do polityków, zarówno tych ze szczebla samorządowego, jak i centralnego, wskazują na propozycje konkretnych zmian. Tyle że konkretnego odzewu brak, a czas ucieka - mogliśmy przeczytać w kwietniu.

Podlascy przedsiębiorcy mieli wówczas dwa postulaty: otwarcie, a przynajmniej rewizja decyzji o zamknięciu granicy z Białorusią, oraz przeprowadzenie zasadniczych zmian w programie wypłacania rekompensat, zapoczątkowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl