Strefa euro ma problem. Ten raport pozbawia wszelkich złudzeń
Indeks HCOB PMI Composite dla strefy euro spadł z 50,9 w marcu do 50,4 w kwietniu, sygnalizując czwarty z rzędu miesiąc ekspansji, ale w tempie jedynie marginalnym. Wynik ten wskazuje na osłabienie dynamiki wzrostu aktywności biznesowej w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Kwietniowe ożywienie było wspierane niemal wyłącznie przez sektor produkcyjny, gdzie produkcja wzrosła w najszybszym tempie od marca 2022 roku. Dla porównania, aktywność w sektorze usług niemal się zatrzymała po czterech miesiącach niewielkiej ekspansji - indeks PMI dla usług spadł do 50,1 z 51,0 w marcu.
Cztery kraje strefy euro, dla których dostępne są dane PMI Composite, odnotowały wzrost całkowitej aktywności na początku drugiego kwartału. Wyjątkiem pozostała Francja, która zarejestrowała spadek aktywności ósmy miesiąc z rzędu. Irlandia wykazała największy wzrost aktywności, choć ekspansja spowolniła w kwietniu. Włochy odnotowały najszybszy wzrost od jedenastu miesięcy, ale pozostały za Hiszpanią, mimo że wzrost w tym kraju zwolnił do najniższego poziomu od piętnastu miesięcy.
Długotrwały okres słabego popytu ograniczył wzrost gospodarczy w strefie euro. Nowe zamówienia nie tylko spadły jedenasty miesiąc z rzędu w kwietniu, ale zrobiły to w nieco szybszym tempie. Zarówno producenci, jak i firmy usługowe odnotowały spadek sprzedaży w ostatnim okresie badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak buduje satelity i systemy kwantowe - wprowadza Polskę do kosmicznej elity - Grzegorz `Brona
Zatrudnienie rośnie mimo spadku zaufania biznesowego
Trwałe zmniejszenie wolumenu nowych zamówień oznaczało, że odpowiedzialność za utrzymanie poziomów aktywności spoczęła zdecydowanie na zaległych zamówieniach. W rezultacie, zaległe zamówienia zmniejszyły się na początku drugiego kwartału, kontynuując trend międzymiesięczny, który obserwuje się nieprzerwanie od nieco ponad dwóch lat.
Zatrudnienie w sektorze prywatnym strefy euro ponownie wzrosło w kwietniu, mimo znacznego spadku zaufania biznesowego. Jednak ekspansję siły roboczej zaobserwowano tylko w sektorze usług, podczas gdy w sektorze produkcyjnym odnotowano cięcia zatrudnienia dwudziesty trzeci miesiąc z rzędu. Ogólne tempo wzrostu zatrudnienia było marginalne.
Wzrost aktywności rekrutacyjnej nastąpił pomimo znacznego spadku zaufania biznesowego. Oczekiwania dotyczące aktywności na najbliższe dwanaście miesięcy były najsłabsze od osiemnastu miesięcy, co odzwierciedla mniejsze zaufanie zarówno producentów, jak i firm usługowych.
Kwietniowe dane z badania wykazały bardziej umiarkowane stopy inflacji w strefie euro. Presja kosztów nakładów zmniejszyła się do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, podczas gdy ceny pobierane odnotowały najwolniejszy wzrost w tym roku.
Komentując dane PMI, dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, stwierdził, że "wzrost gospodarczy strefy euro spowolnił w pierwszym miesiącu drugiego kwartału, po odnotowaniu odbicia w pierwszych trzech miesiącach roku. Sektor usług, kluczowy sektor, praktycznie zatrzymał się w kwietniu. Mimo że produkcja przemysłowa doświadczyła zaskakującego odbicia, nie było to wystarczające, aby zapobiec ogólnemu spowolnieniu wzrostu".
Ekonomista dodał również, że "w sektorze usług presja kosztów pozostaje stosunkowo wysoka, mimo że nieznacznie złagodniała w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. inflacja cen sprzedaży zmniejszyła się i kontynuowała trend spadkowy. wielu członków Europejskiego Banku Centralnego zasugerowało kolejną obniżkę stóp procentowych w czerwcu, a te najnowsze dane wydają się potwierdzać ich stanowisko".