Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Surface Hub 2S – tablica interaktywna nowej generacji idealna w czasach pracy zdalnej

4
Podziel się

Zapewne u większości Czytelników taka klasa urządzeń, jak tablice interaktywne budzi w pierwszej kolejności skojarzenia z bibliotekami szkolnymi czy salami wykładowymi. Czas jednak płynie, a sprzęt jest rozwijany – zwłaszcza dziś, gdy mamy do czynienia z rosnącym zainteresowaniem narzędziami ułatwiającymi pracę zdalną.

Surface Hub 2S – tablica interaktywna nowej generacji idealna w czasach pracy zdalnej
bEqKgxBx

Materiał powstał przy współpracy z Microsoft

Ważne zmiany nie ominęły także szeroko pojętych tablic interaktywnych. Sprzęt, który kiedyś kojarzył się przede wszystkim z atrakcyjną formą przekazywania informacji, dziś stanowi multimedialny kombajn znajdujący zastosowanie w środowisku biznesowym. Przykładem takiego urządzenia nowej generacji jest Microsoft Surface Hub 2S. Oferta trafia do rozmaitych organizacji, które w związku z koniecznością wdrożenia telepracy poszukują skutecznych sposobów na współpracę rozproszonych zespołów.

Narady kierownictwa, spotkania grup roboczych czy po prostu swobodna burza mózgów przybierają dzięki nowej propozycji z linii Surface nowy format, który efektywnie wykorzysta łączony potencjał wysokiej jakości sprzętu i sprawdzonego oprogramowania. Szerzej na temat zastosowań i możliwości Surface Hub 2S mówi Anna Wesołowska z polskiego oddziału Microsoftu: „Nawet kilkuset osobowe zespoły projektowe mogą dzisiaj spotykać się bez konieczności przemieszczania. Urządzenie to uniwersalna tablica cyfrowa z dotykowym ekranem o wyjątkowej jakości obrazu i dźwięku, która pozwala w pełni wykorzystać funkcjonalności Microsoft Teams oraz aplikacji Whiteboard. Niezależnie od lokalizacji, każdy uczestnik może wyświetlać prezentację, wprowadzać lub dopisywać swoją treść i komentować je”. O praktycznych korzyściach wdrożenia Surface Hub 2S w firmie opowiada także Rafał Stolarczyk, szef departamentu IT w Xella Polska: „Nie ma już konieczności przynoszenia do sali konferencyjnej własnych laptopów. Logując się do Surface Hub swoim kontem Microsoft 365 mamy dostęp do własnych danych i po kilku sekundach wyświetlamy prezentacje PowerPoint czy arkusz Excel. Bez przepinania się i kłopotu”.

bEqKgxBz

Wyobraźmy sobie spotkanie grupy roboczej, gdzie część pracowników zajmuje salkę spotkań, ale część pracuje zdalnie – dziś to w zasadzie standard. Zapewne potrzebny będzie rzutnik, ekran, tablica flipchart, zestaw nagłośnienia, być może także telefon, jeśli któryś z uczestników nie może w danej chwili przebywać przy komputerze, oraz kilka laptopów, choćby w celu wymiany plików. Surface Hub 2S całkowicie eliminuje konieczność dysponowania którymkolwiek elementem tego zestawienia, gdyż łączy je wszystkie. Posiada zaawansowany system audio i wideo, oprogramowanie Whiteboard działające jak zaawansowana tablica oraz 50-calowy ekran, na którym wyświetlane mogą być prezentacje. Hub 2S może także służyć jako serwer współdzielonych plików. Jedno urządzenie obsługuje całość komunikacji.

Tablica interaktywna nowej generacji

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów, warto zweryfikować kilka mitów, jakie mogą być spowodowane wspomnianym już skojarzeniem tej klasy sprzętu z zastosowaniami w edukacji różnych szczebli. Nowoczesne tablice interaktywne, a wśród nich Surface Hub jest jedną z najbardziej zaawansowanych propozycji biznesowych, w niczym nie przypominającą ciężkiego, stacjonarnego sprzętu.. Surface Hub przypomina bardziej duży, smukły, przenośny SmartTV, który jednak oferuje nieporównywalnie więcej pod względem funkcjonalności, a także mobilności. To zaś przenosi się bezpośrednio na ogromne spektrum zastosowań podczas firmowych spotkań.

bEqKgxBF

Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście oprogramowanie, z którym dostarczany jest Surface Hub 2S. Na urządzeniu preinstalowano pełną wersję Windowsa 10 wzbogaconą o aplikacje Microsoft, które stanowią dziś w warunkach korporacyjnych standard. Na pokładzie znajdziemy zatem Microsoft Teams i to w wersji skrojonej na miarę tego konkretnego urządzenia, a także biznesową wersję Skype’a oraz szereg aplikacji integrujących oprogramowanie z pakietem biurowym Microsoft Office. Nie zabrakło także narzędzi zapewniających kompatybilność z Microsoft Power BI, a podczas firmowych prezentacji przyda się na pewno Microsoft Whiteboard, czyli całkiem rozbudowane oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie tej odsłony Surface Huba jako zaawansowanej tablicy interaktywnej.

Ekran dla wymagających

Oczywiście najważniejszym podzespołem w tego typu urządzeniach zawsze będzie ekran. Podobnie jak w innych urządzeniach z rodziny Surface, mamy tu do czynienia z najwyższą jakością sygnowaną marką PixelSense. Wyświetlacz ma przekątną o długości 50 cali i proporcje ekranu 3:2, co sprzyja temu, żeby wygodnie korzystać z Huba zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej. Wrażenie robią także same parametry wykonanego w technologii IPS LCD i obrazu – przy rozdzielczości 4K (3840 × 2560 pikseli) zapewnia 10-bitowe odwzorowanie koloru. Został on pokryty powłoką antyodblaskową, a ramki wokół mają szerokość zaledwie 15,5 mm. Cały czas mowa rzecz jasna o ekranie dotykowym, zapewniającym ponadto obsługę pióra Surface, dołączonego zresztą do zestawu. Całość zamknięto w obudowie wykonanej z aluminium o precyzyjnym stopniu obróbki z dodatkiem żywicy kompozytowej. Kto miał kiedykolwiek do czynienia z urządzeniami Surface, ten wie, że pod względem jakości wykonania jest to najwyższy poziom.

Co w środku?

Przejdźmy teraz do tego, co znajdziemy wewnątrz tej obudowy. Znalazł się tam czterordzeniowy Intel Core i5 ósmej generacji ze zintegrowaną grafiką Intel UHD Graphics 620, 8 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci SSD. Łączność zapewnia modem Wi-Fi zgodny ze standardem 802.11 a/b/g/n/ac i moduł Bluetooth 4.1. Surface Hub 2S obsługuje także protokół Miracast umożliwiający strumieniowanie na tablicy wideo pochodzącego z innych urządzeń, np. znajdujących się w salce laptopów czy smartfonów.

bEqKgxBG

W urządzenie wbudowano 8 pełnozakresowych mikrofonów MEMS, trójdrożne pełnozakresowe głośniki stereo, zaś przekazywanie obrazu z salki odpowiada dołączona do zestawu kamera Microsoft Surface Hub 2 o rozdzielczości 4K i polu widzenia o kącie sięgającym 90 stopni. Jeśli dodamy do tego dostępność 4 gniazd USB-C, jednego USB-C z wejściem Display Port, USB-A, wyjście Mini-Display Port oraz gniazdo ethernetowe RJ-45, to nie ma już wątpliwości, że Surface Hub 2S to pod względem przetwarzania multimediów na potrzeby firmowych spotkań narzędzie potężne. Zwłaszcza, że zamontowano w nim dodatkowe czujniki: dopplerowski, umożliwiający sprawdzanie obecności użytkowników w salce, akcelerometr oraz żyroskop.

Mobilna tablica interaktywna

Być może jednak to, co robi w przypadku tego urządzenia największe wrażenie jest jego mobilność. Dzięki stojakom z serii Steelcase Roam przemieszczać Surface Hub 2S można z taką łatwością, jak to ma miejsce z tablicami flipchart. Choć ekran w urządzeniu ma przekątną aż 50 cali, to jego wymiary wynoszą 741 mm × 1097 mm × 76 mm, zaś waga to 28 kg. Możliwe jest nawet wykorzystanie akumulatora APC Charge (system litowo-jonowych ogniw zasilających Surface Hub 2S), dzięki którym Surface Hub 2S nie będzie potrzebował bieżącego zasilania nawet przez około 100 minut.
Co ważne, Surface Hub 2S dostępny jest nie tylko w standardowej sprzedaży – z urządzenia można także korzystać w modelu subskrypcyjnym Device-as-a-Service. W ramach abonamentu wynajmujący ma dostęp do pomocy technicznej w takim samym zakresie, jak klienci decydujący się na zakup. Dla wielu atrakcyjna może okazać się możliwość przetestowania urządzenia w modelu Try&Buy – dzięki sprawdzeniu jego możliwości w praktyce i konkretnych firmowych zastosowaniach, można podjąć świadomą decyzję. Oczywiście w obu przypadkach użytkownicy uzyskują dostęp do tego samego zestawu preinstalowanego oprogramowania oraz akcesoriów, jak w przypadku kupna.

bEqKgxBH

Powyższy materiał powstał przy współpracy z Micrsoft

bEqKgxCa
KOMENTARZE
(4)
tim
rok temu
Niektórym inteligencja nie pozwala nawet na dopasowanie tytułu do artykułu... Albo chamski trik reklamowy, by zmusić do czytania tego czego się nie chce (albo chociażby kliknąć)...
Aha
rok temu
redaktor artykulu odporny na wiedze!!!
ilona
rok temu
Buzdury
bEqKgxCb
Co ma tytuł
rok temu
Do artykułu? Bzdety sponsorowane!