Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Susza w Polsce. Choć mamy zimę, już jest bardzo źle

26
Podziel się:

Brak śniegu robi swoje. Sucha i ciepła zima doprowadziła do tego, że w styczniu na sporym obszarze Polski mamy do czynienia z suszą - alarmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Sucha i ciepła zima doprowadziła do tego, że w styczniu na sporym obszarze Polski mamy do czynienia z suszą
Sucha i ciepła zima doprowadziła do tego, że w styczniu na sporym obszarze Polski mamy do czynienia z suszą (East News, KFP/REPORTER)

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40 proc., a miejscami nawet poniżej 35 proc. (w profilu na głębokości poniżej 1m) - podają Wody Polskie w komunikacie.

Jak czytamy, obecnie mamy "bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą" na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, a także na połowie obszaru regionu łódzkiego i warmińsko-mazurskiego.

Jeśli taka sytuacja się utrzyma i nadal nie będzie padać, to rośliny na polach wiosną będą wzrastały już w warunkach suszy.

Zobacz także: Obejrzyj też: Zmiany klimatu wpłyną na polskie rolnictwo. Możemy na tym skorzystać

"O tej porze roku przynajmniej połowa naszego kraju powinna być pokryta śniegiem. Zimowe opady w istotny sposób zasilają glebę oraz potoki i rzeki. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w bieżącym obserwujemy niewielkie opady śniegu, co oznacza, że już wiosną możemy mieć suszę" - alarmują Wody Polskie.

Instytucja ta tłumaczy, że problemem jest też zmiana charakteru opadów w naszym kraju. Zachodzi ona od wielu lat o polega na tym, że coraz częściej pojawiają się nawalne deszcze, zwykle występujące w sezonie wiosenno-letnim. Ze względu na raptowny charakter deszczów, woda opadowa szybko odpływa do rzek i nie wsiąka w wystarczającym stopniu w glebę.

Do tego dochodzi coraz wyższa temperatura, z jaką mamy do czynienia w Polsce. Upały przyspieszają odparowywanie wody z gleby, zbiorników wodnych i roślinności i sprzyjają zjawisku suszy.

Potwierdzają to dane. Wieloletnia średnia roczna suma opadów w Polsce to około 650 mm. W ubiegłym roku, choć mieliśmy do czynienia z ogromną suszą, ta wartość nie była drastycznie niższa - wynosiła 541,6 mm.

Jak podkreślają Wody Polskie, zjawiskom takim jak susza i powódź towarzyszy cykliczność. "Od setek lat obserwowane i odnotowywane są okresy z intensywnymi opadami oraz okresy suszy. Istnieje przypuszczenie, że zjawiska te mogą być powiązane z aktywnością słoneczną, która ma wpływ na tworzenie się chmur w atmosferze" - czytamy. Rozwiązaniem, które może nas w obecnej sytuacji uratować, jest polepszenie retencji w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Malina
4 lata temu
Dlatego warto pomyśleć o zbieraniu wody deszczowej, szczególnie jeśli ma się działkę lub ogród. Można znaleźć bardzo fajne rozwiązania służące właśnie zbieraniu deszczówki. Ja swój zbiornik wraz z potrzebną instalacją znalazłam w dom i woda i bardzo sobie chwalę. Zbiornik wykonany jest z naprawdę wysokiej jakości materiałów, panowie pomogli mi dobrać odpowiednią instalację jak również polecili mi ekipę w mojej okolicy, która fachowo zamontowała zbiornik w ogródku i wszystko działa jak należy, a ja oszczędzam zarówno wodę, jak i pieniądze ;)
satane
4 lata temu
dobrze że zabijaja masowo bobry ...ale będziemy mieć fajnie suchutko w polsce ...lubię piasek i spaloną ziemie
otua
4 lata temu
jaka susza jak ciagle pada...troche wiecej i bedzie powodz...
Gyy
4 lata temu
Idzcie do pisu da wam wode
mm
4 lata temu
Ale nasz rząd nie widzi problemów z klimatem i wyborcy pis w to wierzą. Tragedia.
...
Następna strona