Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Szczepienia pracowników firm farmaceutycznych. NFZ: to niezgodne z zasadami

106
Podziel się

Pracownicy firm farmaceutycznych szczepią się razem z lekarzami i pielęgniarkami w grupie "0", mimo że - zdaniem przedstawicieli NFZ - zasady szczepień tego nie przewidują. "Dostaliśmy nakaz" - tłumaczą pracownicy. My zaglądamy w przepisy, a te mówią co innego.

Szczepienia pracowników firm farmaceutycznych. NFZ: to niezgodne z zasadami
Pracownicy firm farmaceutycznych szczepieni poza kolejnością? Stanowisko NFZ sprzeczne z przepisami (Getty Images, David Greedy)
bDTkfQQB

Po szczepionki przeciw COVID-19 w grupie "0" zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych - podaje "Rzeczpospolita" i podkreśla, że to niezgodne z zasadami Narodowego Programu Szczepień.

Dziennik powołuje się na przedstawicieli resortu zdrowia oraz NFZ. Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia przekonuje, że pracownicy firm farmaceutycznych nie należą do grupy "0".

bDTkfQQD

Z kolei Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ dodaje, że pracownicy firm farmaceutycznych nie pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentami i nie wykonują zawodu medycznego, więc kwalifikują się do szczepień dopiero w trzecim etapie.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

NFZ swoje, a przepisy swoje

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", pracownicy jednego z największych polskich producentów leków szczepią się razem z lekarzami i pielęgniarkami. Do szczepień priorytetowych kierowani są także pracownicy innych firm farmaceutycznych.

bDTkfQQJ

– Dostaliśmy e-mailem nakaz, by się szczepić. Każdy wpisywał w oświadczenie, że należy do grupy "0". Nikt nie dopytywał, ale jak to wyjdzie, to będzie afera – powiedział dziennikowi anonimowo pracownik jednej z firm.

Zaglądamy więc do Narodowego Programu Szczepień. W nim zapisane jest, że do grupy "zero" zalicza się m.in. pracowników aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki.

Na rządowych stronach czytamy też, że dotyczy to również "personelu niemedycznego, tj. administracyjnego, pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem, przebywających w trybie ciągłym w podmiocie".

bDTkfQQK

To więc wskazuje - wbrew temu co twierdzą urzędnicy - że pracownicy firm farmaceutycznych mają możliwość rejestrowania się na szczepienia w grupie "0".

Do tej pory w ramach Narodowego Programu Szczepień zaszczepionych zostało blisko pół miliona osób. Szczepienia zaczynają się jednak opóźniać przez problemy z dostawami szczepionki do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkfQRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
Polak
3 miesiące temu
Morawiecki jest skrajnie nieudolny. Jestem chory na astmę prawie 50 lat ale przede mną zaczepi się pół Polski. Mlode byczki z CBA. Prokuratorzy, aktorzy, pracownicy firm . Ja jako chory będę gdzieś na końcu
Skandal
3 miesiące temu
Szczepionek brakuje dla najstarszych tylko dlatego, ze jak zwykle korupcja, znajomosci, Moja mama ma 92 lata a szczepionek nie ma bo limit wyczerpany do konca marca. Mieszkam w 40 tys gminie to ilu seniorow w tym wieku jest
Nikola
3 miesiące temu
Takiego bałaganu to chyba nikt z żyjących w polsce nie pamięta.
bDTkfQRf
Ciekawe
3 miesiące temu
Zanim pojawiło się rozporządzenie (14 stycznia) kolejka szczepień prawnie nie była uregulowana. Uchwała rządu czyli tzw Narodowy Program Szczepień nie był prawem powszechnie obowiązującym ale zapisano w nim w etapie 0 hurtownie farmaceutyczne, administrację, wolontariuszy czy stażystów. I tyle - wszelkie dalsze dyskusje są bezzasadne. Pytanie czy takie zapisy pojawiły się przez beztroskie podejście do regulacji czy celowo, aby upewnić się że szerokie grono zorientowanych znajdzie swój wyjątek i trafi ba listę. Co ciekawe rozporządzenie z 14 mówi że osoby, które dostały skierowanie przed 14 mają prawo do szczepienia w grupie zero. Przed kamerami minister udaje oburzenie ale w prawie sankcjonuje przypadki typu operator wózka widłowego w magazynie hurtowni farmaceutycznej czy palacz w kotłowni szpitala. I tyle. Jest dziura w prawie więc ludzie korzystają
ElEl
3 miesiące temu
A pis zrobił aferę z zaszczepienia 18 celebrytów...
...
Następna strona