Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Szwajcaria za ograniczeniem reklam tytoniu, przeciw zakazowi testów na zwierzętach i wsparciu lokalnych mediów. Są wyniki referendum

7
Podziel się:

Szwajcarzy w niedzielnym ogólnokrajowym referendum zagłosowali za przyjęciem projektu ograniczającego możliwości reklamowania tytoniu w kraju. Odrzucili za to pomysł całkowitego zakazania eksperymentów na zwierzętach, zniesienia jednego z podatków oraz programu państwowego wsparcia lokalnych mediów.

Szwajcaria za ograniczeniem reklam tytoniu, przeciw zakazowi testów na zwierzętach i wsparciu lokalnych mediów. Są wyniki referendum
W Szwajcarii reklamy tytoniu mogą być emitowane tylko tam, gdzie trafiają wyłącznie do dorosłych, np. poprzez e-mail (Adobe Stock, ehabeljean)

Celem popartej przez 56,6 proc. Szwajcarów inicjatywy jest zakazanie reklamowania wyrobów tytoniowych wszędzie, gdzie reklamy mogą być widoczne dla dzieci i młodzieży. Już teraz w Szwajcarii zakazane jest reklamowanie wyrobów tytoniowych w radiu i telewizji oraz kierowanie reklam do nieletnich.

Według nowych zasad tradycyjnych i elektronicznych papierosów nie będzie można reklamować również w prasie, na portalach internetowych, plakatach czy przed seansami kinowymi. Dozwolone będą tylko takie formy promocji, które trafią wyłącznie do dorosłych - na przykład przez pocztę internetową.

Jak zauważa agencja AFP, szwajcarskie ustawodawstwo dotyczące możliwości reklamowania tytoniu było do tej pory bardzo liberalne w porównaniu z innymi państwami, co wiąże się z silnym lobbingiem największych światowych koncernów tytoniowych, które mają w tym kraju swoje siedziby. Według szwajcarskiego rządu i parlamentu, przyjęty w referendum projekt "posuwał się za daleko i nazbyt ingerował w wolność gospodarczą".

Inicjatywa zdobyła nie tylko bezwzględną większość głosów wszystkich biorących udział w głosowaniu Szwajcarów, wygrała również w większości z 26 szwajcarskich kantonów, co jest koniecznym warunkiem przyjęcia poddanych pod referendum propozycji. Wynik głosowania jest wiążący dla rządu, który zdecyduje, jak konkretnie wprowadzić go w życie.

Zobacz także: Zakaz handlu uszczelniony. Na co pozwala nowa ustawa? "Sama idea wydaje się być nie ma miejscu"

Zakaz testów na zwierzętach. Szwajcarzy powiedzieli "nie"

Większość Szwajcarów i kantonów odrzuciła inicjatywę całkowicie zakazującą eksperymentów i badań na zwierzętach. W opisie projektu szwajcarski rząd zaznaczył, że już teraz w tym kraju obowiązują w tym zakresie jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów na świecie. Eksperymenty mają być prowadzone na zwierzętach tylko wtedy, gdy nie da się ich przeprowadzić inaczej, a naukowcy muszą ograniczać stres testowanych zwierząt.

Już teraz zakazane jest też wykorzystywanie zwierząt do badań w przemyśle kosmetycznym. Rząd przypominał przed głosowaniem, że przyjęcie tej propozycji miałoby negatywne skutki dla sektora farmaceutycznego i chemicznego, który odpowiada za blisko połowę eksportu Szwajcarii.

Referendum przeciw wsparciu lokalnych mediów

Głosujący odrzucili też rządowy projekt wsparcia lokalnych mediów. Pakiet o wartości 151 mln franków szwajcarskich (ok. 656 mln zł) miał pomóc lokalnym gazetom i stacjom radiowym oraz telewizyjnym, które są coraz częściej zamykane, ponieważ przychody z reklam trafiają do międzynarodowych firm internetowych - informował rząd. Małe redakcje dostarczają lokalnych wiadomości, pomagają kształtować opinię publiczną i przyczyniają się do podtrzymania spójności społecznej, a ich zanik negatywnie wpływa na społeczeństwa - argumentował rząd. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślali, że media subsydiowane przez rząd będą od niego zależne, a projekt jest próbą "kupienia" lokalnych redakcji.

W referendum odrzucono także drugi rządowy projekt, zakładający zniesienie wynoszącego 1 proc. podatku od podwyższenia kapitału firm. Podatek ten, przynoszący szwajcarskiemu fiskusowi 250 mln franków (1,14 mld zł) rocznie, jest pobierany tylko od kwot przekraczających milion franków i zdaniem przeciwników rozwiązania na jego zniesieniu skorzystałyby tylko wielkie firmy. Rząd argumentował, że przyjęcie tej propozycji zmniejszyłoby koszty inwestowania w szwajcarskie firmy i przyczyniłoby się do wzrostu gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Tak myślę
2 lata temu
A ja marzę by znikły w Polsce reklamy firm farmaceutycznych. To chyba 90% wszystkich reklam - reklamy suplementów i innego badziewia wyprodukowanego dla naiwnych i łatwowiernych baran(k)ów, łykających kilogramami te trucizny.
Aga
2 lata temu
W Szwajcarii każdy obywatel ma broń w domu - niewygodne dla mainstreamu ? Bezpieczny kraj = każdy obywatel ma swoja broń + Państwo ma banki które zachowują tajemnicę bankową i nie ważne kto ma zdeponowane pieniądze. Mało i wystarczająco aby zachować suwerenność przez 1000 lat
stnhoeunsht
2 lata temu
Szwajcaria jest miliardy lat swietlnych przed katochlewikiem zwanym Polska w kwestiach... w kazdej kwestii w zasadzie. Geograficznie blisko, a mentalnie... nieprzebyte odleglosci.
abcdef
2 lata temu
U nas suweren za kasę podporządkowuje się posuuusznie jedynie suuusznej partyi, która via Orlen położyła łapę na mediach lokalnych, a tymczasem Szwajcarzy na podobną propozycję swojego rządu odpowiedzieli kopem w zadek. Suweren nadaje się do demokracji jak wół do karety.
PYTAJĄCY
2 lata temu
U NAS TEŻ ZROBIĆ REFERENDUM :: NIECH DONEK OTWORZY STADION Z PALETAMI EU :::: GDZIE JE SCHOWAŁ , TYLKO JAKI STADION???? aaaa może ARKA GDYNIA !!!!