Paweł Orlikowski

Ta szczepionka różni się od innych, powstanie w Polsce. Co konkretnie ją wyróżnia? Jest bezpieczna?

Polska firma Mabion wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19. Preparat różni się od tych, które już są dostępne, oparty jest na wcześniej wynalezionej technologii. - Nasza szczepionka, czyli szczepionka białkowa, opiera się na bardziej sprawdzonej, istniejącej w innych szczepionkach technologii. W szczepionce białkowej produkuje się mały fragment białka koronawirusa. To nie jest wirus, to jest białko, które jest na koronie tego wirusa. Po wszczepieniu, organizm uczy się walki z prawdziwym koronawirusem, ciało będzie umiało rozpoznać te białka - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion SA. - Szczepionka w technologii białkowej jest bardzo skuteczna i bardzo bezpieczna dla osób starszych. Co do skuteczności, to jest ona na poziomie ok. 90 proc., łącznie w wariancie wirusa z Wielkiej Brytanii. Nieco mniejsza skuteczność jest w przypadku wariantu południowoafrykańskiego, ale nadal bardzo skuteczna - powyżej 60 proc. - dodał.

Więcej wideo
Tej firmy zazdrości nam Europa. Oglądaj "Biznes Klasę"Tej firmy zazdrości nam Europa. Oglądaj "Biznes Klasę"
Wojanek pod lupą UOKiK. "Bardzo mocno przyglądamy się temu, co się dzieje na rynku"Wojanek pod lupą UOKiK. "Bardzo mocno przyglądamy się temu, co się dzieje na rynku"
Nie tylko artyści. Na kogo jeszcze składamy się z podatkówNie tylko artyści. Na kogo jeszcze składamy się z podatków
Informatyk na telefon. Orange nie jest już tylko telekomem. Rozwija usługi IT dla firm.Informatyk na telefon. Orange nie jest już tylko telekomem. Rozwija usługi IT dla firm.
Wygranie z inflacją w 12 miesięcy? "Gwarancji nikt nie powinien dawać"Wygranie z inflacją w 12 miesięcy? "Gwarancji nikt nie powinien dawać"
Pieniądze na zwykłym koncie? Ekspert tłumaczy, co się wtedy dziejePieniądze na zwykłym koncie? Ekspert tłumaczy, co się wtedy dzieje
"Generalnie przestrzegam". Mówi o błędzie, który popełniają przedsiębiorcy"Generalnie przestrzegam". Mówi o błędzie, który popełniają przedsiębiorcy
Wybrane dla Ciebie