Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Tak amerykańskie towary trafiają do Rosji. Strumień dostaw z jednego z krajów NATO

Podziel się:

W 2022 roku do 10 rosyjskich firm, objętych sankcjami USA, trafiły z Turcji towary o wartości ponad 30 milionów dolarów - donosi "Wall Street Journal". Wśród nich były produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Ankara gra w konflikcie rosyjsko-ukraińskim na obie strony - zwraca uwagę dziennik.

Tak amerykańskie towary trafiają do Rosji. Strumień dostaw z jednego z krajów NATO
Turcja, rządzona przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, gra w konflikcie rosyjsko-ukraińskim na obie strony - komentuje "WSJ" (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Jak podaje "Wall Street Journal" na podstawie analizy danych handlowych, co najmniej 13 tureckich przedsiębiorstw wyeksportowało w 2022 roku towary o wartości minimum 18,5 mln dolarów, służące potrzebom rosyjskiego wojska. Były wśród nich tworzywa sztuczne, wyroby gumowe i pojazdy. Trafiły one do co najmniej 10 rosyjskich firm objętych amerykańskimi sankcjami. Niektóre towary wyprodukowane były w Stanach Zjednoczonych - donosi w sobotnim wydaniu "WSJ".

Amerykańskie towary trafiają do Rosji

Oprócz tego, tureckie firmy wyeksportowały do Rosji generatory prądu, kierownice do ciężarówek, filtry do silników i elementy służące do produkcji podzespołów elektronicznych produkcji amerykańskiej o wartości 15 mln dolarów z naruszeniem amerykańskiej kontroli eksportu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina członkiem wspólnego rynku UE? Jest pole do działania

Stany Zjednoczone, podobnie jak ponad 30 innych państw, nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. Ma to na celu pozbawienie Kremla funduszy i technologii, których potrzebuje do prowadzenia wojny. Należąca do NATO Turcja jest jednym z państw, które zadeklarowały, że nie przyłączą się do sankcji - przypomina "WSJ".

Prawie rok po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę USA naciskają na wiele krajów, by przyłączyły się do sankcji. Wysocy rangą urzędnicy amerykańskiego resortu finansów odwiedzili w tym tygodniu Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman, aby skłonić ich władze do ograniczenia działalności rosyjskich sieci zaopatrzenia w regionie. Pod koniec 2022 roku amerykańscy przedstawiciele ostrzegli władze Turcji, że obywatele tego kraju mogą zostać ukarani grzywnami i więzieniem za obsługę samolotów produkcji amerykańskiej latających do i z Rosji - informuje "WSJ".

Amerykańscy urzędnicy próbują odciąć Kremlowi dostawy materiałów używanych do produkcji sprzętu wojskowego, np. gumy wykorzystywanej do produkcji płyt, które chronią rosyjskie czołgi T-80. Sankcje i kontrole eksportu dotyczą także tworzyw sztucznych, których Rosja potrzebuje do produkcji czołgów, okrętów, hełmów i pancerzy.

Stany Zjednoczone starają się przerwać rosyjskie sieci zaopatrzenia wojskowego na tle ostrzeżeń wskazujących, że Rosja przygotowuje się do nowej, potężnej ofensywy na Ukrainie, porównywalnej z pierwszymi dniami wojny w lutym 2022 roku.

Grają na dwa fronty

Turcja, rządzona przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, gra w konflikcie rosyjsko-ukraińskim na obie strony, sprzedając uzbrojone drony i pojazdy opancerzone ukraińskiemu wojsku, jednocześnie pogłębiając więzi gospodarcze z Rosją - podsumowuje "WSJ".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP