Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Tarcza 4.0 ma pomóc firmom. Jednak wciąż nie daje odpowiedzi w sprawie pracy zdalnej

0
Podziel się:

Po wejściu w życie tak zwanej "tarczy antykryzysowej 4.0" pracodawcy nadal pozostają z szeregiem pytań o to, na jakich zasadach ma działać praca zdalna. Do uregulowania pozostaje szereg ważnych kwestii.

Do uregulowania pozostaje szereg ważnych kwestii związanych z pracą zdalną.
Do uregulowania pozostaje szereg ważnych kwestii związanych z pracą zdalną. (Unsplash.com)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w "tarczy 4.0" rząd podjął próbę uporządkowania zasad, na jakich może być świadczona praca zdalna, ale kilku rozwiązań nadal brakuje.

Jak czytamy, ustawa nie określa m.in. trybu i zasad wypłacania ekwiwalentu dla pracownika w razie wykorzystywania przy pracy jego prywatnych narzędzi, sprzętu, oprogramowania (czy choćby tego, kto ma płacić za prąd zużyty do pracy). Nie reguluje też kwestii pokrycia kosztów instalacji, serwisu i eksploatacji takiego sprzętu i pomocy technicznej udzielanej zatrudnionemu.

Otwartym pozostaje też pytanie o to, czy pracodawca może szczegółowo wypytywać, jakie warunki lokalowe ma pracownik, oddelegowany do home office.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Nadal też przepisy na czas epidemii nie rozstrzygają odpowiedzialności w zakresie bhp, co może rodzić problemy w przypadku roszczeń wysuwanych przez pracowników w razie wypadku przy wykonywaniu zadań poza siedzibą przedsiębiorstwa.

To wszystko pytania, które wymagają jednoznacznych odpowiedzi. Zwłaszcza że rząd szykuje się do wprowadzenia przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Wiele niewiadomych w tym zakresie na pewno nie ułatwi pracy nad tymi zmianami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)