Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
16.06.2020 19:01

Tarcza finansowa PFR. 600 milionów wypłacone w jeden dzień

Subwencje w ramach tarczy finansowej otrzymały 268 722 firmy, a na konta których za pośrednictwem banków wypłacono 50,1 mld zł. To oznacza, że tylko w jeden dzień do 3,4 tys. firm trafiło 600 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock)
Polski Fundusz Rozwoju od wczoraj wypłacił firmom około 600 mln zł subwencji

"Ponad 50 mld zł subwencji tarczy finansowej PFR trafiło do blisko 270 tys. firm zatrudniających 2,57 mln pracowników. Mikrofirmy otrzymały już 14,7 mld zł, a MŚP 35,4 mld zł - czytamy na profilu PFR na Twitterze.

Co ciekawe, podobny komunikat PFR wydał w poniedziałek po południu. Wtedy subwencje miało już na koncie 265,3 tys. firm, a ich kwota wyniosła w sumie 49,5 mld zł.

Łatwo więc policzyć, że w ciągu jednego dnia liczba firm wzrosła o prawie 3,5 tys., a kwota pomocy - o 600 mln zł. To daje średnio około 170 tys. zł dla jednej firmy.

Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy dług publiczny. Prezes PFR: "to się opłaci"

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to już ostatnie tygodnie na to, by ubiegać się o pomoc od państwa. Tarcza finansowa przewidziana została bowiem tylko do końca lipca. Od sierpnia wniosków nie będzie już można składać, o ile rząd nie zdecyduje o przedłużeniu programu pomocowego.

Dopiero kilka dni temu Komisja Europejska zaakceptowała plan dla największych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 250 pracowników. Ta część tarczy finansowej została oszacowana na 25 mld zł.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu w programie "Money. To Się Liczy" prezes PFR Paweł Borys, w najbliższych dniach takie firmy mogą już ubiegać się o pomoc. Pieniądze jednak trafią do firm w ciągu 3-6 tygodni. Tu proces jest bowiem znacznie bardziej skomplikowany.

Pocieszające dla dużych firm jest to, że one mają czas na złożenie wniosku do końca roku kalendarzowego, a nie - jak te mniejsze - do końca lipca.

Od 29 kwietnia 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych przyjmuje drogą elektroniczną wnioski o udzielenie subwencji w ramach programu. Mikrofirmy (zatrudniające co najmniej 1 pracownika) oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci subwencji finansowych o łącznej wartości 75 mld zł. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł. 75% subwencji może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności. We wtorek PFR rozpoczął wdrażanie tarczy finansowej dla dużych firm.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2020

Helenano i to się nazywa wsparcie od rządu a platforma co zrobiła chętnie posłucham

16-06-2020

A skąd te pieniądze?Z nieba spadły? Nie kochani, wasze wnuki i prawnuki i praprawnuki będą na nie tyrać ... o ile nie wszyscy nie wyjadą z tego chorego kraju ...

16-06-2020

Kkk z RadomiaZero pomocy. Pożyczki na 5000 zł nie otrzymałem od 2ch mieś. Zero decyzji z Radomia. Subwencja rozpatrzona błędnie. Muszę reklamować. Zero pomocy !!!!

Rozwiń komentarze (6)