Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Te kraje nie chcą opodatkowania światowych gigantów. "Szanse na sukces są nikłe"

5
Podziel się:

Rozmowy, mające na celu wypracowanie sposobu opodatkowania międzynarodowych gigantów technologicznych w krajach, w których osiągają one zyski, utknęły w martwym punkcie z powodu sprzeciwu USA, Indii i Arabii Saudyjskiej - uważa minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire.

Te kraje nie chcą opodatkowania światowych gigantów. "Szanse na sukces są nikłe"
Premier Indii Narendra Modi z prezydentem USA Joe Bidenem podczas szczytu G-20 (East News, DOUG MILLS)

Dyskusje były toczone pod auspicjami Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na kilka dni przed zaplanowanym na piątek spotkaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów G20 w Bengaluru w Indiach.

Nie ma zgody co do nowego podatku

- Będziemy apelować o odblokowanie sytuacji, ale szanse na sukces są nikłe - zadeklarował minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire, cytowany przez AFP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niemcy protestują przeciwko planom Polski. "To głupota, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Trzeba walczyć"

Le Maire zaznaczył, że zawsze uważał, iż jeśli kraje G20, grono największych gospodarek świata, nie byłyby w stanie dojść do porozumienia w sprawie opodatkowania wielkich przedsiębiorstw technologicznych, potrzebne będzie wypracowanie "europejskiego rozwiązania".

"Myślę, że dotarliśmy do tego momentu" - stwierdził francuski polityk.

OECD z siedzibą w Paryżu zainicjowała rozmowy na temat podatku, który miałby być nałożony przede wszystkim na cyfrowych gigantów, w większości podlegających spółkom-matkom z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Pakiet reform opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to umożliwienie przeniesienia części praw do opodatkowania dużych przedsiębiorstw międzynarodowych z ich krajów pochodzenia do państw, w których prowadzą one działalność handlową i osiągają zyski, niezależnie od tego, czy te firmy są fizycznie obecne w tych krajach

Drugi przewiduje on minimalną stawkę podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.

Według założeń mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
ZK590
rok temu
Te kraje doskonale wiedzą, że podatek nie zapłacą korporacje tylko finalnie konsumenci. Oni nie myślą w takich kategoriach że firmie można dosolić 500% podwyżki kosztów i wszytko będzie ok.
hffh
rok temu
a kiedy podatek od podatku ??? potrzeby są ogromne
Qqryq
rok temu
Podatek nie zostanie nalozony bo to firmy z wallstreet. Gdyby chodzilo o inne (nie amerykanskie) to chcieliby podatku 100%. Tak jankesi dbaja o swoj intetes. Uczyc sie od innych.
i tyle
rok temu
W nowym wspaniałym świecie jest bardzo po staremu - czyli są równi i równiejsi.
asdasd
rok temu
Będziemy blokować, nie będą francuzy pruskie dyktowac