Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Ten domek został wydrukowany w 3D. Ludzie z całego świata przyjeżdżają, żeby go oglądać

62
Podziel się:

Budowa tego niewielkiego domku w Danii trwała pięć tygodni, ale samo drukowanie w 3D - zaledwie 22 godziny. Betonowy domek oglądają teraz turyści z całego świata, a inwestycja ma być "przyszłością budownictwa".

Ten domek został wydrukowany w 3D. Ludzie z całego świata przyjeżdżają, żeby go oglądać
Duńska firma stworzyła domek dzięki wykorzystaniu drukarki 3D (YouTube, 3DCP Group)

Historię duńskiego startupu 3DCP Group opisuje amerykański Business Insider. Wyprodukował on domek mający ok. 37 mkw. Wygląda, jakby był z betonu, ale w rzeczywistości drukowano go warstwa po warstwie. Dom ukończono w pięć tygodni, chociaż sama drukarka pracowała przez 22 godz.

Jak pisze "BI", druk 3D w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności w budownictwie. Dlatego startupy takie jak 3DCP Group prowadzą badania nad rozwojem nowej technologii. Ta ma być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

Koszt budowy takiego domku może oscylować wokół 100 tys. dol.

Zobacz także: Interview with Mikkel Brich, CEO of 3DCP Group

Wydrukowane w 3D budynki istnieją już na całym świecie. Od luksusowego domu w Austin w stanie Teksas po dom z drukowanego betonu (ok. 93 mkw.) w holenderskim Eindhoven, gdzie para płaci 1,4 tys. dol. miesięcznie za mieszkanie w nim.

Drukowane domy to przyszłość?

Duński startup, tworząc nowy dom przy użyciu drukarki, chciał pokazać władzom miejskim oraz inwestorom, że nowa technologia sprawdzi się w zimnym i wilgotnym klimacie.

Zobacz także: Placing of pre-3D printed roof sections
Nie wygląda to tak imponująco, gdy mija się go na drodze, ale w rzeczywistości jest to ogromny skok dla branży budowlanej i przyszłości budownictwa - powiedział Mikkel Brich, współzałożyciel i dyrektor generalny Grupy 3DCP w rozmowie z "BI".

Do stworzenia małego domku wykorzystano drukarkę BOD2 duńskiej firmy COBOD.

Sposób, w jaki wykorzystujemy drukarkę do układania betonu, warstwa po warstwie, minimalizuje ilość odpadów i ogólne zużycie materiałów, a jednocześnie umożliwia połączenie wielu procesów i przepływów pracy, co przyczynia się do szybkiego i efektywnego przebiegu budowy - informuje firma na portalu designboom.com.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Mklon
7 miesięcy temu
Pan Józef szybciej muruje niż ta drukarka. I to na kacu.
Jola
2 lata temu
Jest lepszy sposob niż to niby drukowanie, bardzo podobny, ale o niebo lepszy i tańszy.
Artur
2 lata temu
To domy przyszłości dla plebsu z Europy który bedzie pracować od poniedziałku do niedzieli na swych panów z Brukseli. A tłuste świnie z Unii Europejskiej będą mieszkać w apartamentach z basenami i tarasami.
Andrzej
2 lata temu
Lekka wichura, kilkudniowy deszcz i po domku zostanie kupa brudu
qwerty
2 lata temu
450 tys. zł za ten bunkier? Buhaha. To na pewno przyszłość...
...
Następna strona