Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Tesla rozczarowała wynikami. Zaskakująca reakcja inwestorów

6
Podziel się:

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla opublikował wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku, które okazały się znacznie poniżej oczekiwań rynkowych. Spółka zmaga się z silną konkurencją, zwłaszcza ze strony chińskich producentów, oraz zmianą preferencji konsumentów w kierunku pojazdów hybrydowych. Co na to inwestorzy?

Tesla rozczarowała wynikami. Zaskakująca reakcja inwestorów
Tesla zaprezentowała wyniki (GETTY, Genaro Molina)

Przeanalizowali to analitycy XTB. W swojej opinii podkreślają, że Tesla mocno odczuwa skutki nasilonej konkurencji na rynku motoryzacyjnym, co zmusza firmę do znaczących obniżek cen swoich pojazdów.

"W połączeniu z zatłoczeniem rynku samochodowego, w którym widać tendencje konsumentów do sięgania po samochody hybrydowe" - czytamy w analizie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Przychody poniżej oczekiwań

Przychody Tesli, jak wyliczają analitycy XTB, w I kwartale 2024 roku wyniosły 21,30 mld dolarów, co oznacza spadek o 8,7 proc. rok do roku i wynik o 8,7 proc. niższy od prognoz rynkowych.

Jak zauważają analitycy XTB, na gorsze wyniki wpłynęły niższe wolumeny sprzedaży, które finalnie wyniosły 386,81 tys. pojazdów (-9 proc. rok do roku), oraz obniżki cen. Spośród trzech segmentów działalności spółki, jedynie w Generowaniu i Przechowywaniu Energii (+6,93 proc. rok do roku) oraz Usługach i pozostałych (+24,12 proc. rok do roku) odnotowano poprawę. Jednak, jak wskazują analitycy, to nie wystarczyło, by zrekompensować spadki w kluczowym segmencie Pojazdów, gdzie sprzedaż spadła o 13 proc. rok do roku i była niższa o 11 proc. od oczekiwań.

Tesla odnotowała również znaczący spadek rentowności w I kwartale 2024 roku. Zysk operacyjny wyniósł 1,17 mld dolarów, czyli o 32,5 proc. mniej niż oczekiwał rynek i o 56 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. "Mocny spadek rentowności wynika przede wszystkim ze wzrostu wydatków operacyjnych w związku z rozwojem projektów m.in. wykorzystujących sztuczną inteligencję" - wskazują analitycy XTB.

Wyzwania i inwestycje w rozwój

Spółka tłumaczy gorsze wyniki szeregiem wyzwań, z którymi musiała się mierzyć w I kwartale, m.in. atakiem podpalaczy w Gigafactory w Berlinie oraz konfliktem nad Morzem Czerwonym. Jak czytamy w analizie XTB, globalny rynek samochodów elektrycznych doświadcza obecnie wyzwań związanych z mocną konkurencją ze strony samochodów hybrydowych.

Globalny rynek samochodów elektrycznych doświadcza teraz wyzwań związanych z mocną konkurencją ze strony samochodów hybrydowych. Mimo ciężkiego otoczenia spółka dynamicznie inwestuje w dalszy rozwój swoich projektów, co nie pozostaje bez wpływu na generowaną przez nią gotówkę. Operacyjne przepływy pieniężne spółki wyniosły jedynie 242 mln $, co stanowi najgorszy wynik od 3 lat - czytamy w raporcie XTB.

Na poziomie zysku na akcję (EPS) Tesla zaraportowała 1,54 dolara, co oznacza wynik o 24,1 proc. niższy od oczekiwań i o 39 proc. niższy rok do roku. Skorygowana EBITDA przyjęła najniższe wartości od II kwartału 2022 roku i kontynuuje trend spadkowy trwający od połowy 2023 roku, jak zauważają analitycy XTB.

Pozytywny sygnał dla inwestorów

Mimo rozczarowujących wyników, uwagę inwestorów przykuła informacja o przyspieszeniu planów produkcyjnych dotyczących nowych modeli w drugiej połowie 2025 roku. "Zawieszenie między dostosowaniem obecnych linii produkcyjnych, a wprowadzeniem nowych produktów stanowi na razie największe wyzwanie ściągające wyniki spółki w dół" - czytamy w analizie. W reakcji na tę wiadomość cena akcji Tesli wzrosła o 6,8 proc. w notowaniach po zamknięciu rynku.

Na to samo uwagę zwrócił portal MacroNext. Ostatecznie reakcja inwestorów na raport Tesli może nieco zaskakiwać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Radek
4 tyg. temu
Nie ma jak życie na czysto, bez kredytów. Radzę otwierać swoje biznesy - nieruchomości to dobry kierunek, a współpraca z zarządzającym Polzen - najlepszy wybór
Kiedy
4 tyg. temu
Tesla w Hybrydzie?
stary
4 tyg. temu
Samochody elektryczne kupują snoby i ci, którzy mają za mało adrenaliny i problemów w normalnym życiu.
Emeryt
4 tyg. temu
Pozytywna wiadomość że ludzie mądrzeją, wolno bo wolno, ale kierunek słuszny.
emeryt
4 tyg. temu
To nie ekonomiczne, wozić 400kg na okrągło. Samochody na wodór, wożą wodór nie więcej jak 7 kg, oraz własna elektrownia pod maską (50kg) i do przodu 700 km, to jest to.