Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
Partner materiału: BM BNP Paribas

To sposób na ochronę kapitału przez inflacją – ranking kont maklerskich

93
Podziel się:

Kiedy inflacja przekroczyła już 12 proc., trudno szukać bezpiecznych miejsc, które pozwolą zabezpieczyć oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza. Dlatego w obecnych czasach alternatywą może być inwestowanie na giełdzie. Co prawda wiąże się z ryzykiem, ale daje też szansę na spore zyski. Niezbędnikiem w tym celu będzie dobre konto maklerskie. Które wybrać? Porównaliśmy 11 ofert i wybraliśmy najlepsze!

To sposób na ochronę kapitału przez inflacją – ranking kont maklerskich
Ranking kont maklerskich (Pixabay)

Jaki powinien być korzystny rachunek maklerski? Przede wszystkim powinien kosztować inwestora, jak najmniej, aby koszty transakcyjne nie uszczuplały zanadto zysków, a dodatkowo powinien on otrzymać wsparcie merytoryczne ekspertów, które pomoże mu dokonywać dobrych decyzji i rozwijać swoją wiedzę.

Dlatego ocenę rachunków w rankingu oparliśmy na trzech filarach:

·      jak najniższe opłaty za prowadzenie rachunku,

·      jak mniejsze prowizje za realizację zleceń,

·      dodatkowe korzyści, które pozwolą inwestorowi optymalizować decyzję inwestycyjne i oszczędzać czas, dzięki ich dostępności online.

Każde biuro maklerskie mogło otrzymać maksymalnie 19 punktów. Informację, co dokładnie punktowaliśmy, umieściliśmy na końcu rankingu. Tymczasem przejdźmy do wyników!

I miejsce – Biuro Maklerskie BNP Paribas (15,38 pkt)

Na pierwszym miejscu uplasowało się Biuro Maklerskie BNP Paribas. Nie pobiera opłaty za założenie rachunku, a dodatkowo bardzo łatwo można zostać zwolnionym również z opłaty za jego prowadzenie. Wystarczy mieć konto osobiste w banku BNP Paribas i przekazać adres e-mail do korespondencji.

Dodatkowo BM BNP Paribas pobiera jedne z najniższych stawek za realizację zleceń na polskie akcje i obligacje – jest to odpowiednio 0,35% i 0,15%. Trochę drożej jest w przypadku akcji zagranicznych, bo prowizja wynosi 0,95%. Zwycięzca rankingu nadrabia jednak szeregiem zalet, które ułatwią podejmowanie dobrych decyzji inwestycyjnych, a przede wszystkim usługi są oferowane online, co pozwala zaoszczędzić czas zabieganym inwestorom.

W BM BNP Paribas można więc:

·      inwestować aż na 10 głównych rynkach zagranicznych krajów rozwiniętych,

·      założyć konto maklerskie przez internet,

·      korzystać z aplikacji mobilnej (Android i iOS),

·      mieć dostęp do rachunku maklerskiego z poziomu konta w Banku online,

·      otrzymywać usługę doradztwa inwestycyjnego online, gdzie rekomendacje są na bieżąco po zalogowaniu się klienta do systemu dostosowywane do stanu rachunku klienta.

·      otrzymywać rekomendacje szyte na miarę, dopasowane w 100% do sytuacji klienta (nie jest to zestaw portfeli modelowych proponowanym wielu klientom),

·      korzystać z usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych i opieki dedykowanego maklera,

·      zapisać się na inne produkty maklerskie, takie jak certyfikaty strukturyzowane przez internet.

O tym, jak oferta była dopasowywana do potrzeb klientów, opowiada Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas: Jako instytucja w okresie ostatnich kilku lat dokonaliśmy ogromnych zmian w podejściu do inwestowania klientów detalicznych na rachunku maklerskim. Miało to decydujący wpływ na podniesienie jakości usług świadczonych przez Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas.

Skupiliśmy się między innymi na zmianie wachlarza funkcjonalności systemu maklerskiego (moduł doradczy i transakcyjny) oraz zbudowaniu szeroko pojętej ergonomii w dostępie do rachunku maklerskiego (platforma internetowa Banku czy rozwiązanie mobilne). Okres pandemii, z kolei, wykorzystaliśmy do rozwoju naszej aktywności na rynkach zagranicznych oraz wzmocnieniu możliwości obsługi zdalnej naszych klientów. Będąc częścią jednej z największych instytucji finansowych na świecie, korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań technicznych oraz informacji w postaci wysokiej jakości materiałów na temat strategii inwestycyjnej, co jesteśmy w stanie skutecznie przekładać na wyniki portfeli dla naszych klientów. Istotnym elementem, o którym warto wspomnieć jest to, że mimo wymagającego otoczenia rynkowego jesteśmy zdeterminowani wdrażać kolejne usprawnienia w usługach maklerskich, co z pewności będą mogli docenić nasi klienci w bliskiej przyszłości.

II miejsce – Santander Biuro Maklerskie (15,18 pkt)

Drugie miejsce zajmuje Santander Biuro Maklerskie. Założenie i prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo darmowe. Prowizje od zleceń złotówkowych są nieco wyższe niż w BM BNP Paribas, bo dla akcji wynoszą 0,39%, a dla obligacji 0,19%. Opłaty za realizację zleceń zagranicznych są nieco niższe, bo wynoszą 0,39% kwoty transakcji, jednak Santander BM nie oferuje usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych, więc znalazł się na drugim miejscu.

Podobnie jak w BM PNP Paribas można inwestować na 10 rynkach zagranicznych, a także szereg usług jest dostępnych online, takich jak: założenie konta, podpisanie umowy o doradztwo inwestycyjne, kontakt z maklerem czy zapisy na inne produkty maklerskie. Dla inwestorów jest również dostępna aplikacja mobilna.

III miejsce – Biuro Maklerskie Pekao (14,88 pkt)

Trzecie miejsce w rankingu należy do Biura Maklerskiego Pekao. Nie pobiera ono opłat ani za prowadzenie, ani za korzystanie z rachunku maklerskiego. Otwarcie konta jest zawsze darmowe, natomiast aby prowadzenie również było, trzeba skorzystać z jednej z kilku promocji (np. otworzyć konto w trakcie zapisów na nowe emisje, założyć rachunek inwestycyjny online czy być klientem Banku Pekao i posiadać Konto Świat Premium).

Prowizja od zleceń akcyjnych wynosi 0,375% (średnio w porównaniu do rynku). Wyróżnikiem jest jednak najniższa w całej stawce prowizja za handel obligacjami, bo wynosi zaledwie 0,10%.

Zaletą tej oferty jest relatywnie niska prowizja za zlecenie, dotyczące akcji europejskich czy amerykańskich, bo wynosi 0,50%. A dostępnych jest aż 20 rynków zagranicznych.

Niestety BM Pekao ceni sobie osobisty kontakt z inwestorem i nie daje możliwości zawarcia umowy o doradztwo inwestycyjne online i tym kanałem nie świadczy także takich usług. Aby z nich skorzystać, trzeba udać się do jednej z wybranych placówek.

Najlepsze konta maklerskie

 Jak wypadły inne biura maklerskie? Prezentujemy to w poniższej tabeli.

Miejsce

Dom maklerski

Opłata za prowadzenie konta (roczna)

Prowizje od zleceń - im więcej punktów, tym taniej

Zalety - im więcej punktów, tym więcej korzyści

1 (15,38 pkt)

BM BNP Paribas (otwórz konto maklerskie)

1,38

8

2 (15,18 pkt)

Santander BM

0 zł

2,18

7

3 (14,88 pkt)

BM Pekao

0 zł

2,88

6

4 (14,85 pkt)

BM Alior Banku

0 zł

1,85

7

5 (13,81 pkt)

Noble Securities

0 zł

0,81

7

6 (13,43 pkt)

DM Banku Ochrony Środowiska

0 zł

2,43

5

7 (11,52 pkt)

DM Banku Handlowego

0 zł

2,52

3

8 (10,82 pkt)

DM mBanku

0 zł

1,82

3

9 (10,74 pkt)

BM PKO BP

60 zł

2,74

5

10 (9,45 pkt)

BM ING Banku Śląskiego

0 zł

1,45

2

11 (5,65 pkt)

Millennium DM

48 zł

0,05

2

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych biur maklerskich.

Cały czas warto pamiętać, że inwestycja na giełdzie wiąże się z ryzykiem. Jednak wybór odpowiedniego biura maklerskiego, które otoczy nas opieką specjalistów, pomoże to ryzyko zminimalizować.

Jak powstał ranking?

Każde biuro maklerskie mogło uzyskać maksymalnie 19 punktów. Dla najlepszej możliwości porównania wzięliśmy tylko pod uwagę biura maklerskie przy bankach, realizujące transakcje rzeczywiste, bez wykorzystania dźwigni finansowej. Punktacja była podzielona na trzy sekcje.

1.       Koszty podstawowe – maks. 6 punktów za darmowe otwarcie rachunku i bezpłatne jego prowadzenie (gdy biuro pobierało opłaty, to było przyznawane proporcjonalnie mniej punktów)

2.       Prowizje od zleceń – łącznie maks. 5 punktów za najniższe w całej stawce prowizje za realizację zleceń dla transakcji o wartości 10 tys. zł, dotyczące: akcji (PL), obligacji (PL), akcji zagranicznych (UE), akcji zagranicznych (USA), instrumentów pochodnych. Im wyższa była prowizja, tym za zlecenie na danym instrumencie biuro otrzymywało proporcjonalnie mniej punktów.

3.       Dodatkowe zalety – po 1 punkcie (łącznie 8), za: jak najniższą opłatę za korzystanie z notowań GPW w czasie rzeczywistym (miesięczny koszt dla 5 ofert), jak największą liczbę dostępnych rynków zagranicznych, możliwość założenia konta maklerskiego przez internet, dostępną aplikację mobilną, zawarcie umowy o doradztwo inwestycyjne online, usługę doradztwa inwestycyjnego online, dostępne rekomendacje indywidualne, dostępną usługę zarządzania portfelem instrumentów finansowych, dedykowanego maklera, możliwość zapisów na inne produkty maklerskie online.

Partner materiału: BM BNP Paribas

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
direct.money.pl
KOMENTARZE
(93)
WYRÓŻNIONE
adi
3 lata temu
Walić te wszystkie banki i złodziejskich maklerów. Tam można tylko wtopić.
maciek
3 lata temu
Jeśli kogoś swędzą ręce aby zacząć grać na GPW, to lepiej niech sobie te ręce obetnie. Albo od razu przekaże pieniądze na jakiś zbożny cel, będzie przynajmniej pożytek. Giełda to szulernia, gdzie drobni inwestorzy mogą jedynie stracić. Sam kilka lat temu dałem się w to bagno wciągnąć. Straciłem prawie 90 % zainwestowanych oszczędności. Rada jaką mogę dać to trzymać się z daleka od giełdy.
DD21`
3 lata temu
Ten artykuł to jakiś żart ?! Makler i wasze pieniądze zawsze równa się stratą waszych pieniędzy ! Makler jest po to żeby oskubać was z każdej złotówki !
NAJNOWSZE KOMENTARZE (93)
ale jaja
rok temu
Plus 500 info powitalne " 86% inwestujących w cfd notuje strate,"," Cinkciarz 72% inwestujący w CFD notuje stratę" co to ma byc się pytam , jak w filmie "chłopaki nie płaczą" daj piątaka dla cwaniaka". Ciężko im idzie zaprowadzanie tego nowego porządku, jest nadzieja że w ogóle im się nie uda. Jak tak dalej pójdzie to najbardziej liberalnym krajem będzie Rosja, ale jaja.
Kacper
2 lata temu
Świetny ranking, w którym nie ma nawet XTB. A ta jedna z najniższych opłat to 0,35% - artykuł jest sponsorowany, ale żeby aż tak to pokazywać...
Bartek
3 lata temu
Uciekłem w kryptowaluty i teraz mam -50%. :D hahaha gorzej niż inflacja
akm
3 lata temu
Nie ma ucieczki, ani w złoto, ani w ziemię.Tak ustawią podatki, że każdego oskubią.
wernistos
3 lata temu
NAJWYŻSZY CZAS I PORA NA LIKWIDACJĘ 500+ ! DOŚĆ ROZDAWNICTWA !! NAJWYŻSZY CZAS I PORA NA LIKWIDACJĘ 500+ ! DOŚĆ ROZDAWNICTWA !! NAJWYŻSZY CZAS I PORA NA LIKWIDACJĘ 500+ ! DOŚĆ ROZDAWNICTWA !! NAJWYŻSZY CZAS I PORA NA LIKWIDACJĘ 500+ ! DOŚĆ ROZDAWNICTWA !!
...
Następna strona