Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

To Się Liczy: Tanie państwo oszczędza na najsłabszych

810
Podziel się:

Pracują po 16 godzin dziennie, każdego dnia, bez prawa do wolnego, bez prawa do zwolnienia chorobowego - tak wygląda codzienność sprzątaczek i pracowników ochrony.

To Się Liczy: Tanie państwo oszczędza na najsłabszych

Pracują po kilkanaście godzin siedem dni w tygodniu bez prawa do wolnego i zwolnienia chorobowego - tak wygląda codzienność sprzątaczek i pracowników ochrony. Osoby świadczące najmniej płatne prace techniczne stały się pierwszymi ofiarami polityki taniego państwa - mówi w programie "To Się Liczy" dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a Michał Syska.

Ośrodek przyjrzał się, jak sprzątaczki i ochroniarze są traktowani w instytucjach publicznych: na uniwersytetach, w sądach i w urzędach. Z badań wyłania się ponury portret pracowników na najgorzej opłacanych stanowiskach. Zatrudnione na nich osoby spędzają w pracy po piętnaście godzin dziennie, a dostają połowę płacy minimalnej.

Nie mają prawa pójść na urlop ani zachorować. Jeżeli nie przyjdą do pracy, następnego dnia nie będą mieli za co kupić jedzenia. Najniższa stawka, z którą spotkali się badacze to 3,70 zł za godzinę pracy. Za to dyżury po kilkadziesiąt godzin to norma.

Wszystko zaczęło się nieco ponad 11 lat temu, gdy będące u władzy Prawo i Sprawiedliwość postanowiło wprowadzić program cięć nazwany "Tanie państwo". Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego postulowało wtedy likwidację m.in. PFRON, Agencji Nieruchomości Rolnych, 13 terenowych delegatur Ministra Skarbu Państwa, Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, Funduszu Prywatyzacji, Rządowego Centrum Legislacji, 12 przedstawicielstw Polskiej Organizacji Turystycznej, 16 oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz tzw. środków specjalnych, po zmianie konstytucji zlikwidowana miała zostać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Polityki Pieniężnej. W 2005 r. spodziewano się, że realizacja tego pomysłu pozwoli zaoszczędzić 5,9 mld zł rocznie.

- Polityka oszczędności najmocniej uderzyła w najsłabszych, pracujących na najgorzej płatnych stanowiskach, najsłabiej zorganizowanych - mówi Michał Syska i ocenia, że oszczędności, jakich urzędy dokonują na sprzątaczkach i ochroniarzach, są pozorne.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w programie "To się liczy".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(810)
bogdan19734
8 lat temu
O stanie Polski w jakim jest teraz ,zdecydowano już w 1989 r.Ujawnić to chcieli wszyscy co popełnili samobójstwa.Wszyscy brali w tym udział .
waga31
8 lat temu
O ile mi wiadomo to PO a ścislej Tusk zadecydowal ze bedziemy konkurować tania siłą roboczą.
Styku
8 lat temu
Stawki w zawodzie sprzątaczki i ochroniarza idą w górę. Do końca zeszłego roku sprzątaczka w firmie M... zarabiały 5,5 zł na godzinę, od stycznia "już" 8 zł. Powodem nie jest żadna zmiana rządów tylko brak chętnych do pracy za takie stawki (braki kadrowe).
fvsdf
8 lat temu
straszne, 11 lat temu...ten PiS zepsuł państwo, ale przez 8 lat rządziło PO, i co...? i nic...
myslecinaczej
8 lat temu
artykulik na zamowienie PO i nowoczesnej (nowoczesnie dezintegruje Polske) Wlasnie teraz Rzad podnosi place minimalne do 11 czy 12 zl /h i to rowniez dotknie, pozytywnie, te grupy opisane powyzej! Propaganda miernot dziennikarskich trwa. Wstyd targowiczanie, wstyd!
...
Następna strona