Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

"Trafiony ruch". Lekarze zwracają uwagę na jedną rzecz ws. darmowych leków

25
Podziel się:

Resort zdrowia odkrył karty w kwestii darmowych leków dla seniorów i osób niepełnoletnich. - To są grupy leków przydatnych w wielochorobowości. Pacjentów, którzy ich potrzebują, mamy wielu, głównie alergików i astmatyków - mówi money.pl Jacek Krajewski, prezes federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

"Trafiony ruch". Lekarze zwracają uwagę na jedną rzecz ws. darmowych leków
Opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia dotyczące listy bezpłatnych leków dla dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65 lat (Getty Images, Vilin Visuals)

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych rozszerzająca grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, została podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w życie weszła w środę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Awantura o darmowe leki. Rzecznik PiS o "bezczelnym kłamstwie"

Darmowe leki dla seniorów i niepełnoletnich. Jest lista

To są grupy leków przydatnych w wielochorobowości. Takich pacjentów mamy wielu, głównie alergików i astmatyków. Pomysł na zmniejszenie kosztów dla tych grupy jest właściwy. Z punktu widzenia lekarskiego w ogóle dostęp do leków i zmniejszenie ich ceny jest dobrym pomysłem, tylko że żadnego państwa nie stać na to, żeby sprzedawać leki za darmo - mówi money.pl Jacek Krajewski, lekarz, prezes federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Baza leków dla osób powyżej 65. roku życia obejmuje ponad 3,8 tys. substancji. Wśród nich są takie, których cena detaliczna - według wykazu na stronie MZ - sięga kilku tysięcy złotych. Przykładem jest Firazyr w formie roztworu do wstrzykiwań (2630,25 zł).

Refundację leków z takich grup, jak krążeniowe, przeciwcukrzycowe czy neurologiczne Krajewski nazywa "trafionym" ruchem, podobnie jak obniżenie granicy wieku osób uprawnionych do ich pobierania.

Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom, które ukończyły 75. rok życia.

- Z punktu widzenia nas, jako kardiologów, pojawiają się na niej odpowiedzi na epidemię XXI wieku, jaką jest niewydolność serca - wskazał cytowany przez PAP były minister zdrowia, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Łukasz Szumowski. Dodał, że chodzi m.in. o obecność flozyn używanych do leczenia cukrzycy.

Flozyny są już refundowane i to jest ogromny plus, ponieważ wyniki badań pokazują, że są one jednym z leków, które są w stanie zapobiegać tragicznym następstwom niewydolności serca, takim jak przeszczep czy zgon, nie mówiąc o licznych hospitalizacjach, które są bardzo kosztowne - wyjaśnił.

Wskazał, że "jest też jeszcze jedna, ważna z długoterminowego punktu widzenia rzecz". - Obniżenie z 75. roku życia do 65. roku życia listy bezpłatnych leków jest z punktu widzenia chorób cywilizacyjnych niezwykle ważna - podkreślił Szumowski.

Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
pacjentka
2 miesiące temu
Cordarone na migotanie przedsionków ratujące życie ludzi po nie udanych Kardiowersjach też kosztuje 100% a Contix nie jest taki niezbędny i co jest darmowy.
pacjentka
2 miesiące temu
Dlaczego Pradaxsa jest darmowa dla seniorów tylko na przeszczep biodra i jeszcze jedną pooperacyjną chorobę a my chorzy po udarach które wystąpił zaraz po szczepieniu na Covit- płacimy za nią ogromne pieniądze -ja biorę ją przymusowo 2x dziennie ,co za dużo takich chorych ?
Lechman
3 miesiące temu
Darmowe leki są przepisywane przez lekarza oto tylko na nieliczne choroby. Propaganda PiS nie zna granic robienia ludzi w bambuko. Emerytury stażowe miały być po 35 i 40 latach pracy a nie jak proponuje pisi obecny rząd po 38 oraz 43 latach dla kobiet. mezczyzn.Kolejna ściema i oszutwo przywodcow tzw.zjednoczonej prawicy.Wedlug tych przepisów nikt nie przejdzie wcześniej na emeryturę
pacjent.
3 miesiące temu
xarelto 20 mg 28 tabletek z 147 na 167 zł. Ktoś musi pokryć koszty tych bezpłatnych
regawghy
3 miesiące temu
a producent flozyn / forxiga / zapowiedział wycofanie jej z refundacji od listopada
...
Następna strona