Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Tragedia w Szczyrku. Jak znaleźć gazociąg? Tłumaczymy oznaczenia

10
Podziel się:

Położenie gazociągu musi być dokładnie oznaczone, bo przypadkowe uszkodzenie instalacji może się skończyć tragedią. Tłumaczymy, jak wyglądają znaki i na co zwrócić uwagę, planując remont, by nie doprowadzić do katastrofy.

Skrzynka z zaworem odcinającym dopływ gazu.
Skrzynka z zaworem odcinającym dopływ gazu. (WP.PL)
bEDBFXFN

Tragedia w Szczyrku pokazuje, jak niebezpieczne może być uszkodzenie gazociągu. Podczas doprowadzania prądu do nowego budynku robotnicy przewiercili rurę z gazem. Przed rozpoczęciem prac firma wykonująca takie roboty powinna się zapoznać z planem sieci podziemnych. Nie wiadomo jednak, czy w tym przypadku tak było.

W pobliskim budynku doszło do eksplozji, w której zginęło według dotychczasowych ustaleń 8 osób.

Gazociągi muszą być oznakowane zgodnie z obowiązującymi standardami technicznymi. W terenie zabudowanym przebieg rur z gazem oznacza się w charakterystycznych punktach. Te punkty to m.in. zawory, rozgałęzienia, punkty pomiarowe czy załamania.

bEDBFXFP
Zobacz także: Oglądaj też: Szczyrk. Strażacy pracują bez przerwy. "Są tak zdeterminowani, że nie chcą podmian"

Żółte tabliczki

W przypadku gazociągów średniego ciśnienia, czyli takich, jak uszkodzony przez robotników w Szczyrku, stosuje się żółte tabliczki informacyjne. Podobne tabliczki, tylko w innych kolorach, stosuje się przy znakowaniu innych instalacji podziemnych.

bEDBFXFV

W lewym górnym rogu tabliczki umieszcza się słowo "GAZ". Z tabliczki wyczytamy też średnicę rurociągu i rodzaj urządzenia, przy którym jest zamontowana. Symbol "K" oznacza kurek. "P" to punkt pomiarowy, "Pz" - punkt załamania, a "T" oznacza rozgałęzienie.

Poza terenem zabudowanym trasę gazociągu oznacza się słupkami.

"Odległość pomiędzy dwoma kolejnymi słupkami nie powinna być większa niż 500 m, a w terenie zalesionym (przecinki leśne) zaleca się co 100 m" - czytamy w zaleceniach projektowania sieci gazowniczych, opublikowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa.

bEDBFXFW

Zasuwy odcinające dopływ gazu mogą mieć formę skrzynek ulicznych, wmontowanych w jezdnię lub chodnik. Taką skrzynkę poznamy po słowie "GAZ" umieszczonym na pokrywie. Niektóre, dla lepszej widoczności, mogą być pomalowane na żółto.

Jednym z elementów instalacji, które pokazują przebieg sieci gazowej, są skrzynki z kurkiem umożliwiającym odcięcie dopływu gazu do budynku. Taka skrzynka musi być wykonana z trudno palnego materiału i umieszczona najdalej 10 metrów od budynku.

W przypadku domów jednorodzinnych skrzynkę można umieścić dalej pod warunkiem, że znajduje się w linii ogrodzenia działki.

bEDBFXFX

Taśma ostrzegawcza

Gazociągi oznacza się też pod ziemią. Zgodnie z obowiązującymi normami, rurociąg powinien się znajdować przynajmniej 80 cm pod ziemią w przypadku terenów zielonych, 1200 cm w przypadku terenów rolniczych i minimum 1,5 m pod drogami.

Przynajmniej 10 cm nad rurociągiem kładzie się żółtą taśmę ostrzegawczą (choć to nie jest regułą i zależy m.in. od technologii wykonania gazociągu). W przypadku niektórych instalacji w ziemi umieszcza się dodatkowy przewód, a sam rurociąg, jeśli jest wykonany z tworzywa sztucznego, musi mieć też odpowiednie znaczniki elektromagnetyczne, które pomagają go wykryć przy pomocy specjalnych urządzeń, bez konieczności kopania.

Położenie gazociągu można też sprawdzić na mapach, którymi dysponuje gazownia czy starostwo powiatowe. Część takich map jest dostępna w internecie.

bEDBFXFY

Kiedy gaz wybucha?

Samo rozszczelnienie instalacji gazowej nie musi jeszcze oznaczać wybuchu. Wszystko zależy od jego stężenia w powietrzu.

Gaz staje się śmiertelnie niebezpieczny, gdy jego stężenie osiąga od 5 do 15 proc. powietrza w pomieszczeniu. Wtedy do wybuchu wystarczy jedna iskra - np. zapalenie światła w pokoju.

Gdy stężenie gazu przekracza 15 proc., do eksplozji raczej nie dojdzie. W powietrzu jest za mało tlenu, żeby wywołać zapłon. Jest go też za mało, żeby ludzie mogli oddychać.

Gaz ziemny, sam w sobie, nie ma żadnego zapachu. Dlatego zanim popłynie rurociągiem, dodaje się do niego organiczny związek siarki - tetrahydrotiofen (THT) - który ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i pozwala łatwo wykryć nieszczelność instalacji.

Dlatego w przypadku wyczucia zapachu, należy jak najszybciej zakręcić zawór doprowadzający i otworzyć okna. Jeśli kurki we wszystkich urządzeniach są pozakręcane, a gaz nadal się ulatnia, trzeba szybko wezwać pogotowie gazowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDBFXGq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Gumis
1 tyg. temu
Dlaczego w artykule na temat gazu, zamieszczacie zdjęcia tabliczek od wody?
takbyło
2 lata temu
Takie są oznaczenia że wydano zezwolenie na budowę sporego budynku użyteczności publicznej a podczas prac okazało się że biegnie tam gazociąg i trzeba było wszystko przenosić gdzie odznaczenia dla pracowników kto naraził ich życie
Konrad
2 lata temu
aaaa cóż to za piekielne głębokości układania rurociągu gazowego?! Toż to już widać piekło na tej głębokości! Często, tabliczki są wyrzucane, zamieniane, podczas jakichś robót przez bezmyślnych pracowników, zdarzają się błędy w naniesieniu na plany, aalbo rurociągi, wogóle nie nanoszone na plany.Podobnie jest z kablami energetycznymi. Szczęście że zdarza się to coraz rzadziej. Pracowałem trochę w tej branży to widziałem takie cuda, nieraz był strach cokolwiek robić, nawet łopatą.Kabel,w/g planu powinien być głębiej aa okazywał się w połowie przepisowej głębokości.
bEDBFXGr
współczujący
2 lata temu
Warto choćby sprawdzić przebieg czy czegoś nie ma pod ziemią na geoportalu2 orientacyjnie oczywiście. Na podkładzie projektowym dokumentacji budowlanej sieci muszą być zaznaczone o ile są zainwentaryzowane po ich wykonaniu. A jak pechowej rury nie było zainwentaryzowanej to sprawa odpowiedzialności nie będzie taka prosta.
mierniczy
2 lata temu
"1200 cm w przypadku terenów rolniczych" - głęboko! to 12 m