Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Transformacja ciepłownictwa. Potrzebujemy 558 mld zł

57
Podziel się

Mniej węgla, więcej OZE - tak w największym skrócie powinna wyglądać polska transformacja ciepłownictwa. Jak szacuje Polski Instytut Ekonomiczny, aby tego dokonać w najbliższej dekadzie, potrzeba będzie 558 mld zł.

Cały polski sektor ciepłowniczy zużywa rocznie 26 mln ton węgla
Cały polski sektor ciepłowniczy zużywa rocznie 26 mln ton węgla (WP.PL, dziejesie.wp.pl)
bEilhAdh

Najgorsza w UE jakość powietrza, potężne koszty zdrowotne, rosnące ceny emisji CO2, import węgla oraz mała efektywność energetyczna budynków - to efekt obecnej polityki ciepłowniczej w Polsce.

Cytując najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska Agencja Prasowa zwraca uwagę na koszty, z jakimi musi się liczyć Polska, aby dokonać do 2030 roku transformacji ciepłownictwa. Jak szacuje publiczny think tank gospodarczy, wydatki na konieczne inwestycje to 558 mld zł.

bEilhAdj

Co się w nich zawiera? 83 proc. tej kwoty powinno pójść na termomodernizację budynków ogrzewanych z sieci. Około 57 mld zł pochłonie wymiana źródeł ciepła w ciepłowniach i elektrociepłowniach. Kolejne 14 mld powinno trafić na rozbudowę sieci ciepłowniczych, 169 mld zł na termomodernizację budynków ogrzewanych indywidualnie oraz 235 mld zł na wymianę źródeł ciepła w budynkach ogrzewanych indywidualnie - wylicza PAP.

Zobacz także: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

W dużym skrócie, konieczne będzie znaczne o ograniczenie wykorzystywania węgla oraz ambitny rozwój odnawialnych źródeł energii. Tymczasem, jak wyjaśnia PIE, cały sektor ciepłowniczy zużywa rocznie 26 mln ton węgla, zaledwie o 5 mln mniej niż elektroenergetyka, emitując jednocześnie 68 mln ton CO2, co stanowi 22 proc. krajowej emisji.

bEilhAdp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEilhAdK
KOMENTARZE
(57)
Patataj
rok temu
Patrząc na to zdjęcie widać, kto wprowadza do atmosfery największe ilości syfu i nie są to bynajmniej domy jednorodzinne, czy gospodarstwa domowe A wielkie kominy ciepłowni. Zakazy opalania węglem domów działają ludzie pobrali kredyty i zmienili instalacje w domach, ale smrody i dymy ciepłowni dalej ich tak samo trują jak wcześniej i nikt z tym nic nie zrobi. Tyle tylko, że wydali kupę kasy i są na smyczy koncernów energetycznych
palacz
rok temu
Co to za pieprzenie? 40 lat temu paliłem w piecu CO węglem, teraz też palę. Obecny piec jest eko, sreko i w ogóle 5 razy wydajniejszy od tego sprzed 40 lat (wtedy w sezonie 7 ton, teraz 1,5). Więc kto i czym tak naprawdę truje?
Kj
rok temu
Fotowoltanika wcale nie jest taka dobra Problem znacznie się za dwadzieścia lat jak miliony paneli trzeba będzie wymienić i co z nimi zrobić
bEilhAdL
Pl zloty
rok temu
Chodowla Bambo / druiowac pl zyto
stalin
rok temu
Jakby Kidawa i jej koledzy nie oddali Hiszpanii za darmo naszych limitów na CO2, to ceny za prąd byłyby dużo niższe.
...
Następna strona