Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PWI
|
Materiał powstał we współpracy z Kongresem 590.

Transformacja energetyczna. Kluczem są małe modułowe reaktory jądrowe

Podziel się:

Perspektywa transformacji energetycznej staje się jeszcze bardziej aktualna po wybuchu wojny w Ukrainie. Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź zauważa jednak, że rozwój w kierunku zielonej energii w ich spółce trwa już od lat.

Fokus na odnawialne źródła energii to przede wszystkim powstawanie farm fotowoltaicznych czy projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Duże nadzieje wzbudza również projekt małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), które pozwolą na utrzymanie samowystarczalności energetycznej przy zachowaniu optymalnej ceny energii. Reaktor pracuje stabilnie, w dzień i w nocy, niezależnie od okoliczności przyrody – słońca czy wiatru. W związku z tym jest to strategiczny projekt spółki. Wniosek zostanie złożony do Państwowej Komisji Atomistyki już na przełomie czerwca i lipca, ale na realizację planu trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat.

Przed przystąpieniem do prac, spółka musi jeszcze wybrać optymalne miejsce, w którym mogłaby ulokować pierwszy projekt, a także wykształcić fachowców, którzy mogliby zająć się tego typu projektem. Prezes Chludziński zwraca również uwagę na to, że produkcja niektórych elementów, jak choćby obudowy reaktora, jest długotrwała i bardzo kosztowna. Niemniej zarząd spółki liczy na to, że ta długoterminowa inwestycja zwróci się z nawiązką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał powstał przy współpracy z Kongresem 590.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl