Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

"Trawnik plus". Łódź dopłaci nawet 20 tys. zł do prywatnej zieleni

98
Podziel się:

Mieszkańcy Łodzi będą mogli dostać dotację na zieleń. - Nawet na trawnik w ogródku - słyszymy w Urzędzie Miasta. Do rozdysponowania będzie 800 tys. zł, a nabór ma ruszyć już niebawem.

"Trawnik plus". Łódź dopłaci nawet 20 tys. zł do prywatnej zieleni
"Trawnik plus" - tak łodzianie ochrzcili nowy program (PAP, Roman Zawistowski)

Po raz pierwszy Łódź chce szeroko dofinansowywać zieleń. Z pieniędzy będą mogły skorzystać spółdzielnie, wspólnoty i osoby prywatne.

Jak wyjaśnia money.pl Agnieszka Pietrzak z Urzędu Miasta, Łódź będzie dotować nawet 80 proc. inwestycji w trawniki czy drzewa. Maksymalny limit na jedną dotację nie będzie mógł jednak przekroczyć 20 tys. zł.

"Trawnik plus", jak już mówią o programie łodzianie, oficjalnie będzie się nazywał "ZazieleniaMY". Jak mówi Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska łódzkiego UM, program zastąpi działający od około dekady projekt "Zielone podwórka".

Zobacz także: Ekologia musi być ekonomiczna. "Ludzie już widzą, że na panelach fotowoltaicznych można zaoszczędzić"

Miasto dofinansuje trawnik

Dotychczasowy projekt też dofinansowywał zieleń, jednak ograniczał się tylko do wspólnot mieszkaniowych, w których lokale należały do samego miasta. Jak słyszymy od łódzkich urzędników, ten program ze względu na swoje ograniczenia cieszył się w mieście z roku na rok coraz mniejszym zainteresowaniem mieszkańców.

Jak słyszymy, łodzianie narzekali też na dość skomplikowane zasady naboru do "Zielonych podwórek". - Dlatego teraz zmienia się właściwie wszystko, bo do programu będzie mógł przystąpić każdy - opowiada money.pl Agnieszka Pietrzak. A więc będą mogli to być sami mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, firmy, instytucje, a także wspólnoty religijne.

Jak wyjaśnia urzędniczka, o dotacje będzie mógł się starać na przykład właściciel domku jednorodzinnego, który chce zasadzić w swoim ogródku drzewa czy powiększyć trawnik.

Nie każdy łodzianin jednak skorzysta z programu. Będzie on ograniczony do nieruchomości znajdujących się na obszarze rewitalizacji Łodzi. To jednak znaczna część miasta, obejmująca m.in. większość trenów śródmieścia.

Miejska zieleń na wagę złota

Kiedy ruszy nabór? Według planów Urzędu Miasta ma się to stać w czerwcu. Przyjmowanie zgłoszeń ma potrwać około miesiąca. Jeszcze latem więc wybrani mieszkańcy Łodzi mogą się spodziewać telefonów od urzędników.

Wypłata dotacji ma nastąpić po przedstawieniu odpowiednich faktur - np. za zakup materiałów. - Liczymy, że przez ten program łodzianie jeszcze bardziej zazielenią swoje podwórka - słyszymy od urzędników z UM.

Podobne plany to w dużych polskich miastach rzadkość, choć do zazieleniania zachęca Komisja Europejska, która apeluje, aby swoją strategię dotyczącą "zazieleniania" opracowało każde miasto, które ma ponad 20 tys. mieszkańców. Tymczasem wycinki drzew pod duże inwestycje to w polskich miastach codzienność. Ostatnio szerokim echem odbiła się "rewitalizacja" rynku w Kutnie. Całkowicie zlikwidowano tam zieleń, pozostał pusty betonowy plac. Kosztowało to 40 mln zł.

Nieliczne ośrodki starają się jednak więcej inwestować w zieleń. Władze Gniezna oraz Zielonej Góry ogłosiły na przykład niedawno, że powstaną tam niebawem zupełnie nowe ogródki działkowe. Przez lata takie miejsca były raczej likwidowane, aby zrobić miejsce na nowe inwestycje budowlane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Arek
3 lata temu
Łodziaki !!! Dosyć tych narzekań i biadoleń !!!! Sami sobie wybraliście PO-wców. Pluliście na PIS i dalej plujecie !!! Bierzcie odpowiedzialność za swój wybór. Zamiast pluć na PIS-trzeba było uruchomić rozum i zdrowy rozsądek. Ale wy chyba wszyscy cierpicie na krótką pamięć i amnezję i nie pamiętacie o 8-letnich nierządach PO i okradaniu WAS przez tę właśnie partię. Nie zawsze raz ruszoną maszynę da się zatrzymać, nie zawsze raz przyssaną pijawkę da się oderwać od ciała jeżeli ktoś wam obetnie ręce !!!
mmmmm
3 lata temu
jak to za trawnik dostanie sie kupe siana bo najwieksze siano robi sie na słomianych inwestycjach
Jestson
3 lata temu
W łodzi obudzili się chociaż na czas, a w Poznaniu każdy wolny skwerek Jaśkowiak wraz radnymi sprzedają developerom i dziwią się później że jest smog w mieście. Rozwiązanie... podwyższają opłaty za strefy parkowania i wyłączają kolejne ulice z ruchu drogowego, co ma obniżyć korki i emisje spalin w mieście. Rezultat... coraz więcej osób wyprowadza się z Poznania i znajdują pracę poza miastem a włodarze dziwią się dlaczego...
Karol
3 lata temu
W Łodzi promuje się zieleń a w Poznaniu Jaśkowiak z resztą bandy - radnymi, z każdym rokiem "betonuje" kolejne zielone skrawki miasta lub sprzedaje je pod zabudowę developerom za co urzędnicy mogą sobie później wręczać premie za "dobrą pracę"
Karol
3 lata temu
W Łodzi promuje się zieleń a w Poznaniu Jaśkowiak z resztą bandy - radnymi, z każdym rokiem "betonuje" kolejne zielone skrawki miasta lub sprzedaje je pod zabudowę developerom za co urzędnicy mogą sobie później wręczać premie za "dobrą pracę"
...
Następna strona