Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Trudna sytuacja Niemiec. Ekonomiści biją na alarm. "Potrzeba imigrantów"

86
Podziel się:

Za Niemcami trudny gospodarczo rok. Wicekanclerz odpowiadający za gospodarkę przyznał, że oprócz niekorzystnych warunków na rynkach wpływ na to miała również polityka jego rządu. Biznes nawołuje do reform. Z kolei ekonomistka – do otwarcia kraju na imigrację.

Trudna sytuacja Niemiec. Ekonomiści biją na alarm. "Potrzeba imigrantów"
Gospodarka Niemiec w 2023 r. się skurczy. Prognozy na 2024 r. są również kiepskie. Na zdjęciu Robert Habeck (GETTY, Michele Tantussi)

Za Niemcami trudny gospodarczo rok. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki na świecie (w tym m.in. słaba koniunktura i wysokie stopy procentowe), ale i polityka rządu – przyznał na środowej konferencji prasowej wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck. Jego wypowiedzi przeanalizowała polska redakcja dw.com ("Deustche Welle").

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Kryzys rozlewa się po Niemczech

Polityk potwierdził, że rządowa prognoza wzrostu PKB w 2024 r. spadła z 1,3 proc. do 0,2 proc. To i tak lepsze dane niż te za 2023 r. W minionym roku gospodarka kraju skurczyła się nawet o 0,3 proc. – Wychodzimy z kryzysu wolniej niż się spodziewaliśmy – przyznał lider Zielonych.

Globalne środowisko gospodarcze jest niestabilne, wzrost globalnego handlu historycznie niski, co dla Niemiec, jako kraju eksportowego, stanowi wyzwanie – podkreślił Robert Habeck, cytowany przez dw.com.

Zaznaczył też, że na osłabienie koniunktury kraju wpływają też problem strukturalne, jak również podwyższenie stóp procentowych. Nasi sąsiedzi także zmagają się z inflacją (średnioroczna w 2023 r. wyniosła 5,9 proc.). Władza jednak spodziewa się jej dalszego spadku w 2024 r. W obecnym roku ta średnioroczna ma wynieść 2,8 proc.

Niemcom brakuje pracowników

Wicekanclerz Niemiec przyznał, że w kraju brakuje pracowników. Aby przeciwdziałać niedoborom rąk do pracy, rząd przygotował m.in. zachęty dla seniorów, by dobrowolnie pracowali dłużej. Chce również poprzez specjalne programy przyciągać wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej, jak również integrować na rynku pracy uchodźców.

Jak zauważa dw.com, biznes, opozycja i ekonomiści mówią jednym głosem i podnoszą potrzebę przeprowadzenia pilnych reform. W rozmowie z agencją Reutera dyrektor Niemieckiej Izby Handlowo-Przemysłowej (DIHK), Martin Wansleben stwierdził, że konieczne jest wprowadzenie "lepszych warunków ramowych".

Z kolei ekonomistka Ulrike Malmendier podnosi, że trzeba zwiększyć imigrację do kraju. – Szczerze mówiąc, (potrzebna jest – przyp. red.) imigracja jakiejkolwiek siły roboczej, która chce pracować w Niemczech – stwierdziła, cytowana przez dw.com.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Jagoda
2 miesiące temu
Ja rozwijam swoją karierę w Phinance od kilku lat. Dobrze zarabiam, a pracować mogę z różnych miejsc, bo jest opcja zdalna i to w elastycznych godzinach. Mega polecam tę branżę i pracę.
Hhffft
2 miesiące temu
No i to jest typowy moment przełomowy i ważne pytanie. Co ważniejsze Naród///Ludzie/Obywatele. Czy jakieś tam słupki ekonomiczne? Te wakaty są w dużej mierze wirtualne. Nie ma absolutnej gwarancji, że kiedykolwiek zostaną w pełni obsadzone. Choćby pół Afryki sprowadzili. Jest to związane z też z transformacją gospodarki i tym, że ludzie zwyczajnie nie chcą wykonywać pewnych zawodów. A pracodawcy lubią stwarzać taki ogólny obraz, że mogliby zatrudniać więcej personelu. Bo to jest pokazywanie niemal bezkosztowe, że firma się rozwija.
Jezus Miguel
2 miesiące temu
Problem w niemczech jest z podatkami.Panstwo gnoi pracujące malzenstwo podatkami a rozdaje nierobom. O to problem
UWAGA !!!
2 miesiące temu
Reżim z Berlina robi z Niemiec kiedyś bogatego i normalnego kraju III Świat a tak na marginesie zieloni to jak arbuzy na zewnątrz zielony a w środku czerwony ! Tylko AFD ma jeszcze szansę uratować ten kraj !
Zoo
2 miesiące temu
Po co nam intel jak można u Niemca prawda Donald
...
Następna strona