Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja

Trzy wylęgarnie wynalazków. Najlepsze pomysły rodzą się na wschodzie Polski

14
Podziel się:

Kontrolery, aplikacje, systemy oparte o sztuczną inteligencję – polscy startupowcy pracują nad projektami, które mają szanse na rozwój dlatego, że działają pod skrzydłami programu inkubacyjnego stworzonego przez technologicznego lidera – firmę Samsung. By zacząć, wystarczy mieć pomysł, który wpisuje się w realizowany przez inkubatory projekt.

Trzy wylęgarnie wynalazków. Najlepsze pomysły rodzą się na wschodzie Polski
(Pixabay.com, StartupStockPhotos)

Jeśli jesteś globalną firmą, której produkty widać niemal w każdym domu, można uznać, że nie są ci już potrzebne żadne dodatkowe działania. Światowy koncern ma też armię inżynierów, którzy na co dzień pracują nad udoskonaleniem produktów i tworzeniem nowych rozwiązań.

Jeśli jednak wiesz, jak działa świat nowych technologii, to zdajesz sobie sprawę z tego, że rozwój potrzebuje pasjonatów, którzy nigdy w żadnej korporacji pracować nie będą. Doskonale wie to jeden z największych producentów elektroniki na świecie – Samsung, który w trzech miastach na wschodzie Polski – Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku stworzył Inkubatory Samsunga.

To miejsce, gdzie powstają najbardziej wizjonerskie projekty z zakresu nowych technologii, które mogą zrewolucjonizować świat. I nie muszą być w przyszłości związane z marką Samsung.

IoT w Rzeszowie

Na pierwszy ogień poszedł Rzeszów. Miasto od lat związane z przemysłem lotniczym, gromadzące firmy opracowujące i wdrażające najnowsze technologie w tej branży.

Tzw. Dolina Lotnicza przyciąga młode start-upy, poszukujące swojej szansy na rynku, a Podkarpacie staje się małą Doliną Krzemową.

Inkubator Samsung obecny jest w tym miejscu od 2017 roku.

To przestrzeń dla firm działających w zakresie IoT (Internet Rzeczy). Pracują tam osoby indywidualne i zespoły, które rozwijają pomysły od fazy koncepcyjnej do prototypu bądź przechodzą do dalszego etapu pracy nad prototypem.

Przez kilka miesięcy Samsung zapewnia im kreatywną przestrzeń do pracy, najnowszej klasy sprzęt i wsparcie ekspertów. Uczestnicy Inkubatora korzystają też z intensywnych szkoleń oraz pomocy w poszukiwaniu partnerów biznesowych, technologicznych i z zakresu pozyskania finansowania.

Cyberbezpieczeństwo w Lublinie

Inkubator w Lublinie działa od lutego 2019 roku. Tu wsparciem objęte są podmioty zajmujące się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. Partnerami projektu w tej lokalizacji są NASK oraz Politechnika Lubelska. Partnerzy zapewniają start-upom wsparcie merytoryczne w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Innowatorzy mogą liczyć też na pomoc ze strony Samsung R&D Institute Poland, gdzie działa specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa, który zapewnia stały mentoring od fazy koncepcyjnej projektu aż po przygotowanie prototypu.

Mimo, wydawałoby się – bardzo zamkniętej przestrzeni tematycznej Inkubatorów Samsung – obecne w Lublinie start-upy działają w dość odległych obszarach.

W pierwszej edycji programu udział wzięły cztery podmioty. Jeden pracował nad bezpiecznym smartfonem skonstruowanym w oparciu o platformę Samsung KNOX, drugi nad aplikacją do nauki języków obcych, opartą o dane pozyskiwane od użytkowników w procesie nauki.

Inna firma pracowała nad zarządzaniem bezpieczeństwem IT w przedsiębiorstwach, w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.

Inkubator w Lublinie rozpoczął właśnie nabór do kolejnej edycji programu. Poszukiwane są start-upy z województwa lubelskiego, które mają pomysły na innowacyjne rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem. Rekrutacja potrwa do końca marca. Aplikować można online poprzez adres: https://lublin.startupinkubator.pl/

Zrównoważony rozwój w Białymstoku

Trzeci inkubator pod szyldem Samsunga powstał w Białymstoku. Jest skupiony wokół 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które zakładają m.in. działanie na rzecz eliminacji ubóstwa, nierówności ekonomicznej, ochronę środowiska, zdrowia, zapobieganie zmianom klimatycznym, promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz sprawiedliwość.

Partnerami tego projektu są Centrum UNEP/GRID-Warszawa – organizacja pozarządowa realizująca w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zrzeszający największą w regionie społeczność startupową oraz HugeTech.

Start-upy rozwijające się w zakresie zarządzania odpadami, kontroli czystości powietrza czy gospodarki wodnej mają bowiem szansę zaistnieć na szybko rozwijającym się rynku nowych technologii.

Samsung szczególnie wspiera inicjatywy działające w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju. Za deklaracjami i wsparciem na zewnątrz idą też działania wewnątrz firmy, która zobowiązała się do wycofania plastikowych opakowań oraz korzystania z energii odnawialnej.

W sumie w białostockim inkubatorze działa 8 start-upów, zajmujących się budowaniem m.in. systemów pośredniczących w sprzedawaniu używanych ubrań, wymiany książek, terapii online czy współdzielenia transportu.

Jedną z docenionych już na świecie inicjatyw jest start-up Planet Heroes, którego główną misją jest posprzątanie naszej planety. W tym celu powstała aplikacja oraz platforma webowa, dzięki której każdy może stać się superbohaterem i zaangażować się w sprzątanie śmieci poprzez bezpośrednie wsparcie osoby, która przeprowadziła akcję sprzątania lub poprzez wolontariat.

Technologia łączy pasjonatów

Polska Wschodnia przez dziesiątki lat była postrzegana jako rejon bez perspektyw, z gigantycznym bezrobociem, brakiem kapitału i możliwości technicznych do rozwoju przedsiębiorstw działających w sektorze nowych technologii.

Ten obraz znacząco zmienił się dzięki różnym inicjatywom, głównie programom finansowanym z budżetu unijnego, ale też takim projektom jak Samsung Inkubator.

Program Samsung Inkubator jest częścią strategii firmy, która zakłada nieustanne wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce Wschodniej.

Ważnym zadaniem Samsung inkubatora jest również jednoczenie społeczności związanej z technologiami poprzez organizowanie wydarzeń, które przybliżają zagadnienia związane z technologią oraz umożliwiają wymianę kontaktów i wiedzy między samymi uczestnikami. Służą temu organizowane cyklicznie m.in. hackathony programistyczne, warsztaty biznesowe, spotkania z zagranicznymi gośćmi czy nawet zajęcia kodowania dla uczniów szkół podstawowych. Zaproszenia na kolejne wydarzenia można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Z Samsungiem, ale nie dla Samsunga

Otwarcie inkubatorów w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Samsung. Ten globalny gigant zdaje sobie sprawę z ogromnego wpływu, jakie produkowane przez niego urządzenia mają na społeczności, przedsiębiorców czy środowisko naturalne.

Trzy inkubatory na terenie Polski Wschodniej to projekt pionierski, na który nie zdecydowała się jeszcze żadna inna firma działająca w tej branży. Bardzo możliwe, że już wkrótce produkty powstałe w tych miejscach trafią do produkcji, i to niekoniecznie pod skrzydłami Samsunga, bo ten daje działającym w inkubatorach start-upom całkowitą niezależność i zachowanie wszelkich praw licencyjnych.
A historia już nie raz pokazała, że świat może zmienić jeden wynalazek, który nie powstał w laboratoriach wielkich firm, tylko w umysłach pasjonatów, którzy dostali szansę, by swoją ideę przekuć w rzeczywistość.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami marki Samsung

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Laura
4 lata temu
Brawo dla nich. Uwielbiam wszystkie wynalazki, które ułatwiają codzinne życie. Dlatego mam w domu myjkę do okien, irobota, zmywarkę i inne sprzęty :)
Wlkp
4 lata temu
Rowniez tak myslałem i jak pojechałem to lata 90 wpiszemy że to prototyp i sciagniemy kase cos w tym stylu z czego na zach PL ja kozystam od 2000 roku dla nich to jest innowacja .Ale co tam może akurat to były 3firmy gdzie tak trafiłem
buahahaha
4 lata temu
Lublin to raczej stolica kieszonkowców! ciekawa ta mentalność wschodniaków, nie?
kol
4 lata temu
Na siłę promuje się Polskę B kosztem reszty kraju.
ja
4 lata temu
Fajnie studiuje się na Politechnice Lubelskiej. Z niej pochodzi cała informatyka w Polsce. NEI - górą!