Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

TVP dostanie rekompensaty za niezapłacony abonament. Prezydent podpisał ustawę

335
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. TVP i Polskie Radio dostaną rekompensaty za niezapłacony abonament w latach 2018 - 2019.

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych.
Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. (prezydent.pl)
bDYnhfit

Na razie nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy dostaną media publiczne. Wysokość opłat ma zostać ustalona do 31 maja 2019 roku.

- Ostateczna wysokość rekompensaty zostanie ustalona, w drodze uchwały, przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - czytamy w podpisanej przez prezydenta ustawie.

- Ustalone przez KRRiT zostaną również wartości nominalnych skarbowych papierów wartościowych przekazywanych poszczególnym jednostkom publicznej radiofonii i telewizji z przeznaczeniem na realizację misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - czytamy dalej.

bDYnhfiv
Zobacz także: Oglądaj też: Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków

Maksymalnie media publiczne mogą otrzymać 1 mld 260 mln zł. Te pieniądze mają stanowić rekompensatę z tytułu ubytku wpływów z opłat abonamentowych w latach 2018-2019.

Projekt wsparcia finansowego mediów publicznych został złożony przez posłów PiS. W jego uzasadnieniu parlamentarzyści napisali, że rekompensata jest potrzebna, bo w Polsce brakuje "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych".

bDYnhfiB

Brakuje m.in. dlatego, że stale rośnie grupa osób ustawowo zwolniona z opłat abonamentowych.

Zwolnieni z płacenia abonamentu są: seniorzy po 75. roku życia; osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej; kombatanci, inwalidzi wojenni lub wojskowi; osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a także bezrobotni.

Już na początku stycznia uchwalenia ustawy o rekompensatach spodziewał się zarówno prezes TVP Jacek Kurski, jak i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

To niejedyna forma dodatkowego wsparcia mediów publicznych. W połowie ubiegłego roku ministerstwo kultury pozwoliło na wyemitowanie przez TVP obligacji wartych 300 mln zł. Od 2009 roku telewizja publicza zaciągnęła też w sumie prawie 300 mln zł kredytów. A w 2017 roku Skarb Państwa udzielił spółce pożyczki w wysokości 800 mln zł.

bDYnhfiC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYnhfiW
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(335)
pedro50
5 miesięcy temu
Co to do jasnej ciasnej znaczy ekwiwalent za niezapłacony abonament? Ściągnąć zaległy i tyle. Od dawna straszy wszystkich artykuł w Internecie bodaj na WP, lub w |Interii, że fiskus nie zapomni i nie podaruje nam ani jednej złotówki, niech więc bierze się do roboty, a ten nasz prezydent niech zacznie czytać za zrozumieniem co podpisuje i jakie tego będą konsekwencje. No udało się bez wulgaryzmów, Terlecki będzie zadowolony.
MR
rok temu
telewizja TVP to jakieś inne informacje, nie wiem skąd?
MR
rok temu
Dlaczego!!!!!, Ja płacę. Dlaczego mam znowu płacić. To jakaś farsa.
bDYnhfiX
Aleks
2 lata temu
Dlugopis zawsze na warcie stoi co pis podlozy Dlugopis podpisze chocby byla najglupsza rzecz. Spoleczenstwo 500+ obudzcie sie wiekszosc robi na nie Roby byle tylko przy wyborach byl glos.skonczycie jak wenezuela wasze dzieci odziedzicza po was ruine I skonczy sie kolejnym rozbiorem.
dudi
2 lata temu
Nie oglądam kanałów TVP bo dbam o umysł i nie dam się ogłupiać . Ale cholerny abonament płacę więc albo go zlikwidujcie albo egzekwujcie od wszystkich , dlaczego mam płacić 2 razy!?
...
Następna strona