Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Twardy Brexit bardzo prawdopodobny. "Wrócą cła i kontrole. Polska szczególnie na tym ucierpi"

54
Podziel się:

Brytyjscy deputowani odrzucili warunki „rozwodu” z Unią Europejską. To może oznaczać tzw. twardy brexit, czyli opuszczenie wspólnoty bez porozumienia. - W nocy z 29 na 30 marca wrócą cła i kontrole na granicach – mówi Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Twardy Brexit bardzo prawdopodobny. "Wrócą cła i kontrole. Polska szczególnie na tym ucierpi"
(AFP, TOLGA AKMEN)

- Unii i Wielkiej Brytanii zostały 73 dni na uzgodnienie warunków rozwodu, ale każdy kolejny krok będzie potraktowany przez brytyjskie społeczeństwo jako porażka. Brak zgody Izby Gmin na zawarcie przez Wielką Brytanię umowy o wyjściu z UE zwiększa prawdopodobieństwo twardego Brexitu – powiedział money.pl Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nie tylko brexit. Oto, co czeka Europę w 2019 r.

To oznaczałoby, że po 26 latach funkcjonowania na wspólnym rynku Wielka Brytania stanie się dla Unii krajem trzecim. Firmy i obywatele odczują to w nocy z 29 na 30 marca.

- Przywrócone zostaną cła oraz kontrole celne, fitosanitarne, weterynaryjne i bezpieczeństwa produktów, co może zwiększyć koszty oraz wydłuży czas dostaw na rynek brytyjski. Oznacza to też wzrost cen, co przyczyniłoby się do spadku popytu na polskie towary. Polskie firmy, zwłaszcza transportowe, musiałyby szybko szukać innych rynków zbytu. Ogółem oznacza to wolniejszy wzrost dla całej europejskiej gospodarki, a ucierpieć na tym może szczególnie Polska. Niejasna sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii mogłaby skłonić część z około miliona z nich do powrotu do kraju – zaznacza Piotr Arak.

Po twardym brexicie średnia ważona stawka celna w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do 8,5 proc. Zmiany opłat odczują w szczególności producenci mięsa i przetworów mięsnych oraz produktów mleczarskich, sprzedających na rynek brytyjski. Średnia ważona stawka celna w eksporcie rolno-spożywczym do Wielkiej Brytanii może bowiem przekroczyć nawet 28 proc. Żywność stanowi około 20 proc. polskich dostaw do Wielkiej Brytanii, która jest drugim pod względem wielkości jej odbiorcą.

Przypomnijmy brytyjska Izba Gmin odrzuciła w głosowaniu projekt umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz towarzyszącej jej deklaracji politycznej o przyszłych relacjach ze Wspólnotą. Za porozumieniem głosowało 202 parlamentarzystów, przeciwko było 432.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Brawo
5 lata temu
Nie bendzie znowu papieru w ubikacjach
Lolo
5 lata temu
Przestancie wypisywac bzdury i straszyc ludzi
anty luter
5 lata temu
A czy my graniczymy z Wielką Brytanią???Debildki artykuł...
Nostrabatus.
5 lata temu
Czy to tak będzie: twardy Brexit, 0 słownie zero wpłat do kasy UE? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase, stare powiedzenie.
Kola
5 lata temu
Prekursorami Uni , zalozyciele Wspolnoty Wegla i Stali byli katolikami ktorzy za cel mieli trwaly pokoj i rozwoj gospodarczy i Europe z chrzescijanskimi wartosciami. Dzisiaj Unia sluzy bogatym Rosjanom , Arabom moga za pieniadze kupic europejskie paszporty i pobyt, masowy niekontrolowany naplyw imigrantow wypedzil juz brytyjczykow z Uni i pcha inne narody w tym kierunku. Ogromna biurokracja i wydatki z tym zwiazane, niezrozumale przepisy i prawa, to jest Unia bankow, finansjery i bogatych, lobbystow, Unia ktora nie potrafi wyegzekwowac rownego prawa drogowego, Unia rzadzona przez alkoholika ktory sam w swoim kraju stworzyl raj podatkowy i ulatwial firmom i bogatym obchodzic prawo, itd, itd
...
Następna strona