Notowania

wiadomości
14.02.2019 13:41

Twardy Brexit. Brak umowy z UE zatrzyma w Polsce do 100 tys. Ukraińców

Brexit bez umowy zagrozi miejscom pracy w Niemczech. Tym samym utrudni Ukraińcom rywalizację o legalną pracę na niemieckim rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Artur Sasik/EAST NEWS)

Trwardy Brexit, czyli opuszcznie przez Wielką Brytnię struktur UE bez umów, może uratować Polskę przed masowym odpływem pracowników z Ukrainy, wynika z analiz Personnel Service.

- Niemcy, zamiast werbować dodatkową kadrę, będą ograniczać zatrudnienie, np. w motoryzacji. Taka sytuacja może znacząco zmienić dotychczasowy czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy, który zakładał wyjazd nawet 250 tys. Ukraińców z naszego kraju do Niemiec na koniec 2019 r. - powiedział Krzysztof Inglot, cytowany, prezes Personnel Service.

100 tys. miejsc pracy zagrożonych

Jak twierdzą niemieccy ekonomiści, twardy Brexit zagrozi bezpośrednio aż 100 tys. miejsc pracy w ich kraju. Jednocześnie dodają, że ta liczba może okazać się znacznie wyższa - Brexit bez umowy przełoży się pośrednio na mniejszą skłonność do inwestycji i wzrost bezrobocia. Takie mogą być konsekwencje spadku eksportu z UE do UK, który najbardziej odbije się na Niemczech jako największej gospodarce we wspólnocie.

Nie tylko brexit. Oto, co czeka Europę w 2019 r.

Motoryzacja to jedna z branż, w której Niemcy będą potrzebować pracowników. Jak wynika z analiz, wyjście UK będzie miało realny wpływ na 'być albo nie być' dla kilkunastu tysięcy pracowników z sektora przemysłu samochodowego. Oznaczałoby to dużą zmianę sytuacji niemieckich firm motoryzacyjnych, które jeszcze na koniec 2018 r. planowały poszukiwanie dodatkowej kadry wśród Ukraińców.

Na polskim rynku motoryzacyjnym kadrą ze Wschodu wspiera się już aż 57 proc. firm. Jeśli faktycznie zaczęliby oni masowo wyjeżdżać do pracy za Odrę, nasz przemysł może nie nadążyć z uzupełnianiem wakatów, co spowoduje zastoje w produkcji i duże straty finansowe. Twardy Brexit oddala od nas tę wizję.

Francja i Chiny ofiarą Brexitu

Jak wynika z analiz niemieckich ekonomistów, drugą największą ofiarą twardego Brexitu może być Francja, która może stracić nawet 50 tys. miejsc pracy. Łącznie w całej Unii Europejskiej zagrożonych będzie 179 tys. stanowisk.

Pośrednio dotknięte zostaną też Chiny, które w przyszłości mogą otrzymywać mniej zamówień od firm eksportujących do Wielkiej Brytanii - tam w grę wchodzi redukcja 59 tys. miejsc pracy. Szacunki wskazują, że w skali całego świata Brexit bez umowy może dotknąć nawet 612 tys. stanowisk, podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, brexit, unia europajska, ukraińcy na polskim rynku pracy, rynek pracy
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2019

stary wróbel"może uratować Polskę przed masowym odpływem pracowników z Ukrainy"? O co chodzi? Jakie uratować Polskę? Chyba przyczynić się do dalszego braku … Czytaj całość

14-02-2019

PiotrMoim zdaniem w Polsce w pierwszej kolejności powinni być zatrudniani Polacy. Mamy bezrobocie, a musimy pozyskiwać siłę robocza wśród obcokrajowców. … Czytaj całość

14-02-2019

jasioniech jadą....bandera im na drogę

Rozwiń komentarze (10)