Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

U komorników już widać kryzys. Dłużnicy alimentacyjni rozkładają ręce: "Zawsze płaciłem, ale teraz nie mam z czego"

145
Podziel się:

Kryzys jest już dobrze widoczny w kancelariach komorniczych. Przybywa niepłacących dłużników alimentacyjnych. Ludzie, którzy dotychczas płacili na swoje dzieci terminowo, dziś przyznają, że nie mają z czego.

Do komorników trafiają pisma o wstrzymanie egzekucji
Do komorników trafiają pisma o wstrzymanie egzekucji (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Odczuwalny już kryzys gospodarczy zbiera żniwo. Ludzie tracą pracę lub dopuszczają do siebie myśl, że mogą ją wkrótce stracić. Napiętą sytuację widzą komornicy, do których już teraz trafiają prośby dłużników alimentacyjnych o zawieszenie pobierania alimentów przez kilka najbliższych miesięcy. Wprawdzie nie komornik jest adresatem takiego pisma – bo on jest jedynie wykonawcą woli wierzyciela, czyli w tym przypadku rodzica, który wychowuje dziecko – ale nie zmienia to faktu, że problem z egzekucją wkrótce się pojawi.

Komornik Robert Damski przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że już teraz na koncie kancelarii komorniczej księguje się o połowę mniej płatności niż jeszcze kilkanaście tygodni temu. Powód braku zapłaty? Kryzys, koronawirus. Strata pracy lub realna jej groźba. Żadnych zmian systemowych, a więc na poziomie Funduszu Alimentacyjnego, na razie nie ma.

Łódzki komornik Andrzej Ritmann dodaje, że wprowadzone regulacje, jak choćby zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, utrudniają czynności terenowe, co skutkuje np. tym, że nie ma możliwości licytacji ruchomości.

Problem mają oboje rodzice: ten, który nie dostaje zasądzonych alimentów oraz ten, który zwyczajnie nie ma w nowej, niezawinionej przez siebie sytuacji, z czego płacić. Michał Kubalski, naczelnik Wydziału Prawa Rodzinnego w biurze RPO, przyznał w rozmowie z "DGP", że dłużnicy alimentacyjni piszą do Rzecznika z prośbą o poradę. Rzecznik chciałby, aby ta sprawa została uwzględniona w specustawie – tak by kwestie alimentacyjne zostały uwzględnione w katalogu spraw pilnych.

Zobacz także: Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
pokrzywdzony
4 lata temu
winne są sądy które zasądzają kolosalne kwoty na alimenty nie poparte żadnymi dowodami !!!
Makses
4 lata temu
Niech idą popracować jako kasjerzy za 2tysiace złote i niech zderza się z prawdziwą rzeczywistoscia.Wcale mi ich niezal.
Sayani
4 lata temu
To nie ludzie, to wilki!
Won
4 lata temu
Największa Hiena kryśka z grodziska a psik
H8menow
4 lata temu
Ci komornicy tez tacy bez wyobrazni za kilka złotników narazaja rodziny na cierpienie, w nadchodzacych czasch chyba wyprowadza sie na zamkniete osiedla bo przeczuwam ze beda pogromy, a z głodu w anarchii nikt po nich płakał nie będzie
...
Następna strona