Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

U komorników już widać kryzys. Dłużnicy alimentacyjni rozkładają ręce: "Zawsze płaciłem, ale teraz nie mam z czego"

Kryzys jest już dobrze widoczny w kancelariach komorniczych. Przybywa niepłacących dłużników alimentacyjnych. Ludzie, którzy dotychczas płacili na swoje dzieci terminowo, dziś przyznają, że nie mają z czego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do komorników trafiają pisma o wstrzymanie egzekucji (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Odczuwalny już kryzys gospodarczy zbiera żniwo. Ludzie tracą pracę lub dopuszczają do siebie myśl, że mogą ją wkrótce stracić. Napiętą sytuację widzą komornicy, do których już teraz trafiają prośby dłużników alimentacyjnych o zawieszenie pobierania alimentów przez kilka najbliższych miesięcy. Wprawdzie nie komornik jest adresatem takiego pisma – bo on jest jedynie wykonawcą woli wierzyciela, czyli w tym przypadku rodzica, który wychowuje dziecko – ale nie zmienia to faktu, że problem z egzekucją wkrótce się pojawi.

Komornik Robert Damski przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że już teraz na koncie kancelarii komorniczej księguje się o połowę mniej płatności niż jeszcze kilkanaście tygodni temu. Powód braku zapłaty? Kryzys, koronawirus. Strata pracy lub realna jej groźba. Żadnych zmian systemowych, a więc na poziomie Funduszu Alimentacyjnego, na razie nie ma.

Łódzki komornik Andrzej Ritmann dodaje, że wprowadzone regulacje, jak choćby zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, utrudniają czynności terenowe, co skutkuje np. tym, że nie ma możliwości licytacji ruchomości.

Problem mają oboje rodzice: ten, który nie dostaje zasądzonych alimentów oraz ten, który zwyczajnie nie ma w nowej, niezawinionej przez siebie sytuacji, z czego płacić. Michał Kubalski, naczelnik Wydziału Prawa Rodzinnego w biurze RPO, przyznał w rozmowie z "DGP", że dłużnicy alimentacyjni piszą do Rzecznika z prośbą o poradę. Rzecznik chciałby, aby ta sprawa została uwzględniona w specustawie – tak by kwestie alimentacyjne zostały uwzględnione w katalogu spraw pilnych.

Andrzej Ritmann jest komornikiem od 25 lat
"Wystarczy groźba zajęcia telewizora, a 'zawodowi dłużnicy' przypominają sobie, że mają pieniądze". Licytacja kota i inne mity

Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: komornicy, koronawirus, dłużnicy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

qwerTych kien to chyba nikomu nie szkoda. Ich przekrety pod plaszczykiem prawa sa znane prawie kazdemu.

07-04-2020

polaki na tych gangsterow czas nadchodzi

07-04-2020

GrzesKomornik to nie czlowiek, kto mial do czynienia z takimi typami to wie, ze to nie ludzie. Dzialaja nielegalnie lub na pograniczu prawa.

Rozwiń komentarze (144)