Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Uchwała śmieciowa. Podwyżkę opłat możesz zaskarżyć do sądu

20
Podziel się:

Stawki za wywóz śmieci idą w górę, choć Polakom to nie w smak. Istnieje jednak pewna alternatywa. Niezadowoleni z nowych stawek mogą bowiem zaskarżyć uchwałę, która je wprowadziła.

Uchwała śmieciowa. Podwyżkę opłat możesz zaskarżyć do sądu
Nowe stawki za wywóz śmieci budzą wśród Polaków olbrzymie emocje (money.pl, money.pl)

Uchwałę śmieciową można zaskarżyć do sądu, a sam proceder nie jest szczególnie skomplikowany. Odpowiednie pismo wnieść może właściciel domu, spółdzielnia mieszkaniowa lub cała wspólnota. W tym przypadku organem właściwym w pierwszej instancji będzie wojewódzki sąd administracyjny (WSA).

Należy jednak pamiętać, że samo wniesienie skargi do WSA nie wstrzymuje wykonania uchwały – przypomina Hubert Pochylski, radca prawny z kancelarii Parchimowicz i Kwaśniewski, w komentarzu dla "Rzeczpospolitej".

W sytuacji, gdy skarga jest pierwszym pismem w sprawie, konieczne jest dodatkowo oznaczenie miejsca zamieszkania, a w razie jego braku – adresu do doręczeń.

Ponadto, w piśmie takim trzeba podać numer PESEL oraz oznaczenie przedmiotu sprawy, tj. czego dotyczy.

Żeby przekonać sąd do swoich racji należy jednak udowodnić, że przepisy naruszają (pozbawiają lub ograniczają) interes prawny lub uprawnienia skarżącego.

Co istotne - o ile właściciel domu może wnieść skargę na własną rękę, to już w przypadku mieszkania w bloku będzie to wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Jak tłumaczy "Rz", dla samej skargi ustawodawca przewidział trzy dodatkowe wymogi. Mowa m.in. o ustaleniu: co jest zaskarżane, oznaczenie organu, którego działania skarga dotyczy, jak również określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.

Warto również pamiętać, że dla skuteczności zaskarżenia jest opłacenie skargi. Brak w wpłaty we wskazanym czasie spowoduje jej odrzucenie.

Uchwała śmieciowa w praktyce

Przypomnijmy, że już przed miesiącem kasację od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie opłaty za śmieci złożył stołeczny ratusz, o czym poinformował wiceprezydent miasta Michał Olszewski na spotkaniu z dziennikarzami.

Chodzi o wyrok sądu, który unieważnia uchwałę rady miasta dotyczącą wprowadzenia opłaty za wywóz śmieci uzależnionej od zużycia wody.

Skargę do sądu wniosła Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga". Chodziło o różnice w opłatach dla bloków mieszkaniowych i domów jednorodzinnych po tym, jak w marcu 2020 roku władze Warszawy zmieniły opłaty za wywóz śmieci.

Zobacz także: Odpady w dobie pandemii. Niebezpieczny obieg medycznych śmieci, pracownicy czekają na szczepienia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
ja BABA
3 lata temu
A dlaczego nie zalatwic tej sprawy pozasadowo??? Chyba wspilnity dostaja faktury za wywoz smieci? Nie dosyaja? Zawarly umowe z jim? Nie zawarly? Placic many za ci? Na fakturach musi byc specyfikacja, ile czego za co. Nie???? Jesli ktos wystawia falszywe faktury i pobiera niczym nie uzasadnione oplaty to JEST przestepca. Tak czy nie? Nie????
Krystal
3 lata temu
Mamy dość , może niektórzy powinni zakończyć swoją kadencje w tym chorym kraju
Polak
3 lata temu
Przecież z tymi śmieciami to jedna wielka ściema. To co teraz wyprawia Trzaskowski z cała swoją świta to przechodzi ludzkie pojęcie ale ludzie dalej tego cpuna popierają. Tu nie jest winny rzad tylko samorząd. Taka jest prawda
Jery
3 lata temu
Za śmieci powinni nam płacić za to że ich bogacimy
Kol
3 lata temu
Trzeba szukać kasy wszystko w górę bo brak kasy na nagrody i dla siebie kogoś trzeba o kraść lub doić puki się da