Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

#UgaśmyPłucaŚwiata. Szczyt G7 uzgodnił pomoc dla Amazonii

79
Podziel się

Przywódcy największych gospodarek uzgodnili w ramach szczytu G7, że przekażą pomoc Amazonii - dotkniętej gigantycznymi pożarami. - Pomoc zostanie udzielona najszybciej jak to możliwe - zapewnił prezydent Francji Emmanuel Macron, który od początku postulował, by pożary stały się jednym z głównych tematów szczytu.

Amazonia nazywana jest "płucami świata".
Amazonia nazywana jest "płucami świata". (PAP, PAP/EPA/Porto Velho Firefighters HANDOUT)
bDeWYpPF

Według Macrona przywódcy G7 są w kontakcie z dotkniętymi pożarami krajami z rejonu Amazonii. Już wcześniej przekazywał, że o pomoc poprosiła Kolumbia. Rozpoczęły się rozmowy o szczegółach pomocy i "międzynarodowym mechnizmie mobilizacji". Tak wynika z relacji niemieckich mediów, m.in. portalu bild.de.

Macron przekonuje, że pożary lasów w Amazonii to międzynarodowy kryzys. - Nasz dom płonie, dosłownie - alarmował prezydent Francji.

bDeWYpPH

Pomoc zadeklarował także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zapewniał, że Bruksela jest gotowa udzielić finansowego wsparcia.

Zobacz: Brazylia w ogniu

Europejscy przywódcy krytykują jednak podejście prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który uważa, że na szali jest rozwój jego kraju (chodzi m.in. o pozyskiwanie nowych powierzchni na potrzeby rolnictwa) i na dodatek ignoruje wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Startując w 2018 roku w wyborach prezydenckich obiecywał, że otworzy dla producentów rolnych tereny Amazonii.

bDeWYpPN

Choć Europa chce pomóc, wysyła jednocześnie sygnały, że może nie dojść do ratyfikowania umowy o wolnym handlu między UE a południowoamerykańską grupą Mercosur.

W ramach szczyt G7 spotykają się przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Według brazylijskiej agencji kosmicznej liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. Z kolei NASA szacuje, że od początku roku w rejonie Amazonii wybuchło 72 tys. pożarów. Przez cały 2018 r. było ich 40 tys. Dym widać nawet z kosmosu - z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pożary zagrażają całemu ekosystemowi amazońskiej dżungli, która produkuje 20 proc. tlenu, którym oddycha świat. Żyje tam też ok. 400 rdzennych plemion, razem ok. miliona ludzi i ok. trzy miliony gatunków zwierząt. Wiele z nich jest na wymarciu. Lasy Amazonii zajmują łączną powierzchnie ponad 5,5 mln kilometrów kwadratowych. Światowa organizacja Avaaz walcząca o lasy deszczowe alarmuje, że co minutę Amazonia kurczy się o 1,5 boiska piłkarskiego. Średnica największego pożaru ma ponad 200 km. Tyle dzieli Warszawę od Białegostoku.

bDeWYpPO

#UgaśmyPłucaŚwiata to akcja WP, podczas której będziemy informować o sytuacji w Amazonii. Szalejące tam pożary lasów to także nasza sprawa, bo ich skutki odczujemy wszyscy. Każdy z nas może też pomóc puszczy - sprawdź, jak to zrobić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeWYpQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Dingo
rok temu
Unia podpisała umowę o wolnym handlu z Brazylią i farmerzy zaczęli podpalać, aby powiększyć swoje pola uprawne i pastwiska , które powstaną na wypalonych terenach. Bolsonaro im pozwolił, a Unia przyklepała deal. A teraz nagle płacz i pomoc??? Te praktyki miały już miejsce nie raz w przeszłości i łatwo było przewidzieć skutki dealu Mercosur. Wstyd UE, dramat przyrody.
Zoss
rok temu
To dobry moment żeby różnej maści miliarderzy,różne sorosy i rokefelery plus kulczyki i solorze pokazali,że nie interesuje ich tylko i wyłącznie konsumpacja ale że są LUDŻMI. No ale pewnie nie są...
Borys
rok temu
Gdyby Unia nie podpisała z Brazylią i innymi krajami ameryki południowej umowy gospodarczej głównie na mięso wołowe to by się lasy amazońskie się nie paliły a tak trzeba gdzieś te bydło wypasać. Już nie wspomnę, że Brazylia i Argentyna są największymi producentami wołowiny na świecie i to genetycznie modyfikowane a UE będzie ten szajs sprowadzała do europy. Więc pomyślcie czyja to wina i kto podpisał z tymi ciemniakami umowę.
bDeWYpQj
Jola
rok temu
W Europie było tak samo, chcąc poszerzać pola uprawne, rowijać przemysł, budować drogi itp. też wycięto tysiące hektarów lasu. Dla swojego wygodnego życia człowiek złupił przyrodę do cna, a teraz gdy zbliża się katastrofa grzmi i domaga się , resztą słusznie, gaszenia Amazonii widząc koniec cywilizacji. Tamte biedne kraje też chcą żyć na takim jak widzą w Europie i stąd ta obojętność. Co zrobili politycy, decydenci oprócz organizacji szczytów, czczych gadek. Europie śmierć zagląda w oczy i stąd te naciski. Bo gdyby to nie miało wpływu na bogatych tego świata nikt by palcem nie kiwnął. Przykre, ale chyba prawdziwe.
Ludw_K
rok temu
Pomoc dla Brazylii - tak, ale pod jednym warunkiem. Nie wiemy na 100% jaka jest przyczyna tych pożarów ogromnych terenów leśnych, ale powszechnie mówi się, że są one celowo wywoływane przez rolników (a ściślej, farmerów, czyli wielkich posiadaczy ziemskich bogacących się na produkcji rolniczej) w celu pozyskiwania nowych terenów pod uprawy i hodowlę. Bez wątpienia jest w tym jakaś część prawdy. Brazylia nie będzie głodować jeśli powierzchnie rolne w tym kraju nie będą już powiększane, jedynie skończyłoby się nieustanne bogacenie farmerów. Problem pożarów wzniecanych celowo, można więc rozwiązać jedną ustawą, ustawą która zabraniałaby wykorzystywać pogorzeliska leśne dla celów rolniczych (także przemysłowych) i nakazywała odbudowę tj. ponowne zalesianie wszystkich terenów na których las został zniszczony w wyniku pożaru. Jest to proces bardzo długotrwały i kosztowny, ale całkowicie realny, tak np. dzieje się u nas w rejonie Kuźni Raciborskiej. Tylko pod warunkiem przyjęcia przez parlament brazylijski takiej ustawy kraj ten powinien otrzymywać międzynarodową pomoc w zakresie usuwania skutków pożarów lasów. Powinny też o wprowadzenie takiego prawa w Brazylii wszelkimi prawnie dozwolonymi środkami walczyć wszystkie organizacje ekologiczne.
Najnowsze komentarze (79)
Hg
rok temu
Niech sie to wypali do zera. Ich drzewa, ich sprawa
Retro
rok temu
Jeżeli wypalone lasy Amazonii przeznacza się pod pola uprawne tzn ze akcja wypalania lasu jest zaplanowana z góry. Gdyby posadzono tam nowe drzewa tzn ze faktycznie pożar był z przypadku
Tykwa
rok temu
Przecież Amazonia jako niezamieszkały obszar odrodzi się w 10-20 lat. W czym problem? Marcin ubolewa , ze mu drewna nie dostarcza z Brazylii na czas?
Pola
rok temu
Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w oddychaniu od czasów tych pożarów w Amazonii. Wciąż jednak przeszkadza mi palący fajki na balkonie sąsiad i babsko codziennie rano na przystanku z zielonymi paznokciami
Wojciech Cejr...
rok temu
Te zdjecia to fejk. Wszyscy przeciez wiedza, ze dzungla sie nie pali bo jest mokra.
ktoś
rok temu
Katedra. Las ..... Bogaci gadają że dadzą . Tylko co - susa. Tak się zastanawiam. Żyjemy wszyscy na ziemi. Bogactwa należą do wszystkich. To dlaczego są bogaci i biedni. Może robić z tym porządek. No tak ale jak wszyscy będą mieli to nikt nie będzie pracował.
Robal
rok temu
Wysłać bombowce rozpierd&li& wszystkie fawele mnożą się jak wszy a potem nie ma co jeść. Ludzi na świecie jest już przynajmniej o dwa miliardy za dużo. Ziemia tego nie wytrzyma i będą cierpieć wszyscy. Lasy deszczowe są własnością państw całego świata a nie tylko Brazylii
ja4
rok temu
Pozwolenie na wycinkę bez praktycznej kontroli to zbrodnia prezydenta Brazylii , Z drugiej strony łatwo jest mówić o ekologii i płucach śwata jak to nic nie kosztuje. Dlatego myślę,że wszystkie państwa a już na pewno te bogate powinny płacić Brazylii i pozostałym krajom na których lasy tropikalne występują coś w rodzaju podatku za utrzymanie ich w pierwotnym stanie. I dopiero wtedy mogłyby czegoś wymagać i rządać
bDeWYpQb
hahaha
rok temu
Co ma do gadania marionetka i piesek Merkel, który szczeka wtedy i tylko wtedy, gdy panie każe
Hetman.
rok temu
To jak to jest w końcu,Amazonia płonie czy nie,bo Cejrowski powiedział że nie płonie..........................
Spoko
rok temu
Zobaczcie w 43 sekundzie filmu jakie straszne oczy widać na niebie
Spko
rok temu
Zobaczcie w 43 sekundzie filmu jakie straszne oczy widać na niebie
rtw
rok temu
zalesić 60 % Francji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wygląda na
rok temu
Wygląda na to, że się udusimy i upieczemy. Taki będzie koniec człowieka na planecie Ziema o ile przedtem się nie wybijemy atomówkami w walce o zasoby, ale to nie będzie oznaczało końca życia. Życie się odrodzi, zacznie ewoluować, ale czy będzie w nim miejsce dla człowieka ?.
...
Następna strona