Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Ulga mieszkaniowa. Kto pospieszył się ze sprzedażą, może ją stracić.

12
Podziel się:

Osoby, które sprzedały lokal przed 2019 rokiem mają mniej czasu na inwestycje zwalniające z PIT. Przepisy nie działają wstecz.

Ulga mieszkaniowa przysługuje wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczone zostaną na cele mieszkaniowe.
Ulga mieszkaniowa przysługuje wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczone zostaną na cele mieszkaniowe. (Fotolia)

Zgodnie z obowiązującymi od 2019 roku przepisami, osoby które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej mają 3 lata na inwestycje. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych mieszkań od deweloperów.

Dotyczy to jednak tylko tych, którzy mieszkanie sprzedali po roku 2019. Ten, kto zrobił to wcześniej na inwestycję zwalniającą z podatku ma tylko 2 lata. Bo prawo nie działa wstecz.

- Podatnicy często nie są tego świadomi. Brak wiedzy może ich narazić na spór z fiskusem i konieczność zapłaty wysokiego podatku - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" radca prawny Andrzej Sadowski.

Zobacz także: Oglądaj też: Mieszkanie+ na terenach kolejowych. Będą konkursy na estetyczny wygląd osiedli

Ulga mieszkaniowa przysługuje wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania (w ciągu min. 5 lat od nabycia) przeznaczone zostaną na "cele mieszkaniowe”.

W tym katalogu znajdują się m. in. nabycie nieruchomości, spółdzielcze prawo własności, remont, rozbudowę czy przebudowę lokalu. „Celem mieszkaniowym” jest również wynagrodzenie architekta, koszty doprowadzenia mediów, opłaty urzędowe.

Pod ulgę podlegają również prace wykończeniowe. Płytki, tynki, instalacje, armatura łazienkowa, malowanie ścian czy sufitów. Do tego wynajęcie sprzętu czy wynagrodzenie specjalistów.

Jeśli pieniądze pochodzące ze sprzedaży nieruchomości wydamy jednak na meble lub zagospodarowanie terenu wokół domu, to ulga mieszkaniowa ich nie obejmie i podatek trzeba będzie zapłacić. W ustawie o PIT nie ma bowiem mowy o infrastrukturze otaczającej nieruchomość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Borek
3 lata temu
I znowu ziomek... czy ten pan ma jakieś wykształcenie?
sprawiedliwy
3 lata temu
Prawo wstecz tylko dotyczy elity politycznej ,przeterminowane sprawy dla nich jest wszystko ,ale jak zawsze dla ludu nic ,bo to tylko naród musi płacić za nich większej hipokryzji i zakłamani niema żaden kraj ,wszystko dla narodu ,ale najwięcej korzysta tylko elita polityczna ,potrafią mydlić oczy narodowi ,ale większość z nich już nie wierzy w ich dobre intencji ,przez 30 lat nauczyli nas ze większość z ich obiecanek to wiadomo dotyczy aby dostali się do władzy ,a później na 4 lata zapominają o narodzie ,bo są zajęci budowanie majątków ,przypominają sobie rok przed końcem kadencji to są nasi politycy żenada ,ale co się nie robi dla kasy i władzy ,łatwy bogaty zarobek bez odpowiedzialności każdy po wyborach wychodzi z milionem ,ale tylko dzięki narodowi nie swojej pracy ,bo oni należą do pracowników nie rentownych którzy przynoszą miliardowe straty krajowi i większa biedę dla narodu ,bo naród to co ma to ma dzięki swojej ciężkiej pracy ,a wy swoje bogactwa macie nie swoją pracą ,bo raczej nic ni robicie oprócz chamstwa i cyrków w rządzie walką o stołki ,satysfakcje ma naród ,bo nie jest od was uzależnimy ,tak jak wy od narodu ,to co macie to tylko praca ludu ,a to co dajecie jak głosicie to pieniądze podatników nie wasze bo wy żyjecie na koszt podatników nie na odwrót ,wiec zacznijcie wreszcie myśleć o kraju i narodzie
gość
3 lata temu
a z czego mają pokryć wydatki na 5 x 500+. Coś teraz ucichły plusy na świnki i krówki.
funky
3 lata temu
A czy nie miało być wg nowych przepisów od początku 2019r. że po 5 latach od momentu nabycia mieszkania można je sprzedać bez konieczności zapłacenia podatku i przymusu przeznaczenia środków ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe? Specjalnie czekałem do początku roku ze sprzedażą mieszkania otrzymanego w spadku. Mieszkanie nabyła spadkodawczyni w roku 2013 w związku z czym minęło 5 lat od nabycia i z tego co mi wiadomo ten okres 5 lat wyczerpywał US możliwość opodatkowania mnie wg nowych przepisów, prawda to? Jest tu ktoś kto potrafi to wytłumaczyć?
CLIP
3 lata temu
To PIS państwo skraca terminy a nie US. Nie czekać do ostatniej sekundy z papierami i podatkami to nie będzie płaczu. Ludzie w większości są sami sobie winni!!!