Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier
|

Unia Europejska broni rynku aluminium. Dochodzenie po decyzji Trumpa

25
Podziel się:

Unia Europejska rozpoczyna dochodzenie dotyczące importu aluminium w odpowiedzi na nowe amerykańskie cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa. Bruksela chce chronić unijny przemysł przed zalewem taniego metalu i zapowiada wprowadzenie środków ochronnych - podaje "Financial Times".

Unia Europejska broni rynku aluminium. Dochodzenie po decyzji Trumpa
Unia Europejska broni rynku aluminium. Dochodzenie po decyzji Trumpa (GETTY, Anadolu)

Komisja Europejska ogłosi w środę wszczęcie dochodzenia dotyczącego rynku aluminium – poinformował "Financial Times". Ma to chronić unijny przemysł przed napływem taniego metalu, który może zostać przekierowany do Europy po tym, jak prezydent USA Donald Trump nałożył nowe, 25-procentowe cła na aluminium.

Bruksela podkreśla, że sektor już wcześniej zmagał się z wysokimi kosztami energii, spadkiem popytu oraz rosnącym importem spoza UE. W dokumencie przygotowanym przez Komisję zauważono "znaczące ryzyko przekierowania handlu" oraz dalszą utratę udziałów rynkowych przez europejskich producentów.

Dochodzenie obejmie wszystkich partnerów handlowych. Choć Norwegia i Islandia mogą być zwolnione z ceł, głównymi eksporterami aluminium do UE pozostają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja i Indie. UE już wcześniej zapowiedziała stopniowe wycofywanie importu rosyjskiego aluminium do końca 2026 roku - informuje "FT".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

Unia chce chronić przemysł

Bruksela planuje także zaostrzenie przepisów dotyczących importu stali. W 2018 roku wprowadzono 25-procentowe cła ochronne na import przekraczający określony kontyngent. Obecne regulacje mają wygasnąć w 2026 roku, jednak Komisja zapowiada ich przedłużenie lub wprowadzenie nowych mechanizmów ochronnych.

W dokumencie Komisji pojawia się również kwestia eksportu złomu stalowego z UE, który wzrósł dwukrotnie w ostatnich latach. Bruksela rozważa wprowadzenie zakazu eksportu złomu do krajów ograniczających jego sprzedaż do UE.

Unijne plany ochrony przemysłu obejmują również działania wspierające dekarbonizację sektora. Komisja planuje m.in. większe dotacje na wodór, obniżki podatków energetycznych oraz zachęty do zakupu droższej, "zielonej" stali w zamówieniach publicznych - czytamy.

Wszystkie te działania są reakcją na agresywną politykę handlową USA, ale mają też na celu zabezpieczenie unijnego przemysłu przed nadmiarem taniego metalu z Chin i innych krajów, które mogą szukać nowych rynków po wprowadzeniu amerykańskich ceł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Kris K.
miesiąc temu
Chcecie bronić unijny przemysł to dobra rzecz ale unijny bez Polski bo co polskie zamykane jak zakłady chemiczne w Janikowie i kupowanie gorszej jakości sody i soli z poza UE z Turcji .Dlaczego tańsza i gorsza ,dlatego ponieważ wszelkie badania wskazują na to a tańsza bo tylko w UE jest wymyślony zielony ład aby zniszczyć rodzimy przemysł .lecz w uni nie do końca jest przestrzegany wiadomo o jakie kraje chodzi
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Ona
miesiąc temu
nie może ciągle bredzić o pomocy, zachętach, PRĄD i GAZ muszą potanieć i to radykalnie, wtedy wyjdziemy na prostą.
Anonim
miesiąc temu
A to dobre, droższa zielona stal, ciekaw jestem jak ona powstaje.
Urszulan Wode...
miesiąc temu
Bo to jest zielone aluminium!
...
Następna strona