Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska według Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przedstawiła swoją wizję

18
Podziel się:

- Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i bardziej konkurencyjna. Europa ma na scenie międzynarodowej pilnować porządku i praworządności. Taka jest moja wizja - tłumaczyła w Parlamencie Europejskim kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej kraj właśnie rozpoczyna półroczną prezydencję w Radzie UE.

Bruksela była pierwszym miejscem, które odwiedziła Angela Merkel od wybuchu pandemii.
Bruksela była pierwszym miejscem, które odwiedziła Angela Merkel od wybuchu pandemii. (PAP, EPA)

Angela Merkel rozpoczęła swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim od zdjęcia maseczki ochronnej. Powiedziała, że "spotkania twarzą w twarzą" są tym, czego w ostatnich miesiącach "bardzo mi brakowało" - podaje Polska Agencja Prasowa i serwis WNP.pl. Bruksela jest pierwszym miastem, które kanclerz Niemiec odwiedziła od wybuchu pandemii.

Powodem przyjazdu Merkel jest rozpoczynające się od lipca przewodnictwo Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, które potrwa przez najbliższe pół roku. Kanclerz w swoim wystąpieniu wskazała, że przypada ono na najtrudniejszy czas od wielu lat, gdyż Europa musi mierzyć się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Niemiecka prezydencja skupi się przede wszystkim na takich aspektach, jak: prawa podstawowe, jedność państw, zmiany klimatyczne, cyfryzacja. Merkel mówiła też o odpowiedzialności Europy za losy całego świata.

Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

Skąd temat praw podstawowych? Chodzi tutaj o ograniczanie czasowe praw obywatelskich, które miało na celu rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak tłumaczy portal WNP.pl, Angela Merkel tłumaczyła, że ciężko jej przyszło podejmowanie takich decyzji, gdyż 35 lat spędziła w kraju, który nie był w pełni wolny.

Wyraziła też naganę wobec części państw, które, w jej ocenie, zdecydowały się na czasowe zawieszenie demokracji. Nie wymieniła jednak z nazwy, o które państwa chodziło.

- Prawa podstawowe, nietykalność jednostki ludzkiej, swoboda co do przekonań politycznych, ochrona przed dyskryminacją, równość płci nie tylko na papierze, ale w rzeczywistości, to jest fundament, na którym spoczywa Europa. To prawa, które obowiązują wszystkich - powiedziała kanclerz Niemiec, cytowana przez PAP i WNP.

Zaapelowała też do państw członkowskich o szeroko rozumianą jedność. Jej zdaniem UE będzie w stanie przejść przez kryzys silniejsza tylko wtedy, kiedy będzie solidarna. Merkel wyjaśniła również, że jednoczenie Unii będzie motyw przewodni prezydencji Niemiec w Radzie UE. Przypomniała przy tym o funduszu odbudowy.

W jej wystąpieniu nie zabrakło tematów suwerenności cyfrowej. Merkel przyznała, że ostatnie miesiące pokazały, że Europa jest zależna od krajów trzecich w tym kontekście, dlatego też należy temu przeciwdziałać. Wymieniła przy tym m.in. kampanie dezinformacyjne oraz cyberataki.

Priorytetem Niemiec będzie również kwestia walki z globalnym ociepleniem i kwestia neutralności klimatycznej. Unia Europejska zobowiązała się, że osiągnie ją do 2050 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
nick
4 lata temu
andzela powiedz to wolodii...moze cie poslucha...
ertfeqw
4 lata temu
Chce tego by państwa podporządkowały się cyklom niemieckiej gospodarki, praworządność oznacza zboczenie z drogi germanizacji, a ekologia zachęca do kupowania niemieckiej zielonej technologii, która sprawi, że każdy produkt finalny wyprodukowany z jej udziałem będzie droższy, a więc i mniej konkurencyjny. Zielona energia jest na dzień dzisiejszy znacząco droższa od aktualnie wykorzystywanych źródeł energii. Aby była opłacalna producent dostaje dodatkowe pieniądze od państwa, a więc od nas. Gdy więc wprowadzimy to na szeroką skalę całym państwem będziemy niekonkurencyjni nawet jeśli płace będą znacząco niższe niż np. w Niemczech.
bro
4 lata temu
w kwestii ocieplenia może się napinać jak tych tysiąc atletów. Najwyżej bąk będzie bardziej śmierdzący.
dajmosf65
4 lata temu
Praworządność, czyli Hiszpania kwestia Katalonii, ucieczka, ukrywanie się premiera z tego regionu, który twierdzi, że Hiszpanie nie są zdolni do dialogu. Francja długo trwające rozróby i nie dopouszczalne zachowania Policji w tym czasie. Plus jeszcze Anglia Brexit. Rozróby black lives matter którym np. Belgia tez się nie ustrzegła. Ogromy przeważający odsetek przestępczości w takich krajach jak Francja, czy Belgia to emigranci przede wszystkim muzułmanie. Te kraje nadal sobie z tym nie radzą, i nadal pomimo debat nie rozwiązały tego problemu. Czołowe kraje Unii Europejskiej nie mogą pozwolić sobie na takie rzeczy, powinny być przykładem dla innych. Każdy kraj ma swoje problemy, ale tym czołowym nie wypomina się tego tak na arenie międzynarodowej, a problemy mają duże w porównaniu z np. Polską
ddd
4 lata temu
arbeit macht frei i do przodu