Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bruksela
08.07.2020 21:08

Unia Europejska według Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przedstawiła swoją wizję

- Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i bardziej konkurencyjna. Europa ma na scenie międzynarodowej pilnować porządku i praworządności. Taka jest moja wizja - tłumaczyła w Parlamencie Europejskim kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej kraj właśnie rozpoczyna półroczną prezydencję w Radzie UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP, EPA)
Bruksela była pierwszym miejscem, które odwiedziła Angela Merkel od wybuchu pandemii.

Angela Merkel rozpoczęła swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim od zdjęcia maseczki ochronnej. Powiedziała, że "spotkania twarzą w twarzą" są tym, czego w ostatnich miesiącach "bardzo mi brakowało" - podaje Polska Agencja Prasowa i serwis WNP.pl. Bruksela jest pierwszym miastem, które kanclerz Niemiec odwiedziła od wybuchu pandemii.

Powodem przyjazdu Merkel jest rozpoczynające się od lipca przewodnictwo Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, które potrwa przez najbliższe pół roku. Kanclerz w swoim wystąpieniu wskazała, że przypada ono na najtrudniejszy czas od wielu lat, gdyż Europa musi mierzyć się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Niemiecka prezydencja skupi się przede wszystkim na takich aspektach, jak: prawa podstawowe, jedność państw, zmiany klimatyczne, cyfryzacja. Merkel mówiła też o odpowiedzialności Europy za losy całego świata.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

Skąd temat praw podstawowych? Chodzi tutaj o ograniczanie czasowe praw obywatelskich, które miało na celu rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak tłumaczy portal WNP.pl, Angela Merkel tłumaczyła, że ciężko jej przyszło podejmowanie takich decyzji, gdyż 35 lat spędziła w kraju, który nie był w pełni wolny.

Wyraziła też naganę wobec części państw, które, w jej ocenie, zdecydowały się na czasowe zawieszenie demokracji. Nie wymieniła jednak z nazwy, o które państwa chodziło.

- Prawa podstawowe, nietykalność jednostki ludzkiej, swoboda co do przekonań politycznych, ochrona przed dyskryminacją, równość płci nie tylko na papierze, ale w rzeczywistości, to jest fundament, na którym spoczywa Europa. To prawa, które obowiązują wszystkich - powiedziała kanclerz Niemiec, cytowana przez PAP i WNP.

Zaapelowała też do państw członkowskich o szeroko rozumianą jedność. Jej zdaniem UE będzie w stanie przejść przez kryzys silniejsza tylko wtedy, kiedy będzie solidarna. Merkel wyjaśniła również, że jednoczenie Unii będzie motyw przewodni prezydencji Niemiec w Radzie UE. Przypomniała przy tym o funduszu odbudowy.

W jej wystąpieniu nie zabrakło tematów suwerenności cyfrowej. Merkel przyznała, że ostatnie miesiące pokazały, że Europa jest zależna od krajów trzecich w tym kontekście, dlatego też należy temu przeciwdziałać. Wymieniła przy tym m.in. kampanie dezinformacyjne oraz cyberataki.

Priorytetem Niemiec będzie również kwestia walki z globalnym ociepleniem i kwestia neutralności klimatycznej. Unia Europejska zobowiązała się, że osiągnie ją do 2050 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2020

karauffMówi konkretnie i logicznie. Właśnie tego nam potrzeba. Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym a Unia Europejska gwarantem bezpieczeństwa … Czytaj całość

08-07-2020

KARLOS"na scenie międzynarodowej pilnować porządku i praworządności." budując z Putinem nowy gazociąg.

08-07-2020

PolkaJak sa tacy swieci i praworzadni to czekamy na reparacje ! chyba sie poczuwaja !

Rozwiń komentarze (18)