Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Europejski Zielony Ład. KE proponuje wykorzystywanie wodoru, ekolodzy sceptyczni

6
Podziel się:

W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych należy zwiększyć wykorzystywanie wodoru - zakłada strategia Komisji Europejskiej. Jednak środowiska ekologiczne chłodno przyjęły tę propozycję. Zieloni obawiają się, że Unia skupi się przede wszystkim na wodorze kosztem technologii energii odnawialnej.

Komisja Europejska prezentuje plany Europejskiego Zielonego Ładu (zdj. ilustracyjne).
Komisja Europejska prezentuje plany Europejskiego Zielonego Ładu (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)

Pobudzenie wzrostu produkcji i wykorzystania wodoru jako surowca energetycznego - to zakłada plan przez wiceszefa KE ds. Zielonego Ładu Fransa Timmermansa. Nowy plan zakłada stworzenie wielu projektów, które będą dofinansowywane z funduszów europejskich. Wszystko po to, by spełnić cel postawiony przed Unią Europejską, jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 roku.

Jednak środowiska ekologiczne nie przyklasnęły nowej propozycji Komisji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Friends of the Earth, czyli sieć skupiająca organizacje ochrony środowiska, obawia się, że skupienie się na energii wodorowej odbije się na technologiach z obszaru energii odnawialnej i efektywności energetycznej.

Tara Connolly z Friends of the Earth Europe cytowana przez PAP wskazała też, że wodór to "otwarte drzwi" dla przemysłu paliw kopalnych, ponieważ z nich można wytwarzać ten surowiec.

Zobacz także: Zobacz też: Polityka klimatyczna w kampanii? Mało kto o tym wspominał

Organizacje ekologiczne krytykują tym samym propozycję Komisji, która przewiduje możliwość produkcji wodoru z gazu, węgla, czy z ropy. Strategia KE podkreśla zarazem, że ma być to rozwiązanie wyłącznie tymczasowe. Wspomniana strategia zakłada, że europejska produkcja wodoru przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych wzrośnie do 1 mln ton do 2024 roku. W 2030 roku ma osiągnąć poziom 10 mln ton.

Friends of the Earth wezwało Unię Europejską do skupienia się przede wszystkim na zwiększaniu wydajności energetyki odnawialnej, a także do wykluczenia z programu wsparcia technologii mających na celu pozyskiwanie wodoru z paliw kopalnych.

75 proc. emisji gazów cieplarnianych w państwach UE powstaje w wyniku działania systemu energetycznego - podaje PAP. Stąd też pomysł przestawienia produkcji energii na wodór. KE liczy, że dzięki temu znacznie łatwiej będzie dojść do neutralności klimatycznej za 30 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Nick
4 lata temu
Wodór? Fajnie. Tylko zaraz... są jakieś złoża wodoru albo sensowne metody jego otrzymywania na dużą skalę, bez emisji CO2?
tjk
4 lata temu
Chciałem tylko zauważyć iż para wodna ( jaka powstaje przy spalaniu wodoru) jest jednym z gazów cieplarnianych
Piorun
4 lata temu
Wodór to same problemy, głównie chodzi o wręcz kosmiczny poziom szczelności instalacji, a więc i kosmiczne koszty jej produkcji, o bezpieczeństwie magazynowania nie wspomnę. Tak to jest jak do decydowania biorą się biurokratyczne oszołomy nie mające pojęcia o kwestiach technicznych.
elektryk
4 lata temu
Wyjątkowo muszę przyznać tym ekologom rację. Wodór, pozyskiwany metodą reformingu parowego z węglowodorów ma podobny "ślad węglowy", jakbyśmy te węglowodory spalili w silniku spalinowym, a znacznie gorszy niż spalanie gazu w turbinie gazowej połączonej z odzyskiwaniem energii ciepła spalin w systemie kogeneracji. Również magazynowanie energii poprzez elektrolizę wody jest mało wydajne. Elektroliza wysokociśnieniowa ma zaledwie około 80% sprawności energetycznej. A później co zrobić z tym wodorem? Można użyć jako paliwa w wymienionej turbinie kogeneracyjnej, mającej sprawność około 70%, wtedy otrzymamy łączną sprawność 56%. Można też użyć w ogniwach paliwowych, ale ich sprawność nie sięga nawet 60%, czyli łącznie otrzymamy niespełna 50% sprawności. Znacznie lepiej ten prąd jest magazynować w bateriach litowo-jonowych, lub niklowo-wodorkowych, których sprawność cyklu ładowanie-rozładowanie przekracza 90 procent i są one od razu źródłem prądu, który można kierować do odbiorników.
Piotr
4 lata temu
Główny kierunek to energia ze słońca, do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia jej magazynowania. Zamiast wydawać krocie na Atom (400 mld PLN minimum), finansujmy badania nad technologiami magazynowania