Notowania

węgry
25.10.2016 11:55

Na Węgrzech brak siły roboczej. Ponad połowa firm ma wakaty

Z opublikowanego we wtorek dorocznego przeglądu ManpowerGroup wynika, że 57 proc. węgierskich przedsiębiorstw ma trudności ze zdobyciem pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Garry Knight/CC/Flickr)

Więcej niż połowa przedsiębiorstw na Węgrzech nie może zapełnić wakatów, ponieważ brakuje siły roboczej. Według międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup niedobór siły roboczej na Węgrzech jest większy niż kiedykolwiek.

Z opublikowanego we wtorek dorocznego przeglądu ManpowerGroup wynika, że 57 proc. węgierskich przedsiębiorstw ma trudności ze zdobyciem pracowników. Jest to wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Globalna średnia dla objętych przeglądem 42 krajów wynosi 40 proc.

Reuters podkreśla, że niedobór siły roboczej w krajach na wschodniej flance Unii Europejskiej jest rezultatem lat emigracji do Europy Zachodniej.

Firmy węgierskie "konkurują o pracowników nie tylko z lokalnymi rywalami, lecz także z pracodawcami w krajach zachodnioeuropejskich i sąsiednich" - wskazał przedstawiciel ManpowerGroup na Węgrzech Laszlo Dalanyi. Zwrócił uwagę na niskie płace, nieatrakcyjne dla dobrych fachowców.

Dalanyi wyraził opinię, że węgierskie firmy obawiają się, iż podniesienie płac osłabiłoby ich konkurencyjność. - Jednak niedobór siły roboczej osiągnął już taką skalę, że również szkodzi konkurencyjności - powiedział.

Według ManpowerGroup na Węgrzech najbardziej brakuje cieśli, elektryków, hydraulików, kierowców, inżynierów, lekarzy, informatyków i księgowych.

Tagi: węgry, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2016

Muchomorek664Pis ma jeszcze 3 lata aby sprawdził się najgorszy scenariusz grecki. Dobra zmiana w rozdawnictwie trwa.

25-10-2016

wwZałożę się, że za to jest mnóstwo urzędników podobnie jak w Polsce ;) To jest prawdziwa przyczyna problemów.

25-10-2016

o8ygo8brak niewolników ? jaka szkoda

Rozwiń komentarze (9)