Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Opóźnienia Brexitu nie będzie. Szef Parlamentu Europejskiego: "dogadamy się"

2
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w środę dziennikowi "Corriere della Sera", że mimo obecnych różnic zdań "dojdzie do zawarcia porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu, ale to Brytyjczycy na tym stracą".

Opóźnienia Brexitu nie będzie. Szef Parlamentu Europejskiego: "dogadamy się"
(Reporters/REPORTER)

Odnosząc się do niedawnych wypowiedzi niektórych europejskich przywódców na temat możliwych trudności w negocjacjach na temat warunków Brexitu, Tajani w rozmowie z włoską gazetą stwierdził, że ważne jest to, aby między krajami Unii była spójność w podejściu do rozmów z Londynem.

- Musimy chronić nasze interesy, w pierwszej kolejności 3 milionów obywateli UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii; wśród nich pół miliona Włochów. A to będzie możliwe tylko, jeśli pozostaniemy zjednoczeni w czasie rokowań - zauważył Antonio Tajani.

- Uważam to za normalne, że na początku każdych negocjacji strony wyraźnie podkreślają swoje stanowisko - dodał przewodniczący PE.- Oczywiste jest, że Parlament Europejski nie zagłosuje nigdy za porozumieniem, które nie będzie w odpowiedni sposób chronić naszych obywateli.

- Jestem przekonany, że w końcu dojdzie do porozumienia. Ale jestem też przekonany, że Wielka Brytania znajdzie się w gorszej sytuacji; obywatele brytyjscy nie będą się wcale mieć lepiej niż dzisiaj - ocenił. - Powiedziałbym to samo każdemu krajowi, jaki postanowiłby opuścić Unię, z której wszyscy odnosimy ogromne korzyści.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego mówił też w wywiadzie o obchodzonym w środę Światowym Dniu Wolności Prasy. Pytany o to, czy Komisja Europejska nie powinna mieć większej możliwości interwencji w przypadkach ograniczeń wolności prasy w krajach członkowskich UE, odparł, że to wymagałoby zmian kompetencji instytucji.

W opinii Tajaniego należy ukazywać i podnosić problem, ale z drugiej strony nie należy "zasłaniać się wolnością prasy" np. po to, by podawać nieprawdziwe informacje lub prowadzić "oszczercze kampanie", czy też rozpowszechniać tzw. "fake news" w sieci - jak podkreślił - pozbawionej wszelkiej kontroli.

Dodał, że w Wielkiej Brytanii w przededniu referendum dot. wyjścia z UE podawano całkowicie fałszywe informacje na temat rzekomych korzyści z Brexitu.

- Media są wolne tylko wtedy, gdy są wiarygodne. Przesłanie, jakie chciałbym dzisiaj wystosować, jest takie, że jeśli chce się bronić prawdziwej wolności prasy, należy także blokować fake news zmuszając Facebooka, Google i innych do poszanowania surowych reguł, także poprzez prawo i przepisy unijne - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Gulczas201
7 lat temu
Niech wychodza prosze bardzo tylko puzniej niech nie obwiniaja nikogo jak im sie w gospodarce pogorszy i ceny zaczna dokuczac w nie jednym sklepie. Jak to bylo z firma Nestle? Oczywiscie kogo winili?? POLAKOW! Jakby ktory z polskich obywateli przystawil pistolet do glowy prezesa i NAKAZAL nu przeniesc firme. heh smiechu warte. Przeciez kazdy zdrowy na umysle przedsiebiorca am wie co sie stanie jak Angole opuszcza UE. Nikt nie chce ryzyowac utrata dochodow pienieznych i sami dobrowolnie zaczna sie roznego rodzaju firmy przenosc tam gdzie im bedzie bardziej sie oplacac prowadzic dzialalnosc. Ale NIE!!! Trzeba wszystkich winic dookola ze wielu Angoli straci czy stracilo prace a nie siebie za swoja bezmyslna decyzje glosu w sprawie wyjscia. NIC NIE MYSLA podejmuja decyzje bez brania pod uwage zadnych konsekwecji. A co?? Mysleli ze wyjda z unji ludzie do domow pojada i bedzie daej tak jak bylo do tej pory?? Juz sie chaos zaczyna i narzekanie. A to dopiero poczatek. POWODZENIA!!!
wklej
7 lat temu
Rozumiem iż Polacy nie powinni interesować się niczym innym niżeli grillowaniem, piwem czy zajęciami na Orlikach ... Brexit - moim zdaniem, to początek powrotu Aliantów do stanu pierwotnego ... i nic niej jest w stanie tego działania zatrzymać.