Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług grecji
31.03.2015 14:25

Donald Tusk o długu Grecji: Ateny mogą dogadać się z wierzycielami do końca kwietnia

- Proces oceny greckiego planu jest bardzo skomplikowany i nie przewiduję postępu przed Wielkanocą - oznajmił szef Rady Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Donald Tusk i hiszpański premier Mariano Rajoy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że sytuacja gospodarcza Grecji znajduje się "pod kontrolą", choć do porozumienia Aten z ich wierzycielami nie dojdzie przed Wielkanocą. Jest ono jednak możliwe jeszcze przed końcem kwietnia.

- Proces oceny greckiego planu jest bardzo skomplikowany i nie przewiduję postępu przed Wielkanocą - oznajmił Tusk na wspólnej konferencji prasowej z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem.

Atenom 20 lutego udało się porozumieć z wierzycielami o przedłużeniu o cztery miesiące terminu spłaty pożyczek międzynarodowych, ale wciąż zależy to od greckiego planu reform dyskutowanego obecnie w Brukseli.

- Sądzę, że dziś możemy powiedzieć, iż sytuacja Grecji jest pod kontrolą - powiedział Tusk na marginesie podróży na Maltę, do Hiszpanii i Tunezji. - Mam nadzieję, że będziemy mogli osiągnąć porozumienie do końca kwietnia, wydaje mi się to możliwe.

Hiszpański premier Mariano Rajoy podkreślił, że negocjacje te zakończą się pomyślnie i że Grecja pozostanie w strefie euro. Rajoy, często oskarżany przez Ateny o szczególnie twarde stanowisko wobec Grecji, powiedział, że "powinna ona zrozumieć, że dla Unii Europejskiej jest bardzo ważne, by reguły gry były przestrzegane".

Grecki plan reform przez cały weekend rozważany był przez tzw. grupę brukselską złożoną z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Centralnego Banku Europejskiego, Unii Europejskiej, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i samej Grecji.

Ateny powinny spłacić w kwietniu ratę zadłużenia w wysokości prawie 3 mld euro, a w kolejnych miesiącach kolejne raty podobnej wysokości.

W przypadku braku porozumienia Grecja nie uzyska natychmiast 7,2 mld euro ostatniej transzy oczekiwanych kredytów europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dług grecji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz