Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

EBC na razie nie podniesie stóp. Sygnały o inflacji jeszcze za słabe

2
Podziel się:

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek podstawowych sto procentowych. To sygnał, że Bank uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji - komentują czwartkowe decyzje EBC analitycy.

EBC na razie nie podniesie stóp. Sygnały o inflacji jeszcze za słabe
(AP/FOTOLINK)

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. "Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że będzie kontynuować program skupu aktywów na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca marca 2017 roku, zaś od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mają być prowadzone nadal, na kwotę 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu banku.

Analitycy przyznają, że nie należało się spodziewać niczego innego, bo już w grudniu EBC zapowiedział skup aktywów, czyli tzw. politykę luzowania ilościowego, mającą doprowadzić do zwiększenia ilości pieniądza w gospodarce, co najmniej do końca 2017 roku, a zarazem zmniejszenie jego wymiaru od kwietnia z 80 mld do 60 mld euro.

Główny ekonomista BOŚ Łukasz Tarnawa zaznacza, że zdaniem EBC to obecnie główny instrument mogący doprowadzić do wzrostu inflacji i zarazem pobudzenia europejskiej gospodarki.

- Prezes EBC Mario Draghi wskazał w swoim wystąpieniu, że ostatni notowany wzrost inflacji nie jest wystarczający do ograniczenia skupu aktywów czy myślenia o wygaszaniu tej polityki - podkreśla.

Dodaje, że dopiero trwały wzrost inflacji byłby przesłanką do działania po stronie EBC, a na razie sytuacja inflacyjna nie jest na tyle ustabilizowana. Zdaniem Tarnawy można oczekiwać, że status quo polityki monetarnej w 2017 roku się nie zmieni. Analityk uważa, że w trakcie roku można oczekiwać inflacji 2 proc., czyli zbliżenia się do celu inflacyjnego EBC.

Tarnawa przyznaje też, że EBC będzie jednak nawet przesadnie ostrożny w wycofywaniu się z niskich stóp i "luzowania liściowego", bo nie chce popełnić błędu z 2011 roku, gdy nieco za wcześnie, w odpowiedzi na wzrost inflacji, podniósł stopy i potem musiał się z tego wycofywać.

Także główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek zaznacza, że nikt nie oczekiwał innych decyzji niż te, które zapadły i były zapowiadane już w grudniu. Podkreśla, że EBC zapewne zwraca uwagę na cały czas niską inflację bazową, mimo wzrostu inflacji CPI, wywołanej np. wyższymi cenami surowców.

Stąd, zdaniem Kurtek, brak zmian stóp utrzyma się nawet poza rok 2018, podobnie jak luzowanie ilościowe. To ostatnie może zmienić najwyżej swój wymiar. Polityka pieniężna zmieni się dopiero wtedy, gdy inflacja znacząco wzrośnie - dodaje.

Analityk XTB Przemysław Kwiecień zaznacza, że można było zakładać, iż EBC odniesie się do sygnałów o wzroście wskaźników PMI, mogących sugerować większą aktywność przedsiębiorców w Europie. - Bank jednak zignorował te sygnały, czemu nie należy się dziwić - mówi. - Gdyby Mario Draghi zasugerował jakąś zmianę polityki, mogłoby to się negatywnie odbić na gospodarce - dodaje.

Według niego EBC "nie będzie się spieszył ze zmianą polityki". Ograniczenia poziomu skupu aktywów należy się, jego zdaniem, spodziewać dopiero od stycznia 2018 r. Jego zdaniem bowiem, mimo polityki luzowania ilościowego i utrzymywania bardzo niskich stóp, można oczekiwać jedynie bardzo niewielkiej i stopniowej poprawy podstawowych wskaźników europejskiej gospodarki.

- Dlatego EBC będzie wolał nawet przesadzić z obecną ostrożna polityką, niż wyjść przed szereg i potem się z tego wycofywać - ocenia analityk XTB.

Pod lupą Rzecznika znalazła się przede wszystkim aktywność szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w grupie G30. To forum dyskusyjne, na którym od kilkudziesięciu lat spotykają się najważniejsi ludzie finansjery. Do tego grona, obok Draghiego, należą szefowie największych banków centralnych świata, banków komercyjnych i innych znaczących instytucji finansowych.

Właśnie styk pomiędzy bankami państwowymi i nadzorowanymi przez nie prywatnymi instytucjami wzbudza największe kontrowersje. Skargę do Rzecznika złożyła jedna z organizacji non-profit o nazwie Corporate Europe Observatory, walcząca z nieuczciwym lobbingiem.

- Moja decyzja o otwarciu śledztwa wynika z faktu, że w ostatnich latach wpływ EBC na europejski, ale także światowy sektor bankowy bardzo znacząco wzrósł - tłumaczyła Emily O'Reilly, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w rozmowie z "Financial Times". - Moje biuro zwróciło się już do EBC w sprawie umówienia spotkania w celu wyjaśnienia wątpliwości i przedstawienia odpowiednich dokumentów, które zostaną poddane wnikliwej kontroli.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
aniek
7 lat temu
A może Pan Jurgiel przejdzie do kółka różańcowego, chociaż są wątpliwości, bo często zasypia.
serek
7 lat temu
Niech żyje minister rolnictwa wszech czasów, niejaki Pan Jurgiel; ten ma wszystkie predyspozycje do rozwalenia rolnictwa na ,,wieki wieków amen".