Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eurostat: Tylko jeden region Polski powyżej średniej UE

0
Podziel się

Pięć innych wschodnich województw naszego kraju znalazło się pośród 20 najbiedniejszych we Wspólnocie - wynika z czwartkowego zestawienia Eurostatu.

Eurostat: Tylko jeden region Polski powyżej średniej UE
(Piotr Jedzura/REPORTER)
bCYpQMwl

Mazowieckie jest jedynym regionem Polski, którego średnia PKB na głowę przewyższyła średnią UE, jednak pięć innych wschodnich województw naszego kraju znalazło się pośród 20 najbiedniejszych we Wspólnocie - wynika z czwartkowego zestawienia Eurostatu.

Biuro statystyczne Unii Europejskiej porównało Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca w całej UE, uwypuklając różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, a nie tylko krajami. Raport posługuje się najnowszymi dostępnymi dla wszystkich 28 państw danymi, które pochodzą z 2013 r.

I tak najbogatszym polskim województwem z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 107 proc. średniej unijnej było mazowieckie. Taki rezultat osiągnięto dzięki Warszawie, która znacznie podnosi wynik całego regionu. Mimo to nasza stolica nie znalazła się wśród 20 najbogatszych regionów stołecznych w UE, chociaż miejsce tam znalazło się np. dla czeskiej Pragi czy słowackiej Bratysławy.

bCYpQMwn

Listę miast UE z najwyższym PKB na osobę otwiera Londyn (tylko jego wewnętrzna część), którego współczynnik zamożności wynosi 325 proc. średniej UE. Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (258 proc.), a na trzecim Bruksela (207 proc.).

Wśród 20 najbiedniejszych regionów UE znalazło się pięć polskich województw: lubelskie z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc. średniej unijnej, podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (48 proc.), podlaskie (49 proc.) oraz świętokrzyskie (49 proc.).

Dobrobyt w Polsce mógłby być większy:

Na liście "biednych" jest też 5 regionów bułgarskich, 5 rumuńskich, 4 węgierskie oraz wysepka Majotta, departament zamorski Francji położony na Oceanie Indyjskim między Mozambikiem a Madagaskarem.

bCYpQMwt

Z danych Eurostatu wynika, że PKB na osobę w Polsce wynosiło w 2013 r. 67 proc. średniej UE. Gorzej od nas wypadała Rumunia (54 proc.) oraz Bułgaria (45 proc.).

bCYpQMwO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)