Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Holenderski minister za blokadą wrogich przejęć rodzimych firm

Holenderski minister za blokadą wrogich przejęć rodzimych firm

Fot. Rijksoverheid.nl/CC0

Wzorem USA i innych krajów w Holandii powinien powstać organ mający możliwość blokowania wrogich przejęć holenderskich firm o strategicznym znaczeniu - powiedział we wtorek minister finansów tego kraju Jeroen Dijsselbloem, występując na przedwyborczym wiecu.

- Musimy być w stanie chronić holenderski przemysł - oświadczył minister.

Koalicyjny rząd, w którego skład wchodzi m.in. Partia Pracy (PvdA) Dijsselbloema, zaproponował w lutym przepisy dające władzom prawo zablokowania przejęć i fuzji w sektorze telekomunikacyjnym.

Prowadząc kampanię przed wyborami parlamentarnymi 15 marca, Dijsselbloem opowiedział się za rozszerzeniem tych przepisów na "strategicznie ważne" firmy w innych sektorach oraz powołaniem organu, który będzie mógł blokować przejęcia.

Według ministra, 11 z 25 największych holenderskich spółek giełdowych nie jest wystarczająco chronionych przed wrogimi przejęciami. - Nie prowokujcie mnie, by wymienić ich nazwy, bo byłoby to jak postawienie w ogródku przed domem tabliczki: na sprzedaż - powiedział Dijsselbloem. Podkreślił, że wrogie przejęcia to realne niebezpieczeństwo.

Jako przykład podał zaskakującą ofertę amerykańskiego koncernu Kraft Heinz, który w ubiegłym miesiącu chciał kupić brytyjsko-holenderskiego Unilevera za 143 mld dolarów, ale oferta została odrzucona.

W lutym pod presją ministra gospodarki Holandii Henka Kampa z odgrywającej główną rolę w koalicji Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) belgijska poczta Bpost zrezygnowała z przejęcia holenderskiej PostNL.

Kampania wyborcza przyczyniła się do wzrostu nastrojów nacjonalistycznych w Holandii - zauważa Reuters, wskazując m.in. na spodziewany dobry wynik antyeuropejskiej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która ma podwoić liczbę miejsc w izbie niższej do 26.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
he he
2017-06-10 20:01
co na to schultz , tusk, balcerek , gdzie ten wolny rynek/ gdzie te zasady unijne he he
jo44
2017-03-08 23:10
A co na to professor leszek be ? Gdzie wolny rynek, liberalizacja ...? Naćpali się czy co ..
KONCERZ
2017-03-08 01:38
KAŻDY MĄDRY BRONI SWEGO !!!
Pokaż wszystkie komentarze (10)