Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Niemcy nie widzą szans na porozumienie

0
Podziel się:

Minister finansów Wolfgang Schauble stwierdził, że nie ma szans na porozumienie w przyszłym tygodniu w sprawie pomocy dla Aten.

Kryzys w Grecji. Niemcy nie widzą szans na porozumienie
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)
bESuzXzF

Minister finansów Wolfgang Schäuble stwierdził, że nie ma szans na porozumienie w przyszłym tygodniu w sprawie pomocy dla Aten. - Nikt nie spodziewa się porozumienia - powiedział szef resortu finansów Niemiec o przyszłotygodniowym spotkaniu w Rydze. O sprawie informuje Financial Times.

Informacje brytyjskiego dziennika to pierwsze tak stanowcze komentarze dotyczące pomocy dla Grecji. Zdaniem Schaublego, odzwierciedlają one odczucia wielu ważnych unijnych urzędników przed zaplanowanym na przyszły piątek spotkaniem w stolicy Łotwy. Brak pomocy spowoduje, że Grecja może splajtować już w maju, kiedy przypada termin spłaty pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opiewającej na prawie miliard euro.

Komisarz uspokaja

Z kolei unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewnił w czwartek, że mimo "bardzo słabego postępu" w negocjacjach z Atenami "nie są prowadzone przygotowania" do wyjścia Grecji ze strefy euro.

bESuzXzH

- Nie zastanawiamy się nad Grexitem, nie ma planu B - oświadczył przy okazji wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie.

Moscovici przyznał, że "czas zaczyna naglić", aby zawrzeć porozumienie ze stojącą na krawędzi bankructwa Grecją. Zastrzegł, że na liście reform, którą Grecja ma przedstawić swoim wierzycielom brakuje wielu rzeczy.

Także grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział w Brookings Institution, że jego kraj jest zdeterminowany pozostać w strefie euro, a "igranie z Grexitem jest głęboko antyeuropejskie".

bESuzXzN

Podkreślił zarazem, że kredytodawcy Grecji, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, muszą nieco ustąpić jeśli chodzi o wymagane przez nich reformy, a także przyjąć do wiadomości, że poprzedni program pomocowy dla Grecji, oparty na drastycznych oszczędnościach, zawiódł.

- Wypróbowaliśmy to lekarstwo, ale nie zadziałało - powiedział Warufakis. Powtórzył, że Ateny są gotowe do kompromisu w celu znalezienia szybkiego porozumienia, ale nie dadzą się poświęcić.

Przebywający również w Waszyngtonie niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył, że teraz decyzja należy do Grecji, która musi przekonać trzy instytucje, że wypełniła większą część swych zobowiązań.

Zgodnie z ustaleniami ministrów finansów strefy euro Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform, a ich zatwierdzenie jest warunkiem wypłacenia ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro. Ostateczne decyzje mają zapaść właśnie 24 kwietnia na nieformalnym spotkaniu eurogrupy w Rydze.

bESuzXzO

Agencja Standard & Poor's obniżyła w środę rating Grecji o jeden stopień, z "B minus" do "CCC plus" z perspektywą negatywną. W ocenie agencji Grecja nie będzie w stanie honorować swoich zobowiązań finansowych bez głębokich reform lub dalszej pomocy finansowej.

Czytaj więcej w Money.pl

bESuzXAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)