Notowania

technologie
26.02.2015 12:34

Liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski wzrosła o 22 proc.

Już 12 patentów rocznie przypada na milion mieszkańców Polski. Liderem jest firma Patents Factory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sproetniek/iStockphoto)

Według danych Europejskiego Urzędu Patentowego w zeszłym roku zgłoszono 701 patentów z Polski. To wzrost o ponad 20 proc. Na milion mieszkańców jest to już 12 patentów rocznie.

_ Wśród zgłoszeń patentowych z Polski największy wzrost odnotowano w kategorii technologii medycznych (z 2% do 7% zgłoszeń w ostatnim roku) i technologii informatycznych (z 3% w 2012, 5% w 2013 do 6% obecnie). Pięć wiodących obszarów technologii to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne _- czytamy w komunikacie.

Najwięcej wniosków patentowych z Polski zostało w ubiegłym roku zgłoszone przez firmę Patents Factory Ltd. (22 wnioski), International Tobacco Machinery Poland (17) i przez Akademię Górniczo-Hutniczą (15).

Według liczby zgłoszeń na milion mieszkańców, Polska zajęła w ub.r. 28. miejsce spośród krajów zgłaszających patenty do EUP. Wskaźnik ten wyniósł dla Polski 12 w porównaniu z 10 w 2013 r. Był on jednak znacznie poniżej średniej dla Unii Europejskiej, wynoszącej 131 zgłoszeń na milion mieszkańców.

Całkowita liczba zgłoszeń do EUP wzrosła w 2014 r. o 3,1 proc. r/r i wyniosła 274 tys. Liczba zgłoszeń z 38 krajów członkowskich EUP wzrosła o 1,2 proc. Największe wzrosty liczby zgłoszeń z krajach członkowskich odnotowano - oprócz Polski - w Słowenii (+12,6 proc.), Holandii (+9,1 proc.), Portugalii (+7,6 proc.),Turcji (+6,2 proc.) i Wielkiej Brytanii (+4,8 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe kina Cinema City w galeriach spółki GTC Oba projekty znajdują się w końcowych etapach przed przystąpieniem do prac budowlanych.
Hazard w sieci jeszcze bardziej legalny Wejście Lotto do internetu to dobra wiadomość dla całej branży
Tagi: technologie, media, telekomunikacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, e-biznes, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz