Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lotniska w Polsce. Bruksela sprawdzi, czy Polska nie stosowała nielegalnej pomocy

0
Podziel się:

Zdaniem samorządowców, zwolnienie jest sprzeczne z unijnym prawem, przez co gmina co roku traci około 6 milionów zotych.

Jan Pamuła, prezes lotniska Kraków Airport</br>
Jan Pamuła, prezes lotniska Kraków Airport</br>

Czy Polska nielegalnie pomagała lotniskom? - sprawdzi to Komisja Europejska. Chodzi o zwolnienie z płacenia podatku od części nieruchomości.

Skargę do Komisji złożyła podkrakowska gmina Zabierzów, na ternie której działa Kraków Airport. Zdaniem samorządowców, zwolnienie jest sprzeczne z unijnym prawem, przez co gmina co roku traci około 6 milionów złotych.

Teraz przedstawiciele Komisji zdecydowali się pochylić nad skargą gminy. Rozstrzygnięcie będzie dotyczyło nie tylko podkrakowskiego lotniska, ale wszystkich portów lotniczych w Polsce.

Jak przekonywała w grudniu rzeczniczka Kraków Airport Urszula Podraza, lotnisko nie płaci, bo w ten sposób złamałoby prawo.

- Żaden przedsiębiorca nie zapłaci podatku, który nie jest określony przepisami prawa. Nie może nawet tego zrobić, bo byłoby to działanie na niekorzyść spółki. My jesteśmy spółką prawa handlowego i nas obowiązuje odpowiedni kodeks - mówiła Podraza.

Gmina nie obwinia jednak lotniska, lecz polski rząd, który - jak twierdzą samorządowcy - miał obowiązek dopełnić formalności.

W tej sprawie wójt Zabierzowa zwracała się z prośbą o rozwiązanie sprawy do ministerstw infrastruktury i finansów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie przyniosło to rezultatów, więc władze gminy postanowiły szukać sprawiedliwości w Brukseli.

Czytaj więcej w Money.pl
Dokładniej skontrolują twój bagaż na lotnisku _ - Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej pasażerowie muszą w trakcie kontroli muszą wyjmować z bagażu podręcznego wszystkie urządzenia elektroniczne. _
KLM będzie latać z lotniska w Krakowie Na krakowskim lotnisku przybędzie nowy przewoźnik - holenderski KLM oraz po kilku latach przerwy wrócą dwie inne znaczące linie lotnicze: British Airways oraz Swiss International.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)