Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Malta files. Bruksela odmawia komentarza

- Od lipca 2014 roku walka z uchylaniem się od płacenia podatków jest jednym z priorytetów szefa Komisji Europejskiej, jak i całej komisji - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariamichelle/Pixabay)

Nie będziemy komentować tych przecieków - to odpowiedź Komisji Europejskiej na prośbę o skomentowanie publikacji "Malta files", ponad 150 tys. poufnych dokumentów, które mają pokazać, że Malta, najmniejszy kraj UE, jest rajem podatkowym.

- Widzieliśmy informacje na ten temat w prasie, ale nie będziemy komentować tych publikacji. Mogę jedynie powiedzieć, że od lipca 2014 roku walka z uchylaniem się od płacenia podatków jest jednym z priorytetów szefa Komisji Europejskiej, jak i całej Komisji Europejskiej. Mamy cały zestaw środków. Te środki odzwierciedlają nasze zaangażowanie w walkę z uchylaniem się od płacenia podatków - powiedział w poniedziałek pytany o tę kwestię rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

Publikację "Malta files" rozpoczęło w piątek 13 europejskich tytułów prasowych należących do sieci European Investigative Collaborations (EIC). To wynik trwającej od czterech miesięcy pracy 49 dziennikarzy z 16 krajów.

Francuski portal Mediapart zapowiada "zanurzenie się w kulisach nieznanego raju podatkowego, który do 30 czerwca przewodniczy Unii Europejskiej". Zdaniem Mediapart wyspa licząca 430 tys. mieszkańców pozbawia inne kraje członkowskie dwóch miliardów przychodów podatkowych rocznie.

Publikacja materiałów ma trwać dwa tygodnie i ma wykazać stosowaną dzięki łagodnym przepisom Malty optymalizację podatkową, unikanie płacenia podatków, pranie pieniędzy i przypadki korupcji. Podstawą jest "kompletna lista osób i podmiotów powiązanych z 53 247 firmami zarejestrowanymi na Malcie".

Belgijski dziennik "Le Soir" podaje, że koszt założenia spółki zależnej na Malcie to 1200 euro. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw na wyspie wynosi 35 proc., jednak w przypadku firm zagranicznych naliczany jest zwrot w wysokości sześciu siódmych, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc. - donosi gazeta. Informuje też o niezwykle korzystnym opodatkowaniu VAT-em kupowanych na Malcie luksusowych jachtów: stawka jest tym mniejsza, im dłuższy jest jacht.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Tagi: malta files, wiadomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2017

bezkarniCo ma powiedzieć szef KE Juncker. Przecież na nim też ciążą wałki podatkowe jak był premierem Luxemburga i jakoś nikt się nie spieszy, żeby go usunąć … Czytaj całość

22-05-2017

MariuszCo oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi zaledwie 5 proc., podczas gdy unijna średnia to 22 proc.To źle jak państwo nie okrada … Czytaj całość

22-05-2017

AndrzejA Unia dodrukowuje w to miejsce kolejne 20 mld

Rozwiń komentarze (9)