Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pilsner Urquell tylko z Czech. Koniec produkcji w Rosji

Pilsner Urquell tylko z Czech. Koniec produkcji w Rosji

Czescy browarnicy coraz częściej rezygnują z licencjonowania produkcji swoich piw Fot. Fotolia
Czescy browarnicy coraz częściej rezygnują z licencjonowania produkcji swoich piw

Od stycznia amatorzy czeskiego piwa mają pewność, że wszystkie butelki Pilsner Urquell - sprzedawane w Czechach i na całym świecie - pochodzą z Pilzna.

Po 10 latach zakończyła się licencjonowana produkcja Pilsnera w rosyjskiej Kałudze - donoszą w piątek "Lidove Noviny". Browar należący do tureckiego Efesu ostatecznie zakończył produkcję czeskiego piwa. Wcześniej pilzneńskie piwo warzone było też w Tychach - do 2011 roku.

Zdaniem cytowanego przez czeski dziennik Jana Vaselego, byłego przewodniczącego czeskiego związku browarów, decyzja o zaprzestaniu licencyjnej produkcji była dobra, ponieważ poza Pilznem nie da się na dłuższą metę produkować piwa tej samej jakości co oryginał.

- Dopuszczenie do produkcji w Polsce było błędem marketingowym, a zakończenie licencji w Rosji jest dobrym posunięciem - uważa Vasely.

 

Wszystko, czego nie wiesz o piwie


Plzensky Prazdroj od 2017 roku jest własnością japońskiego koncernu Asahi. Firma nie rezygnuje jednak w ogóle z licencyjnej produkcji. W ten sposób produkowany będzie Kozel - najczęściej sprzedawana na świecie czeskie piwo.

Jak zauważa dziennik, odchodzenie od produkcji licencyjnej jest w Czechach powszechne. Np. Budvar produkowany jest tylko w Czeskich Budziejowicach, a Staropramen - w Pradze.

browar, pilsner
Czytaj także
Polecane galerie
jr
2018-01-15 09:20
Tylko PINTA i atak chmielu!
KX
2018-01-14 17:26
KOZEL puki go nie zaczęli licencjonować był świetnym piwem
Wojtek
2018-01-14 16:46
"Polski" Pilsner był robiony w Poznaniu w Browarach Wielkopolskich i oprócz smaku różnił się też zawartością alkoholu.
Pokaż wszystkie komentarze (47)