Notowania

Pilsner Urquell tylko z Czech. Koniec produkcji w Rosji

Od stycznia amatorzy czeskiego piwa mają pewność, że wszystkie butelki Pilsner Urquell - sprzedawane w Czechach i na całym świecie - pochodzą z Pilzna. Browar kończy z produkcją licencyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Czescy browarnicy coraz częściej rezygnują z licencjonowania produkcji swoich piw

Od stycznia amatorzy czeskiego piwa mają pewność, że wszystkie butelki Pilsner Urquell - sprzedawane w Czechach i na całym świecie - pochodzą z Pilzna.

Po 10 latach zakończyła się licencjonowana produkcja Pilsnera w rosyjskiej Kałudze - donoszą w piątek "Lidove Noviny". Browar należący do tureckiego Efesu ostatecznie zakończył produkcję czeskiego piwa. Wcześniej pilzneńskie piwo warzone było też w Tychach - do 2011 roku.

Zdaniem cytowanego przez czeski dziennik Jana Vaselego, byłego przewodniczącego czeskiego związku browarów, decyzja o zaprzestaniu licencyjnej produkcji była dobra, ponieważ poza Pilznem nie da się na dłuższą metę produkować piwa tej samej jakości co oryginał.

- Dopuszczenie do produkcji w Polsce było błędem marketingowym, a zakończenie licencji w Rosji jest dobrym posunięciem - uważa Vasely.

Wszystko, czego nie wiesz o piwie

Plzensky Prazdroj od 2017 roku jest własnością japońskiego koncernu Asahi. Firma nie rezygnuje jednak w ogóle z licencyjnej produkcji. W ten sposób produkowany będzie Kozel - najczęściej sprzedawana na świecie czeskie piwo.

Jak zauważa dziennik, odchodzenie od produkcji licencyjnej jest w Czechach powszechne. Np. Budvar produkowany jest tylko w Czeskich Budziejowicach, a Staropramen - w Pradze.

Tagi: piwo, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2018

AssWracając z Pragi latem tego roku postanowiłem wszystkie korony pozostałe po wycieczce wydać na czeskie piwa. Kupiłem w ich markecie 10 w różnym … Czytaj całość

12-01-2018

FranekCzeskie piwa są przereklamowane i wogole ich nie kupuje tylko polskie zwłaszcza raciborskie pycha czeskie się chowają

12-01-2018

edek spod sklepuI wypad z Polski mamy swojego Kustosza z Biedry,Taterkę i inne fajne piwka a sikacza od pepiczków nie pijemy..

Rozwiń komentarze (47)

Wybrane dla Ciebie